Ohnivé peklo v Chorvátsku: Požiar vypukol 12 kilometrov od Dubrovníka

  • Blízko Dubrovníka sa šíria prírodné požiare
  • S plameňmi bojovalo v utorok približne 130 hasičov z celej krajiny
Požiar v Dubrovniku
TASR/HINA/ HVZ
  • Blízko Dubrovníka sa šíria prírodné požiare
  • S plameňmi bojovalo v utorok približne 130 hasičov z celej krajiny

Hasiči bojovali v utorok večer s prírodnými požiarmi v oblasti južne od chorvátskeho Dubrovníka na pobreží Jadranského mora. Vyslaniu hasiacich lietadiel však bránil silný vietor. TASR informuje podľa agentúry Reuters.

„Hurikánový južný vietor, ktorý fúka v Dubrovnícko-Neretvianskej župe, poháňa šírenie požiaru na otvorenom priestranstve v oblasti letoviska Dubrovnik Plat,“ uviedol na svojej webovej stránke chorvátsky protipožiarny zbor (HVZ).

Požiar aktivovali podzemné míny

Oblasť zasiahnutá požiarom sa nachádza len 12 kilometrov od Dubrovníka, hlavnej turistickej destinácie v Chorvátsku.

S plameňmi bojovalo v utorok približne 130 hasičov z celej krajiny. Dve hasiace lietadlá Canadair, ktoré im mali pomáhať, sa pre silný vietor museli vrátiť, informoval HVZ. „V týchto chvíľach nie sú budovy ohrozené,“ dodal.

Dubrovnícky portál Du List uviedol, že požiare aktivovali pozemné míny, ktoré zostali po vojne z 90. rokov 20. storočia na kopci Petraca. HVZ nevedel túto informáciu potvrdiť.

Ďalší lesný požiar sa rozhorel v utorok v Splitsko-dalmátskej župe, kde bojovalo s plameňmi 65 hasičov a tri lietadlá.

V susednej Čiernej Hore sa v utorok utopili dvaja ľudia a niekoľko osôb utrpelo zranenia, keď more na pobreží rozbúril silný južný vietor, oznámili prístavné úrady v mestách Ulcinj a Petrovac.

Európa zápasí s vplyvmi spaľujúcich horúčav, pričom jún bol najhorúcejším mesiacom v 174-ročnej histórii meraní teplôt. Tento rekord pravdepodobne prekonajú aj júlové teploty.

Evakuácia ľudí v Portugalsku

Stovky hasičov bolo nasadených do boja proti požiaru, ktorý sa rozhorel v utorok v národnom parku neďaleko portugalskej metropoly Lisabon. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry Reuters.

Lesný požiar vypukol v hornatej oblasti národného parku Sintra-Cascais, ktorý má rozlohu približne 145 štvorcových kilometrov. Nachádza sa západne od Lisabonu.

lisabon
zdroj: Unsplash/Claudio Schwarz

Do zasiahnutej oblasti bolo vyslaných viac ako 500 hasičov, 189 hasičských vozidiel aj lietadlá. Hasenie komplikoval najmä silný vietor.

Plamene sa rozšírili aj k obydliam, čo si vynútilo evakuáciu niekoľkých desiatok ľudí. Podľa miestnych úradov však požiar nepoškodil budovy a neboli hlásené ani vážnejšie zranenia.

Podľa portugalskej rozhlasovej stanice TSF sa hasičom požiar v noci na stredu podarilo dostať pod kontrolu.

Podľa štatistík EÚ je Portugalsko v súvislosti s lesnými požiarmi jednou z najviac postihnutých krajín Únie. Toto leto sa zatiaľ vyhlo extrémnych horúčavám, ktoré sužujú ostatné krajiny južnej Európy.

Požiare aj na Sicílii

Rozsiahle lesné požiare v uplynulých dňoch zasiahli aj taliansky ostrov Sicília. Situácia je najhoršia v okolí Palerma, kde v blízkej obci našli obhorené telá dvoch ľudí. TASR správu prevzala z agentúry ANSA a denníka La Repubblica.

Telesné pozostatky nájdené v obci Cinisi patria podľa obhliadajúcich lekárov mužovi a žene vo veku 75 a 77 rokov. Hasiči dodali, že zhorený dom, v ktorom obete našli, bol vo veľmi zlom stave.

Pri Palerme horí aj archeologické nálezisko Segesta, v ktorom sa nachádzajú niektoré zo sicílskych najvzácnejších starovekých budov. Plamene údajne pohltili aj dórsky chrám z piateho storočia pred naším letopočtom.

Lesný požiar horí aj blízko Catanie na východe Sicílie. Starostka Aci Cateny, jednej z priľahlých obcí, vyzvala na intervenciu za pomoci hasiacich lietadiel typu Canadair. Situáciu na sociálnych sieťach opísala ako „dramatickú“ a miestnych obyvateľov vyzvala, aby nevychádzali von.

Požiar na Sicílii
zdroj: TASR/Italian Firefighters - Vigili del Fuoco via AP

V dôsledku požiarov museli byť evakuovaní turisti a dovolenkári z viacerých prímorských letovísk. Ide napríklad o vyhľadávanú pláž San Vito Lo Capo na západe Sicílie či Mondello na severe ostrova.

Situácia s požiarmi zasiahla aj miestne letiská. Letisko v Palerme muselo v utorok dopoludnia čiastočne prerušiť prevádzku v dôsledku ohňa, ktorý sa rozhorel v jeho blízkosti. Naopak, letisko Fontanarossa v Catanii, ktoré bolo najskôr uzatvorené a následne fungovalo v obmedzenom režime po požiari, ktorý pred niekoľkými dňami vypukol v príletovej hale, sa budúci týždeň vráti k štandardnej prevádzke.

V pondelok popoludní v Catanii namerali 47,6 stupňov Celzia. Agentúra AP pripomína, že doterajší európsky teplotný rekord namerali tiež na Sicílii – v roku 2021 sa teplota v meste Syrakúzy vyšplhala až na 48,8 stupňa Celzia.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá