Dovolenková destinácia zavádza bič na turistov: Za „prehodenú osušku“ ti hrozí mastná pokuta
- Viaceré destinácie zavádzajú pokuty za „rezerváciu miesta osuškou"
- Pokuty sa pohybujú v stovkách až tisíckach eur
- Viaceré destinácie zavádzajú pokuty za „rezerváciu miesta osuškou"
- Pokuty sa pohybujú v stovkách až tisíckach eur
Asi každý turista pozná jednoduchý spôsob „rezervácie“ ležadla či miesta na pláži tým, že si tam jednoducho necháš položenú osušku. Následne z miesta môžeš odísť, lehátko však máš „zarezervované“.
Tomuto zvyku turistov sa však aktuálne rozhodli viaceré dovolenkové destinácie zabrániť.
Pokuta až 300 eur
V španielskej Málage ti napríklad za takúto rezerváciu hrozí poriadna pokuta. Mestá Málaga – Algarrobo, Vélez-Málaga a Torrox turistom za „rezerváciu osuškou“ plánuje rozdávať pokuty až do výšky 300 eur, píše La Vanguardia. Tieto tri mestá nie sú ani zďaleka jedinými, ktoré sa k takejto praxi rozhodli pristúpiť.
Čo sa týka Španielska, k pokutám za „rezerváciu osuškou“ už pristúpili aj Cullera, Calp či Oropesa del Mar, kde ti za „rezerváciu miesta osuškou“ môžu „vyrúbať“ pokutu až do výšky 3 000 eur.
Svojský prístup k tejto problematike zaviedla napríklad aj milovaná destinácia mnohých Slovákov – chorvátsky Gradac. Uteráky a ďalšie predmety turistov, ktoré ostali na pláži, cez noc jednoducho pozbierali a odviezli autom preč.
Pokuty v Chorvátsku
V meste Split boli zase zavedené nové pravidlá, pričom z veľkej časti za to môžu najmä turisti, ktorí si vedia dovolenku užiť skutočne naplno. Ak sa teda chystáš do Chorvátska, mal by si sa vyhnúť prechádzkam po meste len v plavkách alebo spodnej bielizni. Miestna polícia ti totiž môže uložiť pokutu až 150 eur.
Rovnaká pokuta ti však hrozí aj za pitie alkoholu na verejnosti. Okrem Splitu sa tieto pravidlá týkajú aj mesta Dubrovník, kde vošli do platnosti ešte v auguste 2022. O niečo viac zaplatíš za túto aktivitu na ostrove Hvar. Viac sme o tom písali v tomto článku.
V rámci kampane „Save Your Money and Enjoy Hvar“ môžu za pitie na verejnosti policajti pýtať až 700 eur a za nosenie spodnej bielizne alebo plaviek 600 eur, informuje Pluska.
Obľúbenú destináciu Slovákov trápi nadmerný turizmus návštevníkov z mnohých štátov. Ako upozorňuje portál Aktuality.sk, vláda v Záhrebe pripravuje nový zákon o cestovnom ruchu, ktorý má obmedziť počet turistov v preťažených oblastiach.
Po schválení zákonu sa začne v krajine plošne regulovať turizmus. Odkedy by mohli nové pravidlá platiť, zatiaľ známe ešte nie je. Do tohtoročnej a budúcoročnej sezóny by pravdepodobne zasiahnuť nemali.
O regulácii počtu návštevníkov informoval chorvátsky Novi List. Chorvátska vláda má zatiaľ v pláne návrh znenia tohto opatrenia iba predstaviť. Ak by ho však parlament schválil, nie je jasné, odkedy by nové pravidlá začali platiť.
„Cieľom reformy je iniciovať trvalo udržateľný a regionálne vyváženejší rozvoj cestovného ruchu. Všetky opatrenia a aktivity musia byť v súlade s tromi princípmi udržateľnosti – environmentálnou, sociálnou a ekonomickou udržateľnosťou,“ informuje podľa chorvátskeho serveru vláda.
Zdroje: La Vanguardia, Archív Startitup, Pluska, Aktuality, Novi List