Z pohodovej dovolenky nočná mora: Polícia upozorňuje na podvody v Chorvátsku, popálili sa aj Slováci

  • Polícia preto odporúča rezervovať si ubytovanie cez overené agentúry
  • Slovenskí policajti aj tento rok pomáhajú v Chorvátsku slovenským turistom
Na snímke ľudia na pláži.
Ilustračné foto TASR/Martin Baumann
  • Polícia preto odporúča rezervovať si ubytovanie cez overené agentúry
  • Slovenskí policajti aj tento rok pomáhajú v Chorvátsku slovenským turistom

Slovenskí policajti pomáhajúci toto leto v Chorvátsku a upozorňujú na základe podnetov od viacerých slovenských turistov na značné množstvo podvodov s ubytovaním. Ich spoločným znakom je rezervácia ubytovania cez sociálne siete a zaslanie zálohy vopred na bankový účet. Informuje o tom polícia na sociálnej sieti.

„Po príchode na miesto potom turisti zistia, že ubytovanie neexistuje, prípadne jeho majiteľ o prenájme nevie a ubytovanie je už obsadené,“ približuje polícia.

Odporúča preto rezervovať si ubytovanie cez overené agentúry, ktoré v prípade problémov garantujú vrátenie peňazí. Pred vycestovaním netreba zabúdať ani dôkladne si vopred preveriť rezervované ubytovanie. „Ak ste si dohodli ubytovanie cez sociálne siete, neposielajte žiadne zálohy vopred,“ zdôrazňuje polícia.

Ak počas dovolenky na Jadrane potrebujú slovenskí turisti pomôcť, môžu sa obrátiť na slovenských policajtov. K dispozícii sú do 31. augusta. V Primorsko-goralskej oblasti ich možno kontaktovať na telefónnom čísle +421 908 723 525, v Splitsko-dalmatínskej oblasti na telefónnom čísle +421 908 723 526.

Asistencia pri škodových udalostiach a dopravných komplikáciách, ale aj riešenie problémov a podozrení na podvod v súvislosti s rezerváciou ubytovania zamestnávajú slovenských policajtov, ktorí pomáhajú toto leto v Chorvátsku. Informuje o tom polícia na sociálnej sieti.

V prípade nezrovnalostí s ubytovaním slovenskí policajti riešili napríklad vyplatenie zálohy za rezerváciu, o ktorej majiteľ ubytovania nemal vedomosť. V inom prípade sa zasa angažovali v spore slovenských turistov, ktorí majiteľke apartmánu vyplatili zálohu po príchode, no keďže sa ubytovanie nezhodovalo s jeho prezentáciou na internete, rozhodli sa nezostať a nezaplatiť za celý dohodnutý čas.

„Naši policajti ich poučili, že sa žiadneho protiprávneho konania nedopustili,“ informovala polícia. Aj na základe týchto skúseností odporúča cestujúcim pred dovolenkou preveriť zarezervované ubytovanie.

Slovenskí policajti tiež poskytli po telefóne množstvo informácií najmä okolo postupu pri škodových udalostiach, správneho parkovania, dopravnej situácie a ambulantných služieb. „V súvislosti s rozsiahlym požiarom v okolí Grebaštice a Primoštenu sa slovenskí turisti opakovane zaujímali o aktuálnu situáciu v tejto oblasti, ako aj o súvisiacu uzáveru ciest a evakuáciu okolitých obcí,“ dodala polícia.

Slovenskí policajti pomáhajú v Chorvátsku od začiatku júla, na policajných staniciach v Trogire a v Crikvenici budú do konca augusta.

Aj tento rok sú súčasťou projektu Bezpečná turistická sezóna, ktorý spustila chorvátska polícia v roku 2006 s cieľom pomôcť zahraničným turistom. V projekte participujú policajti z 19 krajín, slovenskí pôsobia v Chorvátsku počas leta nepretržite od roku 2008.

Pozor na počasie

Počasie v Chorvátsku môže byť v najbližších dňoch premenlivé a veľmi nestabilné, na väčšine územia hrozia prehánky a búrky. Upozorňuje na to štátny hydrometeorologický ústav Chorvátskej republiky. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR o tom informuje na webe.        

Nestabilné počasie môže sprevádzať aj silný vietor. „Sledujte predpovede počasia a výstrahy chorvátskeho hydrometeorologického ústavu, aby bolo možné včas prijať potrebné ochranné opatrenia,“ pripomína rezort.

Hasiči bojovali v utorok večer s prírodnými požiarmi v oblasti južne od chorvátskeho Dubrovníka na pobreží Jadranského mora. Vyslaniu hasiacich lietadiel však bránil silný vietor. TASR informuje podľa agentúry Reuters.

„Hurikánový južný vietor, ktorý fúka v Dubrovnícko-Neretvianskej župe, poháňa šírenie požiaru na otvorenom priestranstve v oblasti letoviska Dubrovnik Plat,“ uviedol na svojej webovej stránke chorvátsky protipožiarny zbor (HVZ).

Oblasť zasiahnutá požiarom sa nachádza len 12 kilometrov od Dubrovníka, hlavnej turistickej destinácie v Chorvátsku.

S plameňmi bojovalo v utorok približne 130 hasičov z celej krajiny. Dve hasiace lietadlá Canadair, ktoré im mali pomáhať, sa pre silný vietor museli vrátiť, informoval HVZ. „V týchto chvíľach nie sú budovy ohrozené,“ dodal.

Dubrovnícky portál Du List uviedol, že požiare aktivovali pozemné míny, ktoré zostali po vojne z 90. rokov 20. storočia na kopci Petraca. HVZ nevedel túto informáciu potvrdiť.

Ďalší lesný požiar sa rozhorel v utorok v Splitsko-dalmátskej župe, kde bojovalo s plameňmi 65 hasičov a tri lietadlá.

V susednej Čiernej Hore sa v utorok utopili dvaja ľudia a niekoľko osôb utrpelo zranenia, keď more na pobreží rozbúril silný južný vietor, oznámili prístavné úrady v mestách Ulcinj a Petrovac.

Európa zápasí s vplyvmi spaľujúcich horúčav, pričom jún bol najhorúcejším mesiacom v 174-ročnej histórii meraní teplôt. Tento rekord pravdepodobne prekonajú aj júlové teploty.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá