Hrozí ti pokuta až 36 000 eur: Európska krajina zakázala na plážach hlasnú hudbu

  • Portugalsko prichádza so zákazom prehrávania hlasnej hudby na plážach
  • Pokuta za nedodržanie nariadenia sa môže vyšplhať až do výšky 36-tisíc eur
Hlasná hudba v Portugalsku
Odteraz budú slúchadlá v tejto krajine povinnou výbavou Unsplash/Averie Woodard, Max Zed
  • Portugalsko prichádza so zákazom prehrávania hlasnej hudby na plážach
  • Pokuta za nedodržanie nariadenia sa môže vyšplhať až do výšky 36-tisíc eur

Si fanúšikom relaxu na pláži s dobrou knihou alebo obľúbeným interpretom? Ak tvoje playlisty znejú iba v slúchadlách a do rytmu si pospevuješ ty sám, potom nie je problém. Iná situácia však nastane v prípade, že ti piesne znejú cez reproduktor.

Populárna dovolenková destinácia mnohých Slovákov totiž prišla s novým nariadením. Týka sa práve prehrávania hlasnej hudby na plážach. 

Portugalský Národný námorný úrad (AMN) sa stavia proti kontroverznej praxi hlasnej hudby na verejných plážach. Portál Travel Tomorrow píše, že AMN nedávno predstavila plány na udelenie vysokých pokút. Pre skupiny môžu dosiahnuť výšku až 36-tisíc eur.

Pokiaľ ide o jednotlivcov, navrhované pokuty pre tých, ktorí narúšajú takzvaný pobrežný pokoj hlasnou hudbou, začínajú na čiastke 200 eur. Úrad zároveň varuje, že táto suma sa môže vyšplhať sa až na 4-tisíc eur, a to pri opakovanom porušení nariadenia. Urážlivé „príslušenstvo“, napríklad reproduktor, by taktiež mohli skonfiškovať miestne zložky polície.

Podľa Euronews potvrdili nové obmedzenia práve v čase, keď sa v najobľúbenejších plážových destináciách Portugalska začína vrchol turistickej sezóny. Hlavným dôvodom zavádzania týchto nariadení sa javil nadmerný hluk, na ktorý obťažoval nielen miestnych obyvateľov, ale aj turistov.

Slúchadlá budú odteraz povinnou výbavou

Nariadenie, ktoré minulý mesiac oznámila AMN, zakazuje používanie zvukových zariadení a činností generujúcich hluk, ktoré môžu podľa zákona spôsobiť nepohodlie.

Aj keď nie je jasné, aký objem či silu hluku oficiálne klasifikovali ako „rušivú“ či „obťažujúcu“, návštevníci môžu podať sťažnosť na vysoké decibely miestnej námornej polícii zodpovednej za pláž, na ktorej sa nachádzajú.

AMN zastáva pevný postoj k zachovaniu pokoja portugalských pobrežných oblastí. Tento fakt zároveň predstavuje isté zodpovedné správanie vzhľadom na to, že je rozhodujúce pre zachovanie krásy a prírodného prostredia miestnych pláží.

V reakcii na obavy, či je pokuta vo výške 36-tisíc eur primeraná a v konečnom dôsledku by potenciálnych turistov dokonca odohnala, AMN ubezpečila verejnosť, že nariadenia majú slúžiť skôr ako odstrašujúci prostriedok alebo opatrenie.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Portugal 🇵🇹 Travel | Hotels | Food | Tips (@portugal.explores)

S týmito prísnymi predpismi sa očakáva, že tímy plážového manažmentu, miestne úrady a rekreanti budú úzko spolupracovať s AMN na monitorovaní hladiny hluku. Podľa týchto hlásení budú následne vydávať varovania alebo pokuty.

Dodržiavanie pravidiel návštevy pláží môže prispievať k harmonickému spolunažívaniu a zabezpečiť, aby portugalská pláž zostala pokojným miestom oddychu pre všetkých.

Chorvátsko má nový bič na turistov

Pri Portugalsku to nekončí. Nedávno sme ťa totiž informovali, že určité nariadenia zavádza napríklad aj Chorvátsko. Rovnako sa týkajú hluku. Tentokrát ho však vydávajú kufre na kolieskach, nie reproduktory. Preto si radšej na dovolenku zaobstaraj iný druh batožiny.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa A N A 🌵 (@manamallow)

S „novinkami“ nezaostáva ani Taliansko, ktoré začalo od návštevníkov požadovať vstupné, pokiaľ chcú navštíviť slávny Panteón. Doteraz bol vstup zadarmo, aktuálne si však do svojho dovolenkového rozpočtu prirátaj minimálne 5 eur navyše, ako uvádza RomeSite.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: Travel Tomorrow , Euronews, Archív Startitup, RomeSite

Najnovšie videá

Trendové videá