Za „maličkosť“ hrozí Slovákom pokuta až 100 eur. Robí ju takmer každý vodič
- Jazda po diaľnici so sebou prináša množstvo výhod, no aj pravidiel
- Ak ich vodiči porušia, hrozia im poriadne mastné pokuty

- Jazda po diaľnici so sebou prináša množstvo výhod, no aj pravidiel
- Ak ich vodiči porušia, hrozia im poriadne mastné pokuty
Jazda po diaľnici so sebou prináša množstvo výhod, no aj pravidiel. Ak ich vodiči porušia, hrozia im poriadne mastné pokuty.
Okrem prekročenia maximálnej povolenej rýchlosti môže problémy narobiť aj jazda v strednom pruhu, ktorým disponuje napríklad diaľnica D1 medzi Trnavou a Bratislavou v oboch smeroch. Napriek tomu, že táto diaľnica funguje už dlhé roky, stále existujú vodiči, ktorí po nej nevedia jazdiť.
Zákon o cestnej premávke hovorí, že mimo obce na ceste s dvoma alebo s viacerými jazdnými pruhmi v jednom smere jazdy sa jazdí v pravom jazdnom pruhu. V ostatných jazdných pruhoch sa smie jazdiť, ak je to potrebné na obchádzanie, predchádzanie, otáčanie alebo na odbočovanie. Vodič je povinný na vozovke alebo v jazdnom pruhu jazdiť vpravo pri pravom okraji vozovky alebo jazdného pruhu.
O porušení tohto predpisu už v minulosti na sociálnej sieti informovala aj polícia s tým, že v správnom konaní môžu zaň vodiči dostať pokutu do 100 eur.
Pozor na chybu z nepozornosti
Komu sa ešte nestala chyba z nepozornosti, tak s najväčšou pravdepodobnosťou klame. Mýliť sa je ľudské, no niekedy môžeš práve na nepozornosť vážne doplatiť. V prípade, že zle zadáš tvoju ŠPZ pri kúpe diaľničnej známky, môže ťa to vyjsť naozaj draho. Existuje ale výnimka, keď ti štát môže pokutu odpustiť. Musíš spĺňať jednu podmienku.
Samozrejme sa stane, že sa ti niekedy privodí chyba z nepozornosti aj pri kúpe diaľničnej známky. Nemusíš však zúfať. Pokiaľ si urobil chybu pri zadávaní ŠPZ, tak tvojich 60 eur si ešte nespláchol márne do záchoda. Existujú dva varianty, ako chybu zmeniť.
V prípade, že si kupuješ diaľničnú známku cez predajné miesto, ako je napríklad čerpacia stanica, tak po zakúpení známky máš presne 15-minútovú lehotu, počas ktorej môžeš údaje ešte zmeniť. Nemusíš sa báť, že by na teba na pokladni krivo pozerali, keďže takáto chyba sa deje častejšie, ako si myslíš.
Na diaľničnej známke môžeš ušetriť
Vzhľadom na to, že veľká časť motoristov uprednostňuje nákup diaľničnej známky cez internet, Národná diaľničná spoločnosť upozorňuje na to, aby si ju kupovali prostredníctvom oficiálnych predajných kanálov, informuje portál Topspeed.
Medzi oficiálne predajné kanály patrí stránka eznamka.sk aj s jej mobilnou aplikáciou, no tiež čerpacie stanice či informačno-predajné miesta na diaľničných priechodoch. V týchto prípadoch kúpiš diaľničné známky za nasledovné peňažné sumy:
Ceny:
- 10-dňová diaľničná známka – 12 eur,
- 30-dňová diaľničná známka – 17 eur,
- 365-dňová diaľničná známka – 60 eur.
Ak si diaľničnú známku zaobstaráš na vyššie uvedených miestach, obdržíš doklad o úhrade buď vo forme faktúry, alebo pokladničného bloku.
Pri kúpe diaľničnej známky môžeš naraziť aj na predajcov, ktorí ich ponúkajú za vyššie ceny. V tomto prípade o predaj prostredníctvom neoficiálneho predajcu a okrem pevnej ceny známky kupujúci zaplatí aj za sprostredkovateľskú službu. Podľa NDS sa tak ceny známky môže zvýšiť aj o 30 %.
Niektorí predajcovia pýtajú za 365-dňovú známku 70,50 eura, čo je o viac ako 10 eur viac v porovnaní s oficiálnou cenou. Niekde sa dá rovnaká známka kúpiť aj za 69,95 eura.
Národná diaľničná spoločnosť v spolupráci s políciou zintenzívni počas letných mesiacov kontroly na diaľniciach a rýchlostných cestách. Zamerané budú na to, či má motorista uhradenú a platnú elektronickú diaľničnú známku. NDS nedávno upozornila, že povinnosť kúpiť si diaľničnú známku vychádza zo zákona o diaľničnej známke.
„Túto povinnosť by si mal každý motorista splniť ešte pred jazdou po diaľnici. Pri jazde po diaľnici bez diaľničnej známky hrozí motoristovi pokuta,“ uviedla hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.
Čítajte viac z kategórie: Auto
Zdroje: Facebook/Polícia SR, Tospeed