Na naše územie mieri ďalšia vlna búrok a silného vetra: Hrozia aj krúpy a supercely

  • Skoro ráno pršalo, potom búrky vystriedalo slnko a horúčavy
  • Teraz však na území Slovenska opäť strašia búrkové mračná
búrky
Búrkové mračná TASR/Dano Veselský
  • Skoro ráno pršalo, potom búrky vystriedalo slnko a horúčavy
  • Teraz však na území Slovenska opäť strašia búrkové mračná

Búrková línia, ktorá sa vytvára nad Tatrami, momentálne postupuje cez východné Slovensko. Okrem tejto búrkovej línie majú Slováci očakávať počas dňa aj ďalšie búrky, ktoré prinesú zaujímavé zmeny v počasí, informuje portál iMeteo.

Počasie si robí, čo sa mu zachce

Skoro ráno mnohých Slovákov prebudila zo spánku dažďová prietrž. Teraz je naopak znovu horúco a dusno, takmer bez jediného obláčika na nebi.

V priebehu posledných hodín sme boli svedkami pôsobivého počasia na našom území. V oblasti Francúzska, Nemecka, Rakúska a Česka sa formoval rozsiahly búrkový systém, ktorý spôsobil intenzívne búrky a dokonca až 10 cm veľké krúpy. Tento búrkový systém sa teraz presunul aj k nám.

Napriek tomu, že tento búrkový systém nespôsobil žiadne škody na našom území, za ním sa začína formovať ďalší búrkový systém, ktorý ovplyvňuje súčasné počasie. V oblasti Nízkych a Vysokých Tatier sa začali vytvárať ďalšie búrky, ktoré spolu tvoria líniu, táto sa postupne posúva cez východné Slovensko a rozširuje sa až nad Maďarsko.

V súčasnosti sme svedkami intenzívnych búrok, ktoré sa pohybujú smerom na východ. Najviac postihnutým regiónom bude Košický kraj, kde je možné očakávať silné nárazové vetry. Večer však hrozí vytvorenie ďalšieho búrkového systému, najmä na západe Slovenska.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozorňuje na riziko intenzívnych búrok vo večerných hodinách. Sprevádzať ich môžu aj krúpy a prívalové dažde, môžu sa vytvárať aj supercely. Informuje o tom na sociálnej sieti.

„Búrky sú na Slovensku už aj teraz. Aktuálne postupuje cez východné Slovensko aj línia prehánok a búrok, ktoré môžu byť ojedinele aj intenzívne, najmä v Košickom kraji,“ uviedli meteorológovia.

Čo je zaujímavé, je formovanie výrazného búrkového systému v oblasti Álp, ktorý prinesie extrémne nebezpečné javy. Tieto búrky sa očakávajú vo večerných a nočných hodinách aj na našom území.

Naďalej platia pre celé Slovensko výstrahy prvého stupňa pred búrkami a miestami aj pred vysokými teplotami. A to najmä v Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji.

Európa sa otepľuje najrýchlejšie zo všetkých kontinentov

V predošlom článku sme informovali o tom, že nová štúdia zverejnená v portáli Nature naznačuje, že Európa sa otepľuje najrýchlejšie zo všetkých kontinentov. Minulý rok došlo v mnohých krajinách k požiarom, vysychaniu vodných tokov a kolapsu poľnohospodárstva. V dôsledku týchto extrémnych horúčav zomrelo až 61 000 ľudí.

Výskumníci analyzovali údaje o teplote a úmrtnosti v 35 európskych krajinách od roku 2015 do roku 2022. Zistili, že v období medzi 30. májom a 4. septembrom minulého roka sa v dôsledku horúčav stalo až 61 672 úmrtí. Experti identifikovali mimoriadne intenzívnu vlnu horúčav v týždni od 18. do 24. júla, počas ktorého zomrelo viac ako 11 600 ľudí.

Podľa výskumníka Hichama Achebaka z inštitútu INSERM ide o vysoký počet úmrtí, ktorý sa blíži počtu úmrtí v roku 2003, keď sa v Európe zaznamenalo viac ako 70 000 úmrtí v dôsledku horúčav. Napriek tomu, že Európa prijala opatrenia na zmiernenie následkov, sa ukazuje, že tieto opatrenia boli nedostatočné.

Medzi rizikové skupiny patrili ženy a starší ľudia vo veku nad 80 rokov. Úmrtnosť u žien v tejto vekovej skupine bola o 27 % vyššia ako u mužov.

Odborníci varujú pred týmto letom

Európska environmentálna agentúra vydala prognózy na aktuálne leto, ktoré naznačujú pokračovanie silných horúčav. Varuje sa, že horúčavy môžu byť ešte častejšie, dlhšie a extrémnejšie ako v minulosti. Najväčšie riziko hrozí južnej Európe, kde sa očakáva najvyšší počet obetí.

Okrem horúčav hrozí aj zvýšené riziko búrok, krupobitia a záplav. Predpokladá sa, že zrážky narastú vo väčšine Európy, čo bude viesť k zvýšenému výskytu záplav, najmä v severozápadnej a strednej Európe. Extrémne suchá však budú ohrozovať oblasti, kde sa záplavy nevyskytujú.

Suchá zima v tomto roku už spôsobila nedostatok vody a zníženie úrovne vodných nádrží v južnej a západnej Európe.

Dlhodobé klimatické prognózy naznačujú, že južná a stredná Európa sa budú v budúcnosti stále viac otepľovať a sušiť. Táto situácia môže spôsobiť katastrofy v poľnohospodárstve a opakovaný výskyt rozsiahlych lesných požiarov, s ktorými sa Európa musela už vlani vyrovnať.

Zdroje: iMeteo, Redakcia, Nature, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá