Sme extrémne závislí od Číny: Bez kľúčových produktov od nich nevieme existovať, upozorňuje europoslankyňa
- Parlament schválil nové plány na zabezpečenie dodávok čipov do EÚ
- Podľa europoslankyne Lexmann je Únia vo viacerých oblastiach nesmierne závislá od Číny
- Parlament schválil nové plány na zabezpečenie dodávok čipov do EÚ
- Podľa europoslankyne Lexmann je Únia vo viacerých oblastiach nesmierne závislá od Číny
Európsky parlament mal v Štrasburgu minulý týždeň plenárne zasadnutie, odkiaľ sme ti priamo prinášali aktuálne informácie a rozhovory o témach, ktoré sa týkajú aj nás. Okrem iného vtedy Parlament schválil aj nové plány na zabezpečenie dodávok čipov do EÚ, takzvaný Chip Act.
EÚ chce konkrétne chce do roku 2030 štvornásobne zvýšiť výrobu čipov v Únii, čo by predstavovalo 20 % celosvetovej produkcie.
„Práve toto je aj alikvotná čiastka našich potrieb. Počíta sa s mobilizáciou verejných a súkromných investícií na úrovni 43 miliárd eur do roku 2030,“ hovorí v rozhovore europoslankyňa Miriam Lexmann.
V ňom sa rozprávame aj o augustovom rozhodnutí Číny obmedziť vývoz zatiaľ dvoch kritických surovín do západných krajín, a to germánia a gália. „Naša ekonomická závislosť na totalitnom režime čínskej komunistickej strany je bezprecedentnou hrozbou pre Európu,“ uviedla Lexmann.
- Aká je reakcia Únie na čínske obmedzovanie vývozu kritických surovín?
- Čo to pre nás znamená?
- Ako by v praxi znamenala čipová kríza?
- Čo je to Chip Act?
V poslednom čase sa stále častejšie hovorí o začiatku technologickej vojny. Čína sa od augusta rozhodla obmedziť vývoz zatiaľ dvoch kritických surovín do západných krajín. Je to reakcia na opatrenia Západu a USA, ktoré sťažujú vývoz čínskych technológií. Z akého dôvodu k tomu došlo?
Už od začiatku svojho mandátu v Európskom parlamente (EP) neustále zdôrazňujem, že naša ekonomická závislosť od totalitného režimu čínskej komunistickej strany je bezprecedentnou hrozbou pre Európu. Ukazuje sa to na čoraz väčšej škále výrobkov a surovín dovážaných z Číny, ako aj na vývoze produktov z Európy, ktoré môže totalitný režim zneužiť na vojenské účely.
Príkladom sú špecializované čipy, ktorých vývoz do Číny sa holandská vláda rozhodla obmedziť.
Žiaľ, väčšina EÚ si to naplno uvedomila až počas pandémie Covid-19. Zrazu sme mali problém s mnohými kritickými surovinami, základnými materiálmi potrebnými pre náš priemysel, ale aj zdravotníckymi materiálmi a niektorými zložkami potrebnými do liekov – pričom mnohé sme dovážali práve z Číny.
Mimochodom, práve pri liekoch je naša závislosť na úrovni 90 percent a naozaj sa môže stať, že jedného dňa nebudeme mať základné lieky, pretože sa Čína rozhodne, že jednotlivé látky alebo celé lieky prestane vyvážať.
Prvý pozitívny krok v tomto smere sme dosiahli, keď sa nám podarilo zabrániť ratifikácii investičnej dohody medzi EÚ a Čínou v roku 2020, ktorá pre naše firmy neprinášala žiadne nové výhody.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Či je spolupráca medzi krajinami dostatočná
- Akým spôsobom sa dá riešiť nedostatok kritických surovín
- Prečo Čína obmedzuje vývoz kritických materiálov
- Čo by sme podľa europoslankyne mali robiť
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom