Potraviny, ktoré ti počas horúčav dodajú druhý dych. Maj ich stále poruke

  • Aktuálne horúčavy netrápia len Slovensko, ale aj zvyšok sveta
  • Pred kolapsom sa vieš chrániť úplne jednoducho, stačí ti niekoľko potravín
teplomer, salat
Ilustračný obrázok Unsplash/Monika Grabkowska, Jarosław Kwoczała
  • Aktuálne horúčavy netrápia len Slovensko, ale aj zvyšok sveta
  • Pred kolapsom sa vieš chrániť úplne jednoducho, stačí ti niekoľko potravín

Aktuálne horúčavy netrápia len Slovensko, ale aj zvyšok sveta. Napríklad Čína zaznamenala počas uplynulého víkendu teplotný rekord pre polovicu júla: na severozápade krajiny v nedeľu namerali 52,2 stupňa Celzia.

Informovala o tom agentúra TASR s tým, že teplotný rekord pre toto obdobie zaznamenala v nedeľu meteorologická stanica v obci San-Pao v autonómnej oblasti Sin-ťiang na severozápade Číny, obývanej moslimskou menšinou Ujgurov.

Predchádzajúci rekord pre túto časť roka predstavoval 50,6 stupňa Celzia a namerali ho v júli 2017, uviedol čínsky meteorologický úrad.

Tieto vysoké teploty sú nebezpečné aj pre ľudský organizmus. Môžu totiž mať za následok bolesti hlavy, nevoľnosť, slabosť alebo závraty. Ide o znamenia, podľa ktorých je zrejmé, že niečo nie je v poriadku. 

Horúce letné dni sa však dajú užiť aj v pokoji. Je to úplné jednoduché. Pomôcť totiž môžu aj konkrétne potraviny.

To, že dodržiavať pitný režim je nesmierne dôležité, prízvukovať asi nemusíme. Dietologička Theresa Gentileová však podotýka, že liter vody denne by mal pochádzať z pitnej vody a ďalší liter z potravín. Do svojho jedálnička stačí zaradiť ovocie a zeleninu. Ako informuje portál The Healthy, ľudské telo to ocení najmä počas aktuálnych dní.

Prvou potravinou, nad ktorou by si mal rozmýšľať, je červený melón. Organizmu totiž dokáže dodať veľkú dávku tekutín, čím ho hydratuje. Skvelou voľbou sú aj citrusové plody. Ide o pomaranče, mandarínky alebo grapefruity, ktoré počas leta dokážu osviežiť. Zároveň sú však bohaté na vodu.

Medzi najviac hydratačné plody možno zaradiť aj broskyne so slivkami. Okrem vody obsahujú vlákninu a antioxidanty, vďaka ktorým napomáhajú v predchádzaní dlhodobým problémom.

Za zmienku stojí aj letný šalát, ktorý nielen hydratuje, ale aj zasýti. Ak ho skombinuješ s paradajkami, svojmu telu dopraješ vitamínovú bombu a dostatok vody. Paradajky disponujú vysokým obsahom vitamínu C, ktorý posilňuje imunitný systém.

Boj s horúčavami je náročný, ale nie nemožný

Boj proti horúčavám je veľmi dôležitou témou, najmä počas letných mesiacov. Existuje mnoho mýtov a nesprávnych predstáv týkajúcich sa boja proti prehriatiu organizmu, ktoré môžu mať výrazný vplyv na naše zdravie a správanie.

Jeden z bežných mýtov hovorí, že pitie alkoholu v horúčavách nám pomôže ochladiť sa. Avšak opak je pravdou. Alkohol je diuretikum, čo znamená, že zvyšuje potrebu močenia a vedie k dehydratácii organizmu. To môže spôsobiť ešte väčšiu tepelnú záťaž na naše telo. Preto treba piť dostatočné množstvo nealkoholických tekutín, najmä vody, aby sme zabránili dehydratácii.

Niekedy sa hovorí, že by sme mali úplne vynechať cvičenie počas horúčav. Aj keď musia ľudia v lete pri cvičení prijať opatrenia na ochladenie tela a vyhnúť sa najhorúcejším hodinám dňa, pravidelná fyzická aktivita telu len prospieva.

Stačí zvoliť vhodné cvičenie, ako napríklad plávanie alebo cvičenie v chladnejšom prostredí, a pri cvičení dodržiavať opatrenia na ochladenie tela, ako pravidelné pitie vody a nosenie vhodného oblečenia.

Niektorí ľudia veria, že potenie je znakom ochladzovania organizmu. Je pravda, že potenie je prirodzenou reakciou tela na reguláciu teploty, ale samotné potenie sa neznamená, že sa telo skutočne ochladzuje. Keď sa pot vyparí z pokožky, môže to dokonca viesť k ešte väčšej dehydratácii, ak nedostatočne dopĺňame stratenú vlhkosť prostredníctvom pitia vody.

Každý človek reaguje na horúčavy inak. Niektorí ľudia sú citlivejší na vysoké teploty a vyžadujú viac opatrení na ochladenie, zatiaľ čo iní sa cítia pohodlne aj v horúcom prostredí. Musíme počúvať svoje telo a prispôsobiť svoje správanie a opatrenia vlastným potrebám.

Zdroje: The Healthy, Archív SIU, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá