ŠÚKL sťahuje šaržu známeho lieku na epilepsiu. Ak máš vedľajšie účinky, nahlás ich

  • Liek s označením šarže 2987A končí na trhu
  • Obsahuje stopy nečistoty
Lekárnik prezerá lieky a pacient na EEG
Ilustračné foto Unsplash/National Cancer Institute, freepik/DCStudio
  • Liek s označením šarže 2987A končí na trhu
  • Obsahuje stopy nečistoty

Slováci si už nekúpia liek Sabril, konkrétne balenie „tbl flm 100×500 mg (blis.Al/PVC)“. Ide o tabletky, ktoré slúžia na kontrolu rôznych foriem epilepsie.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) však na svojej webovej stránke informuje, že predmetný liek sťahuje z úrovne distribučných spoločností, lekární a zdravotníckych zariadení. Týka sa to šarže 2987A s exspiráciou 30.4.2025.

„Dôvodom stiahnutia predmetnej šarže lieku je prítomnosť stopového množstva nečistoty,“ podotýka Ústav.

Sabril sa užíva súbežne s liekmi, ktoré pomáhajú pri liečbe „ťažkostí s kontrolou“ epilepsie. „Taktiež sa používa na kontrolovanie infantilných spazmov (záchvatov v detskom veku, Westov syndróm). Tento liek je určený pre deti a dospelých,“ píše ŠÚKL.

Pacienti, ktorí liek doteraz využívali, sa nemusia obávať. Na trhu sú totiž dostupné jeho iné šarže.

Nežiaduce účinky

ŠÚKL v oznámení zároveň informuje, že ak pacient u seba vníma výskyt nežiaducich účinkov, má to ústavu nahlásiť. Urobiť tak môže buď e-mailom na adresu neziaduce.ucinky@sukl.sk, alebo na tomto odkaze prostredníctvom webového formuláru.

Rovnako to pacient môže zahlásiť aj priamo spoločnosti Swixx Biopharma, s.r.o.

Vrátenie lieku

ŠÚKL ďalej poskytuje informácie priamo pre držiteľa registrácie lieku.

V prípade, že ide o distribučné spoločnosti, predaj liekov musia zablokovať a najneskôr do 30. septembra všetky nespotrebované balenia vrátiť do skladov v Slovinsku.

Lekárne a zdravotnícke zariadenia majú povinnosť vrátiť nevydané balenia distribučnej spoločnosti. Urobiť tak musia do 31. augusta, neskôr ich už spoločnosť Swixx Biopharma nebude akceptovať.

ŠÚKL sťahuje aj Luxfen

Ako sme ťa informovali v piatok (14. 7.) ústav z trhu stiahol aj očné kvapky LUXFEN 2 mg/ml, int opo 1×5 ml/10 mg (fľ.LDPE). Do lekárne by si mal vrátiť liek s označením šarže 22H042.

„Dôvodom stiahnutia predmetnej šarže lieku LUXFEN 2 mg/ml, int opo 1×5 ml/10 mg (fľ.LDPE) z trhu je odchýlka vo výrobnom procese. Vrátenie liekov do lekárne sa riadi metodickým pokynom držiteľa registrácie,“ píše ŠÚKL. Pacienti by mali liek vrátiť preferenčne do lekárne, v ktorej im ho vydali.

Ak to však nie je možné, môžu ho vrátiť do hociktorej inej lekárne.

Po stiahnutí lieku z trhu sú pre pacientov dostupné iné lieky s rovnakou účinnou látkou, pričom rozhodnutie o vhodnej liečbe je v kompetencii ošetrujúceho lekára.

Za minulý rok ŠÚKL konal 21-krát

Zo slovenského trhu sa vlani v dôsledku nedostatkov v kvalite stiahlo 21 liekov. Vyplýva to z výročnej správy Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv za rok 2022, informuje TASR.

Celkovo ŠÚKL minulý rok prijal 221 hlásení o nedostatkoch v kvalite liekov z medzinárodných liekových agentúr. Najčastejšie boli hlásené nečistoty nad povolený limit, prítomnosť cudzorodých častíc, pomiešané balenia liekov, nesúlad so špecifikáciou liekov v rôznych parametroch, nesúlad s požiadavkami správnej výrobnej praxe (SVP) výrobcov liekov alebo výrobcov API.

Zároveň sa zo slovenských lekární vlani vyzbieralo vyše 241 ton nespotrebovaných liekov. Priemerne išlo o 112,27 kilogramu na jednu lekáreň.

Najväčší objem liekov sa vyzbieral v Bratislavskom kraji – 60.538 kilogramov (kg). Nasledovali Žilinský (27.540 kg), Prešovský (26.289 kg), Trenčiansky (26.253 kg), Trnavský (26.248 kg) a Košický kraj (26.246 kg). V Nitrianskom kraji sa vyzbieralo 24.906 a v Banskobystrickom zase 23.556 kg nespotrebovaných liekov.

Nespotrebované lieky alebo lieky po uplynutí času spotreby sa nemajú vyhadzovať do koša či splachovať. Vo vnútornom obale ich treba zaniesť späť do lekárne, vonkajší obal možno klasicky recyklovať, pripomínajú odborníci.

Do lekární môžeš odniesť nasledovné:

nespotrebované tablety

kapsuly a čapíky v blistroch

sirupy a kvapky vo fľaštičkách

masti, krémy a gély v tubách a téglikoch

použité injekčné striekačky so zatavenou ihlou

inzulínové perá a ampulky injekčných roztokov

Do lekární sa neodnášajú:

zdravotnícke pomôcky

dietetické potraviny

výživové doplnky

detská výživa

kozmetické výrobky ani iný sortiment zakúpený v lekárni, ktorý nie je liekom

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: ŠÚKL, Archív SIU, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá