Povolanie syn. Mladí Číňania si nechávajú platiť od rodičov, kariéru robiť nechcú

  • Mladí ľudia v Číne unikajú pred snahou uspieť v konkurenčnom kariérnom prostredí
  • Radšej sú doma s rodinou a nechávajú si za domáce práce platiť
číňania
Mladí ľudia v Číne preferujú byť doma Flickr/Will Choi, Unsplash/Filip Mroz
  • Mladí ľudia v Číne unikajú pred snahou uspieť v konkurenčnom kariérnom prostredí
  • Radšej sú doma s rodinou a nechávajú si za domáce práce platiť

V rušných mestách Číny rastie počet mladých ľudí, ktorí sa rozhodli stať tým, čo sa nazýva „synmi a dcérami na plný úväzok“.

Títo jednotlivci, vyčerpaní tlakom uspieť v konkurenčnom boji o kariérny úspech, sa rozhodli vrátiť domov a žiť jednoduchší život so svojimi rodinami, píše CNN. Jednou z takýchto mladých ľudí je aj Litsky Li, 21-ročná absolventka strednej školy, ktorá bývala fotografkou.

Platená opatera

Tvárou v tvár skľučujúcej úlohe vyniknúť vo svojej profesii urobila Li rozhodnutie odrážajúce rastúci trend v Číne. Teraz trávi dni v meste Luoyang. Tam sa stará o svoju rodinu a starú mamu, ktorá má demenciu. Na oplátku jej rodičia platia mesačný plat 6 000 juanov (760 eur). To sa v jej regióne považuje za solídny plat strednej triedy.

Fenomén „synov a dcér na plný úväzok“ nie je poháňaný len nespokojnosťou s prácou. Je to odpoveď na náročný pracovný trh pre mladých ľudí v Číne. Minulý mesiac dosiahla miera nezamestnanosti 16- až 24-ročných v mestských oblastiach rekordnú úroveň 21,3 %.

Keďže sa zotavovanie Číny po pandémii covid-19 spomaľuje, nezamestnanosť mladých ľudí sa stala významným problémom popri iných ekonomických výzvach.

Podľa Zhanga Dandana, docenta z Pekinskej univerzity, by skutočná miera nezamestnanosti mládeže mohla byť ešte vyššia, ak by sa do výpočtu zahrnuli aj tí, ktorí „ležia doma“ alebo sa spoliehajú na finančnú podporu svojich rodičov. Odhaduje, že v marci to mohlo byť až 46,5 %.

Povolanie syn a dcéra

Termín „synovia a dcéry na plný úväzok“ sa prvýkrát objavil na populárnej čínskej sociálnej sieti Douban minulý rok a odvtedy sa rozšíril na ďalšie platformy. Komunita „pracovného komunikačného centra pre deti na plný úväzok“ na Douban má okolo 4 000 členov.

Diskutujú o svojom každodennom živote detí na plný úväzok. Na Xiaohongshu, ďalšej populárnej platforme, je pod hashtagom „synovia a dcéry na plný úväzok“ viac ako 40 000 príspevkov.

Na rozdiel od predchádzajúcej generácie, ktorá sa venovala kariére a pri výdavkoch sa spoliehala na podporu rodiny, dnešné „profesionálne“ deti trávia kvalitný čas so svojimi rodičmi. Robia domáce práce výmenou za finančnú podporu. Majú 20 rokov a líšia sa od generácie „ken lao zu“ narodenej v 80. rokoch.

Sociológovia upozorňujú, že v tomto trende zohrali úlohu traumatické skúsenosti Číny počas pandémie. Túžba tráviť čas s blízkymi a uvažovať o zmysle života pretrváva v mysliach mnohých, keď sa krajina spamätáva z dopadu pandémie covid-19.

Rastúci trend „synov a dcér na plný úväzok“ však poukazuje aj na zmenšujúce sa príležitosti pre mladých ľudí v čínskej ekonomike. Ekonomické oživenie krajiny sa spomalilo a súkromný sektor, ktorý v minulosti patril k významným zdrojom zamestnanosti, zasiahli od roku 2020 prísne regulačné opatrenia.

Nie je to také ružové, ako si mnohí myslia

Trend „synov a dcér na plný úväzok“ môže niektorým jednotlivcom ponúknuť krátkodobé riešenie. Odborníci však varujú, že z dlhodobého hľadiska to nie je životaschopná možnosť. Závislosť od podpory rodiny môže viesť k strate základných zručností pri hľadaní zamestnania a odbornej prípravy. Takto sa mladí ľudia v budúcnosti stanú menej zamestnateľnými.

Keďže Čína čelí výzvam svojej postpandemickej obnovy, hľadanie spôsobov, ako podporiť svoju mládež na trhu práce, sa stáva kľúčovým. Rastúci trend „synov a dcér na plný úväzok“ je odrazom ťažkostí, s ktorými sa mladí ľudia stretávajú. Vyžaduje komplexné riešenia na zabezpečenie svetlejšej budúcnosti pre národnú pracovnú silu.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: CNN, AI, India Times

Najnovšie videá

Trendové videá