Maďarské kníhkupectvo dostalo mastnú pokutu za nezafóliovanie LGBTI románu. Porušili tým Orbánov zákon
- V Maďarsku začali vymáhať kontroverzný zákon o LGBTI
- Druhé najväčšie kníhkupectvo za nedistribuovanie vo fóliovom obale dostalo pokutu
- V Maďarsku začali vymáhať kontroverzný zákon o LGBTI
- Druhé najväčšie kníhkupectvo za nedistribuovanie vo fóliovom obale dostalo pokutu
Maďarskú spoločnosť posledné dni rozhýbala správa o tom, že druhé najväčšie kníhkupectvo Líra dostalo pokutu za to, že známy britský grafický román o LGBTI láske nebol zabalený do fóliového obalu.
Podľa maďarských úradov tak predajca porušil kontroverzný zákon o LGBTI literatúre pre osoby mladšie ako 18 rokov, konkrétne, že kniha Heartstopper zobrazovala lásku rovnakého pohlavia a bola predávaná neplnoletým.
Úrad zisťoval podmienky distribúcie grafického románu autorky Alice Osemanovej Heartstopper v kníhkupectvách spoločnosti Líra, pričom výsledkom vyšetrovania je pokuta 12 miliónov forintov, čo je 32-tisíc eur, a nariadil spoločnosti zabezpečiť distribúciu v súlade s platnou legislatívou, ako o tom informuje TASR.
„Predmetné knihy zobrazujú homose*ualitu, ale napriek tomu boli zaradené do kategórie detskej literatúry pre mládež a neboli distribuované v uzavretých obaloch,“ uvádza sa v stanovisku Sára Botondu z Úradu metropolitnej samosprávy v Budapešti. Kniha ktorá sa orgánom nepozdávala, bola pritom spracovaná aj do známeho seriálu na Netflixe.
Kampaň voči menšine
Predajca dostal pokutu na základe zákona, ktorý zaviedla v roku 2021 vláda premiéra Viktora Orbána, zakazujúci „prejavovanie a propagáciu homose*uality“ medzi osobami mladšími ako 18 rokov.
Orbán si totiž za posledné roky dal za cieľ „brániť kresťanské hodnoty krajiny“ a odolávať „LGBTI propagande“. Jeho vláda presadzuje silne kresťansko-konzervatívnu agendu, v rámci ktorej útočí na utečencov či LGBTI menšinu, aj napriek rôznym výzvam zo strany mimovládnych organizácií, Európskej únie či iných členských štátov.
Zákon schválený ešte pred dvoma rokmi bol považovaný za opatrenie, ktoré našlo odozvu u Orbánových konzervatívnych voličov na vidieku pred jeho štvrtým volebným víťazstvom v roku 2022, ako píše agentúra Reuters. V schválenom zákone sa uvádza, že maloletým sa nesmie ukazovať taký obsah, ktorý nabáda na zmenu pohlavia.
Nejasný zákon
Kreatívny riaditeľ spoločnosti Lira a známy autor Krisztian Nyary pre Reuters povedal, že sa kníhkupectvo bude brániť všetkými právnymi cestami, pričom dodal, že podľa neho je pokuta neprimeraná. „Keďže ide o uznesenie o pokute, nemožno sa proti nemu odvolať, možno ho len napadnúť – akým spôsobom, to posúdia naši právnici,“ povedal.
Podľa autora je aj samotný zákon nejasne formulovaný, preto už viacerí vydavatelia pre istotu zabalili knihy s podobnou tematikou, aby dodržali kontroverzný zákon.
Napriek tomu však predajcovia nevedia, či to stačí na to, aby takéto knihy mohli byť vystavené. Pomaly tak začalo konať aj najväčšie kníhkupectvo Libri, ktoré preložilo viaceré knihy na iné pulty či začalo baliť knihy do fólie, ako píše Telex.
Britský portál BBC pripomína, že knihy Heartstopper, kvôli ktorým dostalo kníhkupectvo pokutu, opisuje romantický osud dvoch britských tínedžerov navštevujúcich fiktívnu školu, na ktorej sa do seba zaľúbia.
Tisíce na Pride
Ako sme ťa informovali, len pár dní na to, presne deň pred konaním Pridu, vydalo pritom veľvyslanectvo Spojených štátov, Nemecka a 36 ďalších krajín vyhlásenie, v ktorom vyzvalo maďarskú vládu, aby chránila práva LGBT ľudí a zrušila zákony, ktoré ich diskriminujú.
„Sme znepokojení legislatívou a politickou rétorikou, a to aj v Maďarsku, ktorá je v rozpore so zásadami nediskriminácie, medzinárodným právom v oblasti ľudských práv a ľudskou dôstojnosťou a prispieva k stigmatizácii komunity LGBTQI+,“ píše sa vo vyhlásení.
Desaťtisíce ľudí sa zároveň v sobotu zúčastnili na pochode Pride za ochranu práv LGBTIQI+ menšín v Budapešti. Podľa organizátorov vyšlo v horúčave do ulíc maďarskej metropoly približne 35 000 ľudí. Medzi účastníkmi podujatia bol aj americký veľvyslanec v Maďarsku David Pressman, ako informuje TASR.
Zdroje: Telex.hu, TASR, BBC, SIU