Vedci prezradili, ako to je so škodlivosťou dezodorantov
- Dezodoranty neutralizujú telesný zápach, zatiaľ čo antiperspiranty znižujú aj vlhkosť pokožky
- V súvislosti s ich používaním vzniká viacero nejasností
- Dezodoranty neutralizujú telesný zápach, zatiaľ čo antiperspiranty znižujú aj vlhkosť pokožky
- V súvislosti s ich používaním vzniká viacero nejasností
Čistenie zubov či umývanie tváre patrí ku každodenným záležitostiam a hygiene, ktorú by nemal nikto vynechávať. Rovnako sa medzi každodennú rutinu radí aj nanášanie dezodorantu.
Častokrát rozhodnutie naniesť dezodorant vzniká práve v dôsledku osobných a kultúrnych preferencií. Teda viac než od preferencií lekárov, uvádza CNN.
„Ľudia majú silné preferencie a sú citliví na vôňu. Ľudia od počiatku vekov používali parfumy (alebo) kolínske na maskovanie zápachu,“ tvrdí doktorka Nina Botto, docentka dermatológie na Kalifornskej univerzite v San Franciscu pre CNN.
„Žijeme v spoločnosti, kde telesný zápach nie je všeobecne akceptovaný, a preto je dezodorant súčasťou vašej každodennej hygienickej rutiny,“ povedal pre portál doktor Joshua Zeichner, docent dermatológie v nemocnici Mount Sinai v New Yorku.
Dezodorant neutralizujú telesný zápach, zatiaľ čo antiperspiranty znižujú aj vlhkosť pokožky, povedal Zeichner. Napriek tomu sú obe často ponúkané v jednom produkte.
Odborníci tvrdia, že antiperspirant by sa mal aplikovať večer pred spaním, čo znamená zvýšenie jeho účinku. „Počas spánku sa potíme menej a aplikovaním antiperspirantu sa potné žľazy uzatvoria, a teda zároveň zabraňuje vzniknutému zápachu a znižuje aj mieru potenia,“ dodáva Zeichner.
Okrem iného je telesný zápach ovplyvnený aj tým, čo jeme.
Škodia antiperspiranty a dezodoranty?
Internetom sa veľakrát šíri informácia, že používanie dezodorantov či antiperspirantov je nebezpečné. Uvádza sa tak najmä preto, že obsahujú potenciálne škodlivé zložky, ktoré môžu viesť k vzniku rakoviny. Ak si sa o tejto fáme dopočul aj ty, vedz, že tieto tvrdenia neboli vedecky dokázané, uviedli odborníci.
Výskum o tom, či existuje nejaká príčinná súvislosť medzi rakovinou a používaním týchto produktov, nebol presvedčivý.
„Používanie anorganických prísad, ako sú hliníkové soli v kozmetike a výrobkoch osobnej starostlivosti, je problémom pre výrobcov a spotrebiteľov,“ povedala doktorka Amanda Doyle, certifikovaná dermatologička, ktorá spolupracuje s Russakom na dermatologickej klinike Russak, pre CNN.
„Aj keď sa hliník používa na liečbu hyperhidrózy, objavili sa určité obavy z úlohy hliníka pri rakovine prsníka, cystách prsníka a Alzheimerovej chorobe. Absorpcia hliníka pokožkou ešte nie je úplne objasnená, ale karcinogenita hliníka nebola dokázaná,“ doplnila.
Ak sa napriek tomu rozhodneš prestať používať dezodoranty či antiperspiranty, môže ti to priniesť výhody, ale aj nevýhody v závislosti od toho, ako ty či ostatné okolie vníma telesný pach.
Na spoľahlivosť dezodorantov a antiperspirantov sme sa pýtali aj AI:
Dezodoranty a antiperspiranty sú produkty určené na kontrolu pachu tela a potu. Niektoré dezodoranty sú určené iba na maskovanie zápachu, zatiaľ čo antiperspiranty obsahujú aj zložky, ktoré pomáhajú redukovať potenie.
Antiperspiranty obsahujú zvyčajne hliníkové zlúčeniny, ako je hliníkový chlorohydrát alebo hliníkový chlorid, ktoré vytvárajú dočasnú zátku v potných žľazách a bránia tak priechodu potu na povrch pokožky. Tieto zložky môžu pomôcť minimalizovať množstvo potu, ktoré sa uvoľňuje. Dezodoranty zvyčajne neobsahujú hliník, ale sú navrhnuté tak, aby neutralizovali zápach spôsobený baktériami v pote.
Existuje veľa diskusií o bezpečnosti používania hliníkových zlúčenín v antiperspirantoch, ako napríklad obavy zo súvisu medzi hliníkom a vývojom ochorení, ako je rakovina prsníka alebo Alzheimerova choroba. Avšak podľa vedeckých dôkazov nie sú tieto obavy potvrdené. Štúdie na tisíckach žien nepreukázali žiadne spojenie medzi používaním antiperspirantov a vznikom rakoviny prsníka. Podľa Alzheimerovej asociácie nie je spojenie medzi hliníkom a Alzheimerovou chorobou potvrdené a odkazuje na to ako na „mýtus“.
Je však dôležité si uvedomiť, že každý organizmus je individuálny a môže reagovať inak na rôzne zložky. Ak máš obavy z používania antiperspirantov obsahujúcich hliník, môžeš zvážiť použitie dezodorantov bez obsahu hliníka, ktoré sú iba na kontrolu zápachu. Existujú aj prírodné alternatívy dezodorantov, ktoré neobsahujú syntetické chemické zložky, ale sú na báze prírodných antimikrobiálnych zložiek, ako je napríklad sóda bikarbóna alebo doterra esenciálne oleje.
Je dôležité si vybrať produkt, ktorý vyhovuje tvojim preferenciám, potrebám a individuálnym reakciám tvojho tela. V prípade obáv alebo otázok ohľadom používania dezodorantov a antiperspirantov odporúčam poradiť sa s dermatológom alebo lekárom, ktorý ti môže poskytnúť konkrétne rady na základe tvojho zdravotného stavu a individuálnych potrieb.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: AI, CNN, cancercenter.com