Nová vlna zdražovania: Budú drahšie potraviny a tri konkrétne komodity, varujú experti

  • Potraviny, ropa, zlato aj meď porastú
  • Priprav sa na vyššie ceny
Bankovky v rukách a žena rozmýšla pred regálom v potravinách
Ilustračné foto TASR/Hendrik Schmidt/dpa, TASR/Yonhap
  • Potraviny, ropa, zlato aj meď porastú
  • Priprav sa na vyššie ceny

Zdá sa, že komoditný sektor posilňuje po slabých prvých mesiacoch tretieho štvrťroku. Už v júni sa dal pozorovať čiastočný obrat, ktorý bol spôsobený najmä ďalším oslabením dolára kvôli klesajúcim rozdielom v úrokových sadzbách, aktívnym zásahom do produkcie a cien ropy zo strany OPEC.

Ďalším faktorom boli nerealizované vyhliadky na zvýšenie podpory ekonomiky zo strany čínskej vlády a riziko vyšších cien potravín na jeseň v dôsledku horúceho a suchého počasia v niektorých kľúčových pestovateľských regiónoch.

Aj napriek obavám o dopyt, ktoré sú spôsobené recesiou v USA a Európe, si energetický sektor udržuje stabilitu. Podporuje ho jednostranné zníženie produkcie ropy zo Saudskej Arábie, rastúce rafinérske marže pred letnou dopytovou sezónou a dôvera špekulatívnych obchodníkov a investorov v rast cien, ktoré sa pohybujú blízko najnižších hodnôt za viac ako desať rokov.

Toto zníženie rizika ďalších agresívnych predajov súvisiacich s makroekonomickými faktormi.

Okrem toho vo viacerých oblastiach pozorujeme horúce a suché počasie, ktoré vyvoláva obavy v poľnohospodárstve a zároveň zvyšuje globálny dopyt po zemnom plyne na účely chladenia.

Cenné obilniny

Po ročnom ústupe sa sektor obilnín opäť pripojil k stúpajúcemu cenovému trendu. Dôvodom je obava z rizika negatívneho vplyvu sucha v kľúčových pestovateľských regiónoch na severnej pologuli, kde sa ľudia stávajú svedkami neobvykle suchých podmienok v oblastiach od Čierneho mora cez severnú Európu až po USA.

Tento vývoj sa deje v čase, keď sa trhy sústreďujú na riziko návratu El Niña, ktorý sa vyformoval o mesiac alebo dva skôr ako jeho predchodcovia. Vedúci úradu NOAA pre predpoveď El Niño/La Niña upozornil, že tento časový náskok mu poskytne priestor na rast, čo zvyšuje riziko nepredvídateľných udalostí v najbližších mesiacoch.

El Niño prinesie suchšie a teplejšie podmienky do Austrálie, zatiaľ čo severné krajiny Južnej Ameriky, ako Brazília, Kolumbia a Venezuela, budú pravdepodobne tiež suchšie, a v juhovýchodnej Argentíne a časti Čile sa očakávajú intenzívnejšie zrážky.

India a Indonézia budú pravdepodobne počas El Niña tiež čeliť suchu až do augusta. Okrem toho by celosvetovú konkurenciu o túto žiadanú plodinu mohla zvýšiť aj vyhliadka na dlhodobú vojnu na Ukrajine, ktorá by mohla ohroziť dodávky z čiernomorskej oblasti, a Čína, ktorá sa stala najväčším svetovým dovozcom pšenice po problémoch s počasím na domácom trhu, s Austráliou na čele dodávateľov.

Ropa prelomí dôležitú úroveň

Očakáva sa, že obchodovanie s ropou WTI aj Brent bude v treťom štvrťroku pokračovať v súčasnom trende. Obavy týkajúce sa globálneho hospodárskeho rastu a jeho vplyvu na dopyt po rope budú ďalej kompenzované ochotou kľúčových členov OPEC+ obetovať svoje príjmy a trhový podiel s cieľom podporiť cenu.

ropovod slovnaft
zdroj: TARS/Jaroslav Novák

Expert na komodity z Saxo Bank Ole Hansen komentuje, že celkovo sa ceny približujú k minimu cyklu, ale nemožno vylúčiť možnosť ďalších náročných mesiacov, najmä kvôli obavám, že predpovedaný významný nárast dopytu, ako ho predpovedá OPEC a IEA, nemusí byť dosiahnutý.

Pre OPEC by to mohlo znamenať niekoľko náročných mesiacov, najmä ak sa Saudskej Arábii, ktorá oznámila jednostranné zníženie produkcie, nepodarí oživiť dopyt. To by zvýšilo tlak na ostatných producentov, aby ďalej obmedzili produkciu.

Hansen zo Saxo Bank dodáva, že Saudskej Arábii sa zatiaľ podarilo vyslať signál podpory, ktorý môže pomôcť zabrániť hlbšej korekcii. Očakáva sa, že vývoj dopytu, ktorý podľa ich názoru nastane, pripraví pôdu pre vyššie ceny ropy.

Dočasne by sa cena ropy Brent pravdepodobne ustálila na úrovni 70 dolárov, avšak ku koncu štvrťroka by sa pravdepodobne opäť presunula nad psychologicky dôležitú hranicu 80 dolárov. Tým by sa rozpätie medzi 70 a 80 dolárov posunulo o 5 až 10 dolárov vyššie, a to by bol rozsah, v ktorom sa bude obchodovať pred koncom roka.

Zlato by mohlo dosiahnuť nový rekord

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroj: TS

Najnovšie videá

Trendové videá