Korčoka chce za prezidenta viac Slovákov ako Fica
- V prezidentských voľbách by vyhral Peter Pellegrini
- Prieskum ukazuje, že v druhom kole by Roberta Fica porazil Ivan Korčok
- V prezidentských voľbách by vyhral Peter Pellegrini
- Prieskum ukazuje, že v druhom kole by Roberta Fica porazil Ivan Korčok
Ivan Korčok, bývalý minister zahraničných vecí, by mal v auguste v prezidentských voľbe lepšie vyhliadky ako na jar tohto roku. Informáciu priniesol portál Denník N.
S prezidentkou Zuzanou Čaputovou, ktorá oznámila, že sa nebude uchádzať o znovuzvolenie, sa zdá, že niektorí z jej potenciálnych voličov sa teraz viac prikláňajú ku Korčokovi.
Výsledky prieskumu agentúry Ipsos ukazujú, že prezidentské voľby by v auguste vyhral Peter Pellegrini, pričom v druhom kole by za ním nasledoval Korčok a na treťom mieste by sa umiestnil Robert Fico.
Neporaziteľný Pellegrini
Agentúra Ipsos pokladala respondentom v prieskume nasledovnú otázku: „Koho by ste volili v prezidentských voľbách 2024?“
V prieskume jednoznačne vedie Peter Pellegrini, ktorého by určite volilo 12 % opýtaných. Ďalších 25 % uviedlo, že by bol jedným z kandidátov, nad ktorým by uvažovali. Celkom 46 % opýtaných by ho ale nikdy nevolilo za prezidenta.
V druhom kole by obsadil druhú priečku Ivan Korčkok, ktorého by určite volilo 11 % opýtaných a ďalších 20 % by uvažovalo nad ním ako o jednom z kandidátov. Predbehol by tak Roberta Fica, nad ktorým uvažuje 19 % opýtaných ako o možnom kandidátovi, pričom ďalších 11 % by ho zvolilo určite za prezidenta. Predsedu strany Smer by nikdy nevolilo za prezidenta až 55 % opýtaných.
Za touto trojicou nasleduje generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorého by určite zvolilo 8 % opýtaných, pričom ďalších 14 % by nad ním ako kandidátom na prezidenta ešte uvažovalo. „Top päťku“ uzatvára Štefan Harabin, ktorého by za prezidenta chcelo 7 % opýtaných a ďalších 14 % by nad ním uvažovalo.
Progresívci bodujú u mladých voličov
Čo sa týka parlamentných volieb, rozdiely v politickej orientácii medzi mladými voličmi a dôchodcovskou populáciou na Slovensku sú obrovské. Ako sme ťa informovali, ak by volili len ľudia do 30 rokov, strane Smer by sa len ťažko podarilo prekročiť vstupnú hranicu do parlamentu, zatiaľ čo Progresívne Slovensko by získalo jasnú volebnú výhru. Ukázal to najnovší prieskum.
Ako uvádza portál Akutality.sk, naopak, ak by rozhodovali iba penzisti, strana Roberta Fica by bez pochýb dominovala, progresívci by nedosiahli ani nárok na štátny príspevok.
Volebné výsledky by boli obzvlášť prekvapivé, ak by k urnám prišli iba ľudia do 30 rokov. Progresívne Slovensko by získalo takmer štvrtinu hlasov mladých voličov.
Podobne by si veľmi dobre darilo aj hnutiu Republika, ktoré by získalo takmer 16 percent hlasov. V minulosti bola ĽSNS (Ľudová strana – Naše Slovensko) medzi mladými voličmi veľmi obľúbená, ale teraz jej podpora upadá, a to aj napriek tomu, že ju vedie niekdajšia pravá ruka Mariana Kotlebu, europoslanec Milan Uhrík.
Zaujímavý je aj výsledok Smeru, ktorý v prieskumoch získava okolo dvadsať percent, no medzi mladými voličmi má veľký pokles. Podpriemerné výsledky medzi mladými dosahuje aj KDH (Kresťanskodemokratické hnutie).
Podpora Smeru u dôchodcov
Kresťanským demokratom a strane Smer sa darí dobre u penzistov, ukázal tiež prieskum. Strana Smer má podporu viac ako tretiny všetkých dôchodcov, druhá strana Hlas získava len približne 15 percent. KDH, ktoré inak získava len okrajovú podporu, by získalo približne 11 percent.
Naopak, Progresívne Slovensko má u dôchodcov veľmi nízku podporu. Strane sa týchto voličov nedarí osloviť.
Udalosti z nedávna ilustrujú vzťah Smeru a Progresívneho Slovenska k voličom v dôchodkovom veku. Na diskusii sa expert na sociálne otázky Tomáš Hellebrandt vyjadril, že slovenské dôchodky sú podpriemerné, a naznačil, že ich znížením by sa dalo riešiť nedostatok financií pre sociálne služby. Strana Smer ihneď túto tému využila a obvinila Progresívne Slovensko z neúcty voči penzistom.
Progresívne Slovensko sa bránilo tým, že vyjadrenie Tomáša Hellebrandta bolo vytrhnuté z kontextu a skreslené. Avšak podľa dát z Focusu sa zdá, že progresívci už medzi dôchodcami strácajú podporu a situáciu si už viac pohoršiť nemohli.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Denník N, Archív SIU, Aktuality.sk