Za klas kukurice na 2 roky za mreže: Väčšina Slovákov o existencii farmárskeho zákona netuší

  • Svoje o tom vedia 4 muži, ktorých pri krádeži kukurice prichytila polícia
  • Zisti, na čo všetko sa tento zákon vzťahuje
Kukurica
Ilustračný obrázok Archív Canva
  • Svoje o tom vedia 4 muži, ktorých pri krádeži kukurice prichytila polícia
  • Zisti, na čo všetko sa tento zákon vzťahuje

Dnes (4.8.) sme ťa informovali o zásahu polície, počas ktorého boli na slobode zadržaní 4 muži.

Policajti boli vyslaní na základe oznámenia do katastra obce Ivanka pri Dunaji, kde v jednom z kukuričných polí odcudzili celkovo 258 ks kláskov kŕmnej kukurice, ktoré oberali a odkladali do pripraveného vreca, igelitovej tašky a batohu. Krádežou spôsobili muži škodu na úrode z pozemku, patriaceho do poľnohospodárskeho pôdneho fondu,“ píše polícia na sociálnej sieti s tým, že v prípade preukázania viny pred súdom hrozí mužom v zmysle zákona trest odňatia slobody až na dva roky.

Portál Záhradkár poukazuje na takzvaný farmársky zákon. Podľa neho ide o trestný čin aj v prípade, že je ukradnutou vecou niečo z úrody z pozemku, ktorý spadá pod poľnohospodársky pôdny fond. V tom prípade tak nemusí ísť len o kukuricu, ale aj o drevo nachádzajúce sa na lesnom pozemku, či o rybu z rybníka s intenzívnym chovom. 

Pôdny fond poľnohospodárskej pôdy, čo dnes označujeme jednoducho ako poľnohospodárska pôda, zahŕňa pôdu s potenciálom na produkciu, ktorá je evidovaná v katastri nehnuteľností ako orná pôda, chmeľnice, vinice, ovocné sady, záhrady a trvalé trávne porasty.

Krádež kukurice alebo zemiakov z poľa či zo záhrady, ktorý patrí do poľnohospodárskeho pôdneho fondu, bez ohľadu na vzniknutú škodu, sa považuje za krádež a je trestnou činnosťou.

Za ukradnutý zemiak za mreže

Nájsť v legislatíve farmársky zákon je nemožné. Je to totiž ustanovenie, ktoré chráni úrodu na farmách a poliach, no aj drevo a ryby v zákonom uvedených lokalitách. Tento zákon platí už veľa rokov a okrem úrody chráni aj farmárov s bežnými občanmi pred krádežami z ich záhrad a dvorov.

Týmto ustanovením sa zjednodušuje trestnoprávne stíhanie páchateľov, ktorí sa domnievali, že ich drobné krádeže (zopár zemiakov, či pár kúskov dreva) nepresiahnu škodu vo výške 266 € a nebudú teda nahlasované. Toto prísne ustanovenie má za cieľ odstrašiť páchateľov od krádeže poľnohospodárskych plodín. Predtým bolo prichytenie pri čine riešené len ako priestupok a sankcionovalo sa len blokovou pokutou. Dnes je to však inak.

Vzhľadom na to, že ide o krádež, páchateľovi hrozí pobyt za mrežami v trvaní až 2 rokov. 6 mesiacov až 3 roky hrozia osobe, ktorá svojím konaním spôsobí väčšiu škodu z osobitného motívu alebo ak bol za taký čin v predchádzajúcich 24 mesiacoch už odsúdený. Za krádež môže osoba dostať aj tresty od 3 do 10 rokov alebo od 10 do 15 rokov. To však záleží na závažnosti okolností a spôsoboch konania páchateľa.

Zákonu sa v roku 2017 venovala aj televízia TA3, ktorá oslovila niekoľkých pestovateľov. Tí tvrdia, že zákon v praxi nefunguje a bojovať so zlodejmi sa nedá.

„Niekoho zatvoriť na 2 roky za 20 kíl jabĺk, to sa v praxi nerealizuje,“ uviedol vtedy Marián Varga, predseda Ovocinárskej únie SR s tým, že ovocinári by uvítali to, keby mohli razantnejšie postupovať. 

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Záhradkár, TA3

Najnovšie videá

Trendové videá