„Loď slobody“ mala byť mestom na oceáne pre 50-tisíc ľudí. V pláne bolo aj vlastné letisko
- „Loď slobody“ mala byť viac mestom ako loďou
- Čo sa s týmto projektom stalo a dočkáme sa jeho realizácie?
- „Loď slobody“ mala byť viac mestom ako loďou
- Čo sa s týmto projektom stalo a dočkáme sa jeho realizácie?
Počul si už niekedy o Lodi Slobody? Jej príbeh sa týka jednej z najambicióznejších a najodvážnejších ideí v histórii stavby lodí. Je to príbeh o lodi, ktorá mala byť niečo viac než len obyčajný dopravný prostriedok. Táto loď, známa ako „Loď slobody“ alebo „Freedom Ship“, bola predstavená svetu ako loď budúcnosti.
Mala mať vlastné letisko a mala byť domovom pre viac ako 50 000 ľudí. Povedzme si preto viac o tejto fascinujúcej myšlienke, jej tvorcovi, motivácii i prvotných reakciách na tento projekt.
História projektu Freedom Ship
Začiatok nášho príbehu siaha do roku 1997, keď bola svetu predstavená myšlienka Freedom Ship. Mohol by to byť sci-fi film, ale nebol. Bol to skutočný projekt, ktorý bol navrhnutý a rozpracovaný americkým inžinierom a podnikateľom Normanom Nixonom.
Norman bol výnimočný človek s neobvyklými nápadmi. Bol to on, kto prišiel s myšlienkou najväčšej lode na svete, ktorá mala slúžiť nielen ako dopravný prostriedok, ale aj ako obrovské plávajúce mesto. Ľudia tu mali žiť, pracovať a tráviť voľný čas bez toho, aby museli opustiť loď.
Normanovou pôvodnou motiváciou a inšpiráciou bola myšlienka vytvoriť útočisko pre tých, ktorí sa chcú vyhnúť problémom súčasného sveta. Freedom Ship mala byť miestom, kde by mohli ľudia žiť v pokoji a harmónii, mimo dosahu vojen, konfliktov a politických problémov.
Keď sa nápad na Freedom Ship objavil na verejnosti po prvýkrát, zasiahla ho vlna skepsy a pochybností. Mnohí odborníci ho označovali za nereálny a príliš ambiciózny. Kritici tvrdili, že realizácia takého projektu by bola extrémne náročná a nákladná. Napriek tomu sa Norman nevzdal a naďalej pracoval na svojom sne.
Dnes, po viac ako dvadsiatich rokoch od prvotnej predstavy, projekt Freedom Ship zostáva nezrealizovaný. Výstavba lode, ktorá mala byť symbolom slobody a utopického spôsobu života, je stále v nedohľadne. Projekt je však stále živý a mnohí sa stále pýtajú, či sa v jeden deň dočkáme jeho realizácie.
remember the freedom ship?
i wish I didn’t lol pic.twitter.com/B3E7Hr0W1i
— proton savvy (@LilyKangaroo) September 17, 2021
Zázrak na vodách oceánu
Loď slobody mala byť zázrakom technológie a dizajnu, vytvorená so zreteľom na poskytnutie ultimátneho luxusu a pohodlia.
V dĺžke sa Freedom Ship v projektoch rozprestierala na viac ako 1,3 kilometri – čo je asi ako desať futbalových ihrísk položených za sebou. Šírka bola ohromujúca, takmer ako polovica Eiffelovej veže, ohraničená masívnymi okrajmi na oboch stranách. Cez stred prebiehala monumentálna budova vysoká ako 25 poschodí, ktorá dominovala horizontu ako „Veža slobody“.
Kapacita lode bola rovnako ohromujúca. Plánovalo sa, že na palube bude žiť až 50 000 obyvateľov. To je viac ako obyvateľstvo mnohých miest na Slovensku. Freedom Ship mala mať vlastné letisko schopné obsluhovať malé lietadlá a vrtuľníky, čo by urobilo cestu na loď a z lode veľmi pohodlnou.
Plánovali sa tu taktiež obytné priestory rôznych veľkostí a typov, od jednoduchých jednoizbových bytov až po luxusné vily s vlastnými bazénmi a záhradami.
Okrem obytných priestorov mala loď mať aj mnoho komerčných zariadení. Predstav si obchodné centrum s množstvom obchodov, reštaurácií, kaviarní, kín a divadiel. Všetko, čo by si si mohol predstaviť v modernom meste, malo byť prítomné aj tu.
Freedom Ship bola navrhnutá tak, aby bola nielen luxusná a pohodlná, ale aj udržateľná a ekologická. Energia mala byť získavaná z obnoviteľných zdrojov, ako sú solárne panely a veterné turbíny. Mala byť vybavená aj pokročilými systémami na čistenie odpadov a recykláciu vody.
Napriek všetkým týmto úžasným plánom a vízii sa loď nikdy nestala realitou. Bola to nádej na lepší svet, na slobodu v pravom zmysle slova. Ale ako vždy, realizácia takýchto projektov je obrovskou výzvou, či už z hľadiska technického, finančného, alebo logistického. Možno jedného dňa sa nám podarí dosiahnuť túto úroveň technológie a dizajnu, ktorá by nám umožnila naplniť tento sen.
I’m old enough to remember these unrealistic ideas of building cities in like Huge towers and large ships, Freedom Ship been perhaps the more famous of these – Over 20 years one and still not ONE investor has gotten hooked by it or any of these plans. pic.twitter.com/1ZdZZlCQlk
— GearGades (@GearGades) July 27, 2022
Astronomická cena lode
Pôvodný odhad nákladov na výstavbu tejto gigantickej lode bola suma vysoko nad úrovňou našej predstavivosti. Predpokladaná cena sa totiž pohybovala okolo 10 miliárd dolárov – hovoríme však ešte o 90. rokoch, v súčasnosti by teda toto číslo bolo ešte oveľa vyššie.
Suma zahŕňala všetky náklady spojené s výstavbou, ako napríklad konštrukciu, technológie, výskum a vývoj, plus operatívne náklady, ako je údržba a personál. Jednoducho povedané, to bola cena za vytvorenie plávajúceho mesta, ktoré by bolo schopné poskytnúť všetky potrebné zariadenia a služby pre tisíce ľudí.
Príde niekedy k realizácii projektu?
Tak ako všetko, aj Loď slobody by mala/má ako svoje výhody, tak i nevýhody. Na strane výhod, Freedom Ship by mohla vytvoriť tisíce pracovných miest, a to nielen počas výstavby, ale aj počas prevádzky. Mohla by pritiahnuť turistov z celého sveta, čo by prinieslo ďalšie príjmy. Okrem toho by mohla fungovať ako obrovské obchodné a výskumné centrum, čo by mohlo prispieť k ekonomickému rastu.
Na strane nevýhod je, samozrejme, obrovský počiatočný náklad. Plus, existuje riziko, že projekt sa môže stať ekonomickým prepadliskom, ak by nebol dosiahnutý predpokladaný počet obyvateľov alebo návštevníkov. A, nakoniec, existuje aj environmentálny dopad, ktorý by mohol mať negatívne dôsledky, a to nielen v ekonomickom zmysle.
Takže, aký je konečný verdikt? Máme vstúpiť do sveta sci-fi a postaviť Freedom Ship alebo je to len utopický sen? Ako vždy, odpoveď závisí od perspektívy a priorít každého z nás. Ale jedno je isté, diskusia o Freedom Ship je stále na stole, a ak by došlo k jej realizácii, sledovať ju bude určite mimoriadne zaujímavé.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Marine Insight, Tomorrow City