Ceny elektriny v Európe klesli pod nulu. Dobrá správa to však nie je

  • Ceny elektriny dosahujú negatívne úrovne vďaka zeleným zdrojom
  • Veterné a slnečné elektrárne však dodávajú priveľa elektriny, nik ju neodoberá
wind-energy-7342177_1920
Ilustračný obrázok Pixabay/Ed White
  • Ceny elektriny dosahujú negatívne úrovne vďaka zeleným zdrojom
  • Veterné a slnečné elektrárne však dodávajú priveľa elektriny, nik ju neodoberá

Iba nedávno sme sa báli šialených cien za elektrinu a dnes tu máme pravý opak. Vďaka nárastu výroby zelenej energie klesli ceny elektrickej energie v Európe pod nulu. Kombinácia letných vetrov a peaku výroby slnečnej energie spôsobila, že ceny za elektrinu boli v mnohých európskych krajinách, vrátane UK, Nemecka, Holandska a Francúzska, negatívne.

Tento jav sa stáva častejším vďaka rekordnému počtu pripojených solárnych panelov. Tento trend však môže ohroziť budúce investície a zvýšiť náklady pre spotrebiteľov, ak sa dopyt neprispôsobí.

Elektrina lacnejšie než zadarmo

Ceny elektrickej energie v Európe klesli pod nulu z dôvodu boomu zelenej energie. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.

Ceny elektrickej energie v celej Európe by mali tento víkend klesnúť pod nulu, keďže región zažíva nárast letných vetrov v kombinácii s vrcholom sezóny výroby elektriny zo slnka.

Zo sobotňajších údajov spoločnosti Epex Spot SE vyplýva, že ceny elektrickej energie pre väčšinu nedele sú záporné v takmer desiatke krajín vrátane Spojeného kráľovstva, Nemecka, Holandska aj Francúzska.

To je už druhý deň po sebe, čo ceny elektriny vo veľkom klesli do negatívneho pásma. Už v sobotu padli ceny elektriny v týchto krajinách pod nulu. V Holandsku by mala cena v nedeľu popoludní klesnúť až na -73,76 eura za megawatthodinu (MWh).

Nie je to dobrá správa

Ceny pohybujúce sa pod nulou sú predobrazom toho, čo sa na európskych trhoch s energiou stane, ak sa plánovaná prudká expanzia výroby energie z obnoviteľných zdrojov nestretne so zmenou dopytu. Existuje nádej, že časom to doženie nárast používania elektromobilov, inteligentnejšie siete a lepšie technológie batérií. Zatiaľ však tento nesúlad spôsobuje bolesti hlavy firmám a tvorcom politík.

Riziko spočíva v tom, že dlhotrvajúci pokles cien by mohol podkopať budúce investície, zvýšiť náklady pre spotrebiteľov a podporiť plytvanie energiami, ktoré by sa mohli využiť na zníženie dopytu po neekologických alternatívach.

Záporné ceny elektriny nie sú novinkou, ale toto leto sa vyskytujú častejšie. V Európe sa totiž do elektrickej siete pripojilo rekordné množstvo solárnych panelov, keďže región sa snažil znížiť dopyt po drahom zemnom plyne. Nová výroba pomohla k tomu, že EÚ začiatkom tohto leta dosiahla míľnik, keď mesačná výroba elektriny zo slnečnej energie prvýkrát prekonala výrobu elektriny z uhlia.

Vzhľadom na to, že inštalácia solárnych panelov bude po zvyšok desaťročia každoročne prekonávať rekordy, keďže ceny panelov klesajú, jediným spôsobom, ako riešiť negatívne ceny, je inteligentnejšia spotreba energie.

elektromobil, nabíjanie
zdroj: Foto: SITA/Branislav Bibel

Microgrid ako budúcnosť energetiky

Miestna distribučná sieť, alebo microgrid, je inteligentne riadená, lokálne ohraničená sieť s vlastnou výrobou a spotrebou elektrickej energie. Môže ísť o jedno z možných riešení pre budúcnosť energetiky, v budovaní týchto sietí ale Slovensko zaostáva. Upozornil na to riaditeľ strediska distribúcie energií spoločnosti PPA Power DS Michal Kolimár.

Menšia závislosť od veľkých dodávateľov elektriny a hustejšia sieť by mohli v budúcnosti podľa neho ovplyvniť cenu aj dostupnosť elektrickej energie. Nejde pritom o nový spôsob výroby, no na Slovensku pribúdajú nové microgrid sústavy pomaly. Sieť tohto typu má podľa Kolimára viacero výhod, na druhej strane sa však nehodí všade.

Je to podobné ako veľkoobchod a maloobchod. Obe služby sú pre ľudí užitočné a majú svoje postavenie na trhu. Kým oceliareň nebude pripojená na microgrid nikdy, pretože potrebuje prístup do veľkej distribučnej sústavy, pre priemyselný alebo logistický park, obchodné centrum a väčší developerský projekt ponúka množstvo výhod,“ tvrdí odborník. Pripomenul, že pri poslednej energetickej kríze sa ukázala potreba viacerých malých decentralizovaných zdrojov elektriny aj viac úložísk.

Lokálny zdroj elektriny, na ktorý môžu byť napojené napríklad nákupné centrá, administratívne komplexy, priemyselné parky alebo obytné štvrte, prináša nezávislosť od veľkých distribútorov energie. Výhodou sústav microgrid je aj prehľadné rozdelenie nákladov medzi koncových spotrebiteľov, doplnil Kolimár.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá