Ruská propaganda sa dostala do Minecraftu či Robloxu. Masíruje deťom mozgy
- Ruská propaganda našla ďalšiu metódu
- Dostala sa do svetoznámych hier ako Minecraft, World of Tanks či Roblox
- Hráči si zahrali bitku o ukrajinský Soledar
- Ruská propaganda našla ďalšiu metódu
- Dostala sa do svetoznámych hier ako Minecraft, World of Tanks či Roblox
- Hráči si zahrali bitku o ukrajinský Soledar
Ruská propaganda od začiatku vojny na Ukrajine ukazuje, že nemá hraníc. Neustále vysielané bludy v štátnej televízii tromfli dodávky s obrazovkami voziace sa po dobytom Mariupole či prepísané učebnice dejepisu na základných školách.
Teraz však prominentný portál The New York Times varuje pred ďalšou ruskou metódou. Propagandisti sa zamerali na počítačové a rôzne konzolové hry. Hráčom – či takzvaným „gamerom“ – ponúkajú možnosť zahrať si napodobneniny bitiek z minulosti, prezrieť si ruské vojenské výstavy a podobne. Upozornil na to český portál Novinky.
Minecraft, Roblox, World of Tanks…
Propaganda sa dostala do kultových hier ako Minecraft, World of Tanks či Roblox. V obľúbenom Minecrafte si ruskí hráči mohli zahrať repliku bitky o ukrajinské mesto Soledar, ktoré moskovské vojská dobyli tento rok v januári.
World of Tanks im napríklad ponúkol možnosť pripomenúť si 78. výročie porážky nacistického Nemecka napodobnením prehliadky tankov Sovietskeho zväzu. Do Robloxu sa zase dostali oslavy štátneho sviatku Deň Ruska, počas ktorých si gameri prezerali ruské autá či jednotky ministerstva vnútra.
Russian propaganda is spreading into the world’s video games, including Minecraft and Roblox, circulating a torrent of propaganda that the Kremlin has used to try to justify the war in Ukraine to new, mostly younger audiences. https://t.co/5qfxVZ6HPw
— The New York Times (@nytimes) July 31, 2023
„Ruská propaganda sa šíri do svetoznámych videohier vrátane Minecraftu a Robloxu. Šíri prúd propagandy, ktorú Kremeľ používa na ospravedlnenie vojny na Ukrajine novému, väčšinou mladšiemu publiku,“ varuje NYT.
Propagandistické praktiky
Ako vysvetľuje The Economic Times, nejde len o jednorazové pokusy šíriť proruský obsah. Propagandisti sa podobné kroky pokúsili podniknúť už niekoľkokrát, no väčšinou to vyšlo včas najavo.
Gejmeri si napríklad osvojujú symbol písmena „Z“ používaný ruskými jednotkami na Ukrajine. Taktiež viacerí z nich pozitívne zdieľali a hodnotili prejavy Vladimira Putina na adresu Ukrajincov. Ruský prezident pritom susedný národ vykresľuje negatívnym spôsobom a Západu pripisuje zodpovednosť za to, že konflikt na Ukrajine stále pokračuje.
🔻The channel of the 🇷🇺 version of the World of Tanks game „celebrated“ the 78th anniversary of Germany’s defeat in World War II by recreating the parade of Soviet tanks in Moscow in 1945.
🔻In Roblox, animated Lego figures in 🇷🇺 MIA uniform marched on Russia Day.
2/3 pic.twitter.com/JlgBMBPoMO— Toronto Television / Телебачення Торонто (@tvtoront) July 31, 2023
A do toho všetkého sa v úvodnom videu v Minecrafte týkajúcom sa bitky o Soledar objavila na stožiari ruská vlajka vztýčená nad panorámou mesta, ktoré označili ako Luhansk. Ide o ukrajinský región, ktorý Rusi nezákonne anektovali.
Varovanie Microsoftu
Pred podobnými krokmi propagandistov varoval v apríli aj vysokopostavený predstaviteľ Microsoftu Brad Smith. Tvrdil, že bezpečnostné tímy spoločnosti dokázali identifikovať ruské pokusy infiltrovať herné komunity. Týkalo sa to najmä minecraftových diskusných skupín na platforme Discord.
Vo videohrách sa taktiež objavuje extrémistický obsah. Veľakrát ide o bežné a často skloňované ruské naratívy, no v niektorých prípadoch Microsoft podozrieva aj potenciálne zapojenie ruskej vlády.
Putin totiž v minulosti zdôrazňoval potenciál videoherného priemyslu ako nástroja na vštepovanie hodnôt a podporu vlastenectva.
Microsoft v Rusku síce pozastavil predaj svojich produktov a softvérov v reakcii na inváziu na Ukrajinu, no Rusi naďalej využívajú hry a platformy od spoločnosti, ako napríklad Discord či Steam. Oslovujú cez ne širšie publikum, pričom väčšina obsahu je určená pre rusky hovoriacich hráčov či už žijúcich priamo v Rusku alebo v susedných krajinách vrátane Ukrajiny.
Zdroje: The New York Times, Novinky, Twitter/The New York Times, The Economic Times, Twitter/Toronto Television / Телебачення Торонто