Američania vyvíjajú superzbraň. Dron pre pechotu si poradí aj s tankom

  • Armáda USA sa zrejme lúči so dronmi Switchblade 300
  • Predstavila projekt, prostredníctvom ktorého chce získať nové drony, ktoré si poradia aj s tankom
drone
U.S. Marine/Austin Gillam
  • Armáda USA sa zrejme lúči so dronmi Switchblade 300
  • Predstavila projekt, prostredníctvom ktorého chce získať nové drony, ktoré si poradia aj s tankom

Vojna na Ukrajine nie je len vojnou delostrelectva, ale hlavne vojnou dronov. Ide o konflikt, kde zatiaľ v najväčšej miere v histórii používajú drony. Tie slúžia obom stranám na prieskum, ale aj ako samovražedné stroje, ktoré ničia nepriateľské ciele.

Ukrajinci dokážu vyrábať lacné drony, ktoré vedia efektívne používať. Rusi tiež používajú svoj vlastný dron Orlan-10 alebo iránske samovražedné drony Šáhid-136. Na prieskum používajú čínske drony.

Spojeným štátom neunikla rola, akú hrajú drony vo vojne na Ukrajine. Samy disponujú samovražednými dronmi Switchblade, v porovnaní s ukrajinskými dronmi sú ale predražené. Práve to môže byť dôvodom, prečo americká armáda spúšťa súťaž na projekt s označením LASSO.

„Prenosný systém pozostáva z odpaľovacej trubice, dronu a stanice riadenia paľby, vrátane elektrického optického/infračerveného senzora, presného riadenia letu a schopnosti lietať, sledovať a zachytiť neviditeľné ciele, a obrnených vozidiel s presnými smrtiacimi paľbami,“ píše sa vo vyhlásení americkej armády.

„Táto protitanková schopnosť je kľúčovým prispievateľom k nášmu úsiliu zvýšiť smrteľnosť armády 2030 IBCT a zachovať prevahu voči našim pravdepodobným hrozbám,“ uviedol major John Dibble, ktorý pracuje na produkte LASSO.

Zbraň má byť vhodná pre pešie brigády, nemá byť príliš ťažká, aby ju mohli uniesť aj peší vojaci. Armáda chce čo najskôr vybrať viacero finálnych produktov a spustiť ich výrobu.

Doteraz používané drony americkou armádou sú pomerne drahé, každý jeden stojí tisícky dolárov. Ukrajinské drony pritom stoja len stovky dolárov a ukazujú podobnú účinnosť.

To je možno aj dôvodom, prečo americká armáda nevyčlenila žiadne peniaze na nákup Switchblade 300 v roku 2024. Tieto drony zaznamenali úspech hlavne na Blízkom východe, kde sa používali na elimináciu cieľov, uvádza portál 19fortyfive.

Jeho silnejšia verzia Switchblade 600 naproti tomu zaznamenala na Ukrajine lepšie výsledky. Pre väčšiu výbušnú hlavicu si dokáže poradiť aj s obrnenými cieľmi.

Američania majú aj kráľa medzi dronmi

Okrem toho Američania disponujú dronom Reaper, ktorý prekoná schopnosťami všetky drony používane Ruskom i Ukrajinou.

Dron dokáže letieť až 30 hodín bez tankovania, čím väčší náklad nesie, tým sa jeho výdrž skracuje. Plne naložený dokáže letieť 14 hodín. Prekonať vie vzdialenosť 1 900 kilometrov, pričom maximálna rýchlosť je 482 kilometrov za hodinu a cestovná rýchlosť 280 – 310 kilometrov za hodinu.

Využívaný môže byť na viacero úloh, medzi ktorými je zhromažďovanie spravodajských informácií, prieskum, ale aj útok.

Dron Spojené štáty využívali vo vojne s terorizmom, najskôr v Afganistane, kde zbieral spravodajské informácie a tiež útočil na pozície Talibanu a al-Káidy.

Rovnakú úlohu zastával aj v Sýrii a Iraku, kde mal na svedomí úspešné zásahy proti Islamskému štátu. Dron v Sýrii zlikvidoval prominentného britského teroristu, ktorý sa pridal k teroristickej organizácii a vystupoval pod prezývkou džihádista John. Minulý rok mal ukončiť aj život vodcu al-Káidy Ajmana Zawáhirího.

V boji proti terorizmu dostal dron nové vylepšenia. Portál We Are The Mighty uvádza, že pribudli lepšie senzory, vylepšený softvér zbraní a ďalšie palivové nádrže.

americký dron Reaper MQ-9
zdroj: DVISHUB/U.S. Air Force, William Rio Rosado

Disponuje kamerovým systémom s vysokým rozlíšením a tak je schopný automaticky detegovať hrozby a vie sledovať až 12 pohyblivých cieľov naraz.

Roky praxe a vylepšení spôsobili, že novšie typy dokážu niesť až 9 striel vzduch-vzduch. Štandardne však dron nesie štyri strely vzduch-zem AGM-114 Hellfire. Protitankovú strelu Hellfire (pekelný oheň) môžu sprevádzať dve laserom navádzané bomby GBU-12 Paveway II.

Dron môže lietať autonómne alebo pomocou diaľkového ovládania. Ide o pokračovateľa úspešného dronu Predator.

Portál Engineerine prezrádza, že označenie Ministerstva obrany USA v názve stroja „M“ znamená multiúloha a písmeno „Q“ zas označuje diaľkovo riadený systém lietadla. Číslo „9“ označuje deviaty systém pre diaľkovo riadené lietadlá v sérii.

Bezpilotný dron sa dá rozobrať a umiestniť do jedného lodného kontajnera, týmto spôsobom sa dá poslať kdekoľvek na svete.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: 19fortyfive, Engineerine, We Are The Mighty

Najnovšie videá

Trendové videá