Slovákov láka nová destinácia. V „Maldivách Európy“ môžeš ušetriť na strave aj ubytovaní

  • Chorvátske pláže majú konkurenciu
  • Za ubytovanie a stravu ušetríš v tejto destinácii desiatky eur
Turisti na pláži v Albánsku a pohľad na more v Albánsku
Ilustračné foto Unsplash/Elion Jashari, Unsplash/Olga Budko
  • Chorvátske pláže majú konkurenciu
  • Za ubytovanie a stravu ušetríš v tejto destinácii desiatky eur

Chorvátskym plážam konkuruje nečakaná destinácia. Každý rok ju navštevuje stále viac turistov a aj samotní Chorváti ju objavujú mimo tradičné turistické sezóny.

Ako uvádza portál Jutarnji, hlavným dôvodom tohto trendu je výrazná inflácia, ktorá viedla k extrémnemu zvýšeniu cien ubytovania a stravy na chorvátskom pobreží, známom aj ako „slovenské more“.

Vzhľadom na tieto vysoké náklady sa chorvátski novinári rozhodli skúmať, aké by boli náklady na dovolenku v slnečnom Albánsku pre bežného turistu.

Atraktívne a cenovo dostupné ubytovanie

Nenápadné Albánsko sa postupne stáva novým turistickým rajom v Európe. Tí, ktorí hľadajú lacnú dovolenku na pieskových plážach, nemusia cestovať ďaleko. Dokonca, ak si sa tento rok rozhodol pre dovolenku v Chorvátsku, cesta autom do Albánska ti potrvá len o niekoľko hodín viac.

Do dvanástich hodín jazdy autom sa od chorvátskeho Záhrebu totiž môžeš dostať na ubytovanie pre dve osoby len za 20 eur.

Populárnymi miestami v Albánsku sa stali napríklad prímorské mestá Drač, Ksamil a Saranda. Chorvátske weby dokonca opisujú Albánsko ako „Maldivy Európy“, kde si môžeš užiť dovolenku ako v raji, a to len za pár eur.

Tieto destinácie sa stávajú hitmi medzi turistami, hľadajúcich atraktívne a cenovo dostupné miesta na letný oddych.

Za ubytovanie v apartmáne pre dve osoby v albánskom meste Drač by si zaplatil za celý týždeň (1. – 8. augusta) len 208 eur. To znamená, že jedna osoba by si za noc platila iba 14 eur, čo je v porovnaní s inými populárnejšími destináciami výrazný cenový rozdiel.

Aj za ubytovanie v hoteli by si nezaplatil oveľa viac. Týždňový pobyt v jednom z dračských hotelov by stál len 252 eur pre dve osoby. Tieto cenovo prívetivé možnosti robia Albánsko lákavou a cenovo dostupnou voľbou pre dovolenku.

Ľudia v uliciach Albánska
zdroj: Unsplash/Renaldo Kodra

Priaznivé ceny jedla

Na dovolenke v Albánsku by si nakoniec ušetril aj na stravovaní. V reštauráciách a podnikoch v Albánsku by si za večeru, ktorá pozostáva z trojchodového menu (predjedlo, hlavný chod, dezert), spolu s pohárom vína, dobrou kávou a čistou vodou zaplatil len 9 eur na osobu.

Táto cena je veľmi priaznivá v porovnaní s inými miestami a umožňuje vychutnať si kvalitné jedlo na miestnych plážach s príjemnou obsluhou.

Milovníci morských plodov budú v Albánsku nadšení. Za hody z morských rýb by si zaplatil len 3,50 eur, za šalát z chobotnice 4 eurá a za chutný dezert by si si priplatil skutočne zanedbateľnú cenu 1,50 eura. 

Za pizzu by si v priemere zaplatil 5 eur. Počas horúcich letných dní je iste príjemné vedieť, že za jeden kopček zmrzliny by si dal iba necelé euro (90 centov). 

Otravné komáre

Čo sa týka Chorvátska, obľúbenej dovolenkovej destinácie mnohých Slovákov, úrady v chorvátskom hlavnom meste Záhreb sa snažia bojovať proti invazívnym ázijským komárom nezvyčajným spôsobom. Rozhodli sa totiž počas leta vypustiť dovedna 100 000 komárích samcov bez reprodukčnej schopnosti, vďaka ktorým by sa mala populácia nebezpečného druhu tohto hmyzu znížiť. Vo štvrtok to uviedla agentúra AFP, informuje TASR.

Tento pilotný projekt záhrebskej mestskej samosprávy je zameraný na zníženie počtu invazívneho ázijského komára tigrovaného, ktorý je prenášačom chorôb ako horúčka dengue či vírusov zika a chikungunya.

komár
zdroj: Unsplash/Егор Камелев

Práve komárom tigrovaným sa v ostatných rokoch v Chorvátsku mimoriadne darí. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o dôsledok klimatickej zmeny, keďže vyššie teploty poskytujú tomuto invazívnemu hmyzu lepšie podmienky na rozmnožovanie.

Samce komárov, ktoré od júna a počas nasledovných troch mesiacov voľne vypúšťajú v Záhrebe, stratili reprodukčnú schopnosť po sterilizácii gama lúčmi v laboratóriu v Taliansku.

Po vypustení sa tieto neplodné jedince spária so samicami, a znížia tak populáciu nebezpečných komárov v danej oblasti. Táto metóda sa na svete používa už niekoľko rokov proti rôznemu škodlivému hmyzu. Jej účinnosť na komároch v mestskom prostredí sa však stále len testuje, vysvetľuje AFP.

Chorvátsko využilo takéto neplodné jedince na boj proti invazívnym komárom prvýkrát už vlani, a to na polostrove Istria na severe krajiny.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: Jutarnji, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá