Pre štart misie na Mesiac hrozí nebezpečenstvo: Rusi začali s evakuáciou obce

  • Rusko pre štart misie na Mesiac evakuuje obec na východe krajiny
  • Pôjde o prvú ruskú misiu na Mesiac za takmer polstoročie
Nosná raketa počas štartu z kozmodrómu
Ilustračné foto TASR/AP Photo/Aijaz Rahi
  • Rusko pre štart misie na Mesiac evakuuje obec na východe krajiny
  • Pôjde o prvú ruskú misiu na Mesiac za takmer polstoročie

Ruské úrady v piatok pre štart ruskej lunárnej misie evakuujú obec v Chabarovskej oblasti na výhode krajiny, oznámil v pondelok miestny predstaviteľ. Pôjde o prvú ruskú misiu na Mesiac za takmer polstoročie, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.

Obyvatelia obce Šachtinskij v Chabarovskej oblasti budú v piatok 11. augusta evakuovaní, pretože obec sa nachádza v oblasti, do ktorej by mohli dopadnúť trosky raketového urýchľovača po tom, čo sa oddelí od rakety.

„Do predpokladanej zóny dopadu spadá ústie riek Umaľta, Ussamach, Lepikan, Tastach a Saganar a oblasť na rieke Bureja, kde premávajú trajekty,“ uviedol šéf administratívy Verchnebureinského okresu Alexej Maslov.

Ruský vývoj technológií

Ruský pristávací modul Luna-25 vyštartuje z kozmodrómu Vostočnyj, ktorý leží asi 5550 kilometrov východne od Moskvy, v piatok 11. augusta, uviedla ruská vesmírna agentúra Roskosmos.

Pristávací modul Luna-25 bude do vesmíru vynesený na nosnej rakete Sojuz-2 a pôjde o prvý (pristávací modul), ktorý pristane na južnom póle Mesiace, uviedol Roskosmos. Očakáva, že modul bude na Mesiaci v prevádzke približne rok.

Hlavným cieľom misie má byť vývoj technológií pre jemné pristávanie, prieskum vnútornej štruktúry Mesiaca a objavovanie tamojších zdrojov, vrátane vody.

Utrpenie ruskej opernej speváčky

Ruská invázia na Ukrajinu spôsobuje chaos, kde sa len dá. Ľahké to nemajú ani Rusi v zahraničí. Ruská operná speváčka Anna Netrebková podala v piatok na okresnom súde na Manhattane žalobu na Metropolitnú operu v New Yorku a jej generálneho riaditeľa Petera Gelba za ohováranie a porušenie zmluvy. Za zrušené predstavenia žiada odškodné najmenej 360 000 dolárov, informovali agentúry DPA a AP.

Právni zástupcovia speváčky v žalobe tvrdia, že po invázii ruských jednotiek na Ukrajinu vo februári 2022 ju Metropolitná opera použila „ako obetného baránka vo svojej kampani, v ktorej sa dištancovala sa od Ruska a podporila Ukrajinu“.

Z tohto dôvodu s ňou prestali spolupracovať aj iné operné domy a kultúrne inštitúcie v Spojených štátoch. Netrebková musela navyše so stratou predať svoj byt v New Yorku.

To všetko jej spôsobilo „vážne duševné a citové utrpenie“, ktoré zahŕňalo „depresiu, poníženie, rozpaky, stres a úzkosť a emocionálnu bolesť a utrpenie“.

Nejde o prvú žalobu

Netrebková debutovala v Metropolitnej opere v roku 2002 a za každé vystúpenie mala podľa žaloby dostať najvyšší možný honorár vo výške 17 000 dolárov. Niektorých vystúpení zazmluvnených do sezóny 2025/2026 sa dobrovoľne vzdala, ďalších 40 však opera jednostranne zrušila.

Žaloba tiež tvrdí, že Netrebková bola diskriminovaná pre svoj pôvod.

Metropolitná opera vo vyhlásení uvedené obvinenia odmietla a žalobu označila za „neopodstatnenú“.

Nie je to prvýkrát, čo Netrebková žaluje operu v New Yorku. V marci 2023 arbitrážny sudca nariadil opere vyplatiť umelkyni 200 000 dolárov za 13 zrušených koncertov, ktoré sa neuskutočnili pre jej nesúhlas s odvolaním „verejnej podpory“ ruského prezidenta Vladimira Putina.

V auguste by sa mala Netrebková vystúpiť v Teatro Colón v Buenos Aires. Sezóna 2023/2024 zahŕňa jej angažmán v berlínskej Staatsoper unter den Linden, vo Viedenskej štátnej opere, v milánskej La Scale a v Parížskej opere.

„Spoločensky prospešná práca“ pre ruských žiakov

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal okrem toho pred pár dňami zákon, ktorý vyžaduje, aby školáci vykonávali „spoločensky prospešnú prácu“. Informovala o tom agentúra DPA, od ktorej TASR správu prevzala.

Vladimir Putin
zdroj: TASR/AP, Gavriil Grigorov

Zákon zverejnený na webovej stránke vlády stanovuje, že žiaci by sa mali zúčastňovať na verejnoprospešných aktivitách podľa svojho veku a naučiť sa usilovnosti, tímovej spolupráci a úcte k práci.

Predsedníčka príslušnej parlamentnej komisie Oľga Kazakovová v máji navrhla pre školákov povinné práce ako sadenie stromov či skvalitňovanie školských priestorov.

V júli v rozhovore pre ruské štátne médiá vyhlásila, že žiaci a školy by mohli pomáhať aj s „vlasteneckými činmi“.

Rusko vedie od februára minulého roka vojnu proti susednej Ukrajine a snaží sa vykompenzovať vysoký počet obetí vlasteneckými náborovými akciami, píše DPA.

V tomto kontexte hovorí najnovšia legislatívna zmena o zavedení školského predmetu s názvom „Základy národnej bezpečnosti a obrany“, a to od 1. septembra 2024. Podľa ruských médií budú na týchto hodinách učiť deti o vojenskej službe a civilnej obrane v teórii a praxi. Dievčatá sa budú učiť aj o základoch prvej pomoci.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá