Na Slovensku nasnežilo: Júlové vločky padajú v Tatrách
- Európa toto leto čelí extrémom z každého smeru
- Dnes začalo na Slovensku aj snežiť
- Európa toto leto čelí extrémom z každého smeru
- Dnes začalo na Slovensku aj snežiť
Európa toto leto čelí extrémom z každého smeru. Extrémne, takmer 48 °C horúčavy, 19 cm krúpy, búrky, povodne, obrovské požiare vo viacerých dovolenkových destináciách a výkyvy počasia, zrejme, ešte stále nekončia.
Portál iMeteo totiž informoval, že na Slovensku dnes, 26. júla, snežilo.
Do Európy vpadol veľmi chladný vzduch. Zrážky a ochladenie spôsobili, že sneh sa vrátil na niekoľko európskych hôr. Ako portál informuje, snežiť začalo aj v slovenských Tatrách.
Počas dňa boli zaznamenané hlásenia o snežení na európskych kopcoch a večer sa hlásenie objavilo aj z našich Tatier. Dnešné teploty sa pohybovali od 8 °C do 13 °C a takéto teploty uprostred výrazne horúceho leta skutočne nie sú bežné.
Na poludnie bola teplota na Lomnickom štíte okolo +4 °C, po 16:00 začalo na štíte mrznúť a aktuálna teplota je na úrovni okolo -2 °C, s nízkymi teplotami prišlo aj sneženie.
Podľa portálu sa na Lomnickom štíte vytvorila už aj snehová pokrývka a zasnežené je aj Lomnické sedlo, ktoré sa nachádza v nadmorskej výške 2 190 m.
Výstrahy na horách
Na severnom a strednom Slovensku sa môže na horách v stredu a vo štvrtok (27. 7.) ráno vyskytnúť silný vietor. Pre viaceré okresy preto platia výstrahy prvého stupňa. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na webe.
Výstrahy prvého stupňa pred vetrom na horách sa týkajú okresov Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Banská Bystrica, Brezno a Poprad. Platia do štvrtka 9.00 h. V okresoch Košice-mesto, Košice-okolie, Trebišov a Michalovce zase môže byť počas noci veternejšie mimo hôr.
V Kežmarku a Poprade do 21.00 h platí výstraha prvého stupňa pred dažďom, miestami tam môže spadnúť 30 až 35 milimetrov zrážok. V Námestove do 21.00 h zase platí výstraha pred povodňami z trvalého dažďa.
Európu trápia požiare
Hasiči bojovali v utorok večer s prírodnými požiarmi v oblasti južne od chorvátskeho Dubrovníka na pobreží Jadranského mora. Vyslaniu hasiacich lietadiel však bránil silný vietor. TASR informuje podľa agentúry Reuters.
„Hurikánový južný vietor, ktorý fúka v Dubrovnícko-Neretvianskej župe, poháňa šírenie požiaru na otvorenom priestranstve v oblasti letoviska Dubrovnik Plat,“ uviedol na svojej webovej stránke chorvátsky protipožiarny zbor (HVZ).
Oblasť zasiahnutá požiarom sa nachádza len 12 kilometrov od Dubrovníka, hlavnej turistickej destinácie v Chorvátsku.
S plameňmi bojovalo v utorok približne 130 hasičov z celej krajiny. Dve hasiace lietadlá Canadair, ktoré im mali pomáhať, sa pre silný vietor museli vrátiť, informoval HVZ. „V týchto chvíľach nie sú budovy ohrozené,“ dodal.
Dubrovnícky portál Du List uviedol, že požiare aktivovali pozemné míny, ktoré zostali po vojne z 90. rokov 20. storočia na kopci Petraca. HVZ nevedel túto informáciu potvrdiť.
Ďalší lesný požiar sa rozhorel v utorok v Splitsko-dalmátskej župe, kde bojovalo s plameňmi 65 hasičov a tri lietadlá.
V susednej Čiernej Hore sa v utorok utopili dvaja ľudia a niekoľko osôb utrpelo zranenia, keď more na pobreží rozbúril silný južný vietor, oznámili prístavné úrady v mestách Ulcinj a Petrovac.
Európa zápasí s vplyvmi spaľujúcich horúčav, pričom jún bol najhorúcejším mesiacom v 174-ročnej histórii meraní teplôt. Tento rekord pravdepodobne prekonajú aj júlové teploty.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: iMeteo, TASR, FB/SHMÚ