Prelomový objav: Vedci vyvinuli liek na rakovinu, aký svet ešte nevidel. Vyvíjali ho 20 rokov
- Vedci vyvinuli liek na rakovinu, ktorý má zabíjať všetky pevné rakovinové nádory
- Môže ísť o prevratný objav v medicíne
- Vedci vyvinuli liek na rakovinu, ktorý má zabíjať všetky pevné rakovinové nádory
- Môže ísť o prevratný objav v medicíne
Vedci vyvinuli liek na rakovinu, ktorý má zabíjať všetky pevné rakovinové nádory. Na rozdiel od ostatných liekov by tento nemusel predstavovať hrozbu pre ostatné bunky a mal by ich nechať nepoškodené, píše Daily Mail.
Nová molekula, ktorá má označenie AOH1996, sa zameriava na proteín, ktorý je prítomný vo väčšine druhov rakoviny a ktorý pomáha vzniknutým nádorom rásť a množiť sa.
Je to skutočne významná udalosť, pretože tento proteín bol až doteraz považovaný za nevyliečiteľný. Vedci liek testovali na 70 rôznych rakovinových bunkách v laboratóriu. Do nich bola započítaná aj napríklad rakovina prsníka, prostaty, vaječníkov, mozgu, krčka maternice, kože a pľúc. Liek bol účinný voči všetkým.
Spomínaný liek je vyvrcholením 20-ročného výskumu a vývoja nemocnice City of Hope v Los Angeles, kde sa nachádza jedno z najväčších amerických onkologických centier.
Práve teraz možno dostaneme odpoveď na otázku, a teda – či bude rakovina v nadchádzajúcom desaťročí vyliečiteľná.
Najnovšia štúdia, ktorá bola publikovaná v časopise Cell Chemical Biology, odhaľuje, že molekula selektívne zabíja rakovinové bunky narušením ich normálneho reprodukčného cyklu, ďalej delením buniek s poškodenou DNA a zastavením replikácie chybnej DNA. Práve táto kombinácia spôsobila, že rakovinové bunky boli zabité bez toho, aby sa poškodili zdravé bunky.
Táto nová terapia má za sebou 20-ročný výskum a vývoj. Zameriava sa na rakovinový variant PCNA, proteínu, ktorý je vo svojej mutovanej forme kritický pri replikácii DNA.
Doktor Long Gu, jeden z autorov štúdie, povedal: „Nikto sa nikdy nezameral na PCNA ako na terapeutikum, pretože sa považoval za ,nevyliečiteľný‘, no City of Hope bolo zjavne schopné vyvinúť výskumný liek na náročný cieľ.“
„Teraz, keď poznáme problémovú oblasť a dokážeme ju potlačiť, budeme môcť hlbšie porozumieť procesu vývoja personalizovanejších a cielenejších liekov proti rakovine,“ dodáva ďalej.
Slovenskí vedci sa pokúšajú o významný objav
Vedci z Výskumného centra AgroBioTech Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre začali skúmať účinky MCT oleja obohateného o extrakt z plodov čili na vývoj rakoviny hrubého čreva a rekta. Skúmať budú rôzne odrody čili a zisťovať ich efekt na ľudské rakovinové bunky. Projekt podporila sumou 250 000 eur Agentúra pre podporu výskumu a vývoja. Odštartoval začiatkom júla a potrvá štyri roky, informovala hovorkyňa SPU Renáta Chosraviová.
Výsledkom projektu budú tri kokosové MCT oleje obohatené o rôzne druhy čili s rozličnou pálivosťou. Prvý produkt by mal byť hotový v priebehu budúceho roka.
„Ide o aplikovaný výskum, je doň zahrnutá aj firma, ktorá sa venuje predaju MCT oleja. Na konci projektu získa produkty s vedecky podloženými účinkami, ktoré uvedie na vlastné náklady na trh. Výsledky výskumu budú teda pretavené aj do praxe,“ povedala Chosraviová.
Botanická záhrada SPU vypestovala pre výskumné aktivity 40 odrôd čili s rôznym obsahom kapsaicínu. Z nich sa vyberie desať odrôd na analýzu. „Následne sa z nich vyselektujú tri, ktoré sa budú skúmať najmä z hľadiska obsahu kapsaicínu, ale aj rôznych minerálnych stopových prvkov a tie sa budú pridávať do kokosového MCT oleja,“ opísala ďalší postup riaditeľka Výskumného centra AgroBioTech Lucia Gabríny.
Na ľudskej rakovinovej línii hrubého čreva a rekta budú potom vedci skúmať a hodnotiť mikroenkapsulovanú (obaľovanú) a nemikroenkapsulovanú (neobaľovanú) formu kapsaicínu a ich protirakovinový účinok.
MCT olej obsahuje triglyceridy so stredne dlhým reťazcom mastných kyselín (Medium Chain Triglycerides), ktoré sa metabolizujú podobne ako cukry a nedochádza tak k ukladaniu oleja vo forme tukového tkaniva. Podporuje spaľovanie tukov, rast svalov a je zdrojom energie.
Je vhodný na prevenciu obezity, ale aj na liečbu rôznych porúch gastrointestinálneho traktu. Využíva sa aj ako podporná liečba pri Alzheimerovej chorobe. „Naším cieľom je obohatiť tento olej aj o protirakovinový účinok, ktorým sa vyznačuje čili,“ skonštatovala hlavná riešiteľka projektu Hana Ďúranová.
Vedci budú skúmať, aká dávka čili je schopná usmrtiť rakovinové bunky a je pritom prijateľná pre človeka. „Senzorickým hodnotením sa stanoví, aká dávka čili v MCT oleji je ešte prijateľná pre konzumentov. Na základe toho sa bude robiť ešte ďalšia analýza, mikroenkapsulácia, v rámci ktorej sa extrakty z čili obalia nejakým obalovým materiálom, napríklad maltodextrínom, ktorý ochráni tráviaci trakt konzumentov pred pálivými účinkami čili. To by malo zároveň pozitívne vplývať i na zachovanie obsahu biologicky aktívnych látok v čili,“ doplnila Ďúranová.
Zdroje: Daily Mail , TASR