Grete Thunberg hrozí basa. Na krku má obžalobu za jej správanie na proteste
- Mladá aktivistka Greta Thunberg môže skončiť vo väzení
- Neposlúchala príkazy polície, obvinila ju prokuratúra
- Mladá aktivistka Greta Thunberg môže skončiť vo väzení
- Neposlúchala príkazy polície, obvinila ju prokuratúra
Známa švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová čelí problémom. Jej protesty sa už v minulosti viackrát vymkli spod kontroly a v súčasnosti má na krku obžalobu. Stále len 20-ročná tvár bojov proti klimatickým zmenám sa musí vysporiadať s obžalobou zo strany švédskej prokuratúry.
Thunbergová podľa tamojších autorít neposlúchala orgány činné v trestnom konaní. V obžalobe sa spomína incident počas protestu vo švédskom meste Malmö. Aktivistka nereagovala na výzvy polície opustiť svoju pozíciu a miesta sa nevzdala.
„Prokurátor vzniesol obvinenie voči mladej žene, ktorá sa 19. júna tohto roku zúčastnila na klimatickej demonštrácii. Tá podľa prokuratúry spôsobila narušenie dopravy v Malmö,“ uvádza sa vo vyhlásení. Autority dodávajú, že žena zároveň „odmietla poslúchnuť príkaz polície opustiť miesto činu“. Vyhlásenie citoval spravodajský portál CNN.
Pokuta až väzenie
Vyhlásenie síce samotnú Thunbergovú neidentifikuje menom, no totožnosť aktivistky v danom obvinení potvrdila aj hovorkyňa švédskej prokuratúry Annika Collinová.
„Trestnou klasifikáciou je neposlušnosť voči orgánom činným v trestnom konaní. Skutok bol podľa prokurátora spáchaný úmyselne,“ uvádza sa v stanovisku.
Mladej aktivistke tak v súčasnosti hrozí podľa prokuratúry pokuta alebo trest odňatia slobody až na šesť mesiacov.
Protest v Malmö
Obžaloba sa týka činnosti aktivistov počas protestu, ktorý organizovala miestna skupina Ta Tillbaka Framtiden. Zúčastnení protestujúci blokovali prístup pre ropné tankery v časti mestského prístavu.
„Dnes, už tretí deň po sebe, mladí aktivisti z @tatillbakaframtiden zablokovali ropné tankery v ropnom prístave v Malmö. Klimatická kríza je už pre nespočetné množstvo ľudí otázkou života a smrti. Rozhodli sme sa, že sa tomu nebudeme len prizerať a namiesto toho fyzicky zastavíme infraštruktúru fosílnych palív,“ písala Thunbergová na Instagrame 17. júna tohto roku.
View this post on Instagram
Nemecký prípad
Nejde o prvý prípad, kedy sa aktivisti spoločne s Thunbergovou dostali do stretu s políciou. Informovali sme ťa napríklad o proteste v Nemecku neďaleko uhoľnej bane Garzweiler 2.
Protestujúci sa pokúšali zastaviť demoláciu neďalekej dediny a na mieste sa zúčastnili tisíce ľudí. Podľa demonštrantov šlo o 35-tisíc nespokojných občanov, polícia potvrdila 15-tisíc účastníkov.
Na mieste zasahovali nemecké policajné zložky. Z protestu odniesli aj Thunbergovú a ďalších demonštrantov. Niektorí sa podľa polície po jej zásahu rozbehli smerom k rímse hlbokej bane.
Odlesňovanie amazonského pralesa spomaľuje
V súvislosti s klimatickými zmenami sa neustále skloňuje rozsiahle odlesňovanie amazonského pralesa. Vlani sme ťa informovali, že len počas prvých štyroch mesiacov roka prišiel prales, ktorý sa prezýva pojmom „pľúca zeme“, o rozlohu väčšiu než 130-tisíc futbalových ihrísk.
V súčasnosti sa však výrub spomaľuje, informuje BBC. Brazília za prvých 6 mesiacov hlási pokles o 33,6 percenta. Ide pritom o prvé funkčné obdobie nového prezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu. Vláda porovnáva posledný polrok s rovnakým obdobím vlani.
Z týchto štatistík podľa BBC vyplýva, že dažďový prales sa od januára tohto roka do júna zmenšil o 2 649 kilometrov štvorcových. Za vlády prezidenta Bolsonara sa v rovnakom období odlesnilo 3 988 km².
Zverejnené vládne satelitné údaje neboli nezávisle overené. Lula sa však zaviazal skoncovať s odlesňovaním do roku 2030. To rozhodne nebude mať ľahké a ide o obrovskú výzvu. Aj odlesnená oblasť, o ktorej hovoríme v súvislosti s jeho vládou, je totiž stále trikrát väčšia ako mesto New York.
Avšak rýchlosť vyrubovania pralesa predsa len klesá, tvrdí vláda. „Dosiahli sme stabilný klesajúci trend v odlesňovaní Amazónie,“ hovorí ministerka životného prostredia Marina Silvaová.
V júni malo navyše dôjsť k rekordnému 41 percentnému poklesu v porovnaní s rovnakým obdobím počas minulého roka.
Zdroje: CNN, Instagram/gretathunberg, Archív SIU, BBC