Skrachovaná tradičná výroba v Poltári ožíva. Nový majiteľ dá prácu stovkám ľudí
- Ján Riečica odkúpil nevyužívané sklárne v Poltári
- Chce obnoviť výrobu skla pomocou nových technológií a dať prácu až dvom stovkám ľudí
- Postaví tam aj bytovku
- Ján Riečica odkúpil nevyužívané sklárne v Poltári
- Chce obnoviť výrobu skla pomocou nových technológií a dať prácu až dvom stovkám ľudí
- Postaví tam aj bytovku
Podnikateľ Ján Riečica, zakladateľ spoločnosti R-Glass Trade, známej výrobou úžitkového skla v Katarínskej Hute, prevzal bývalé sklárne v Poltári od Vladimíra Poóra. Plánuje obnoviť výrobu skla, zameriava sa na strojovú výrobu žiadaných produktov.
Objekty chce premeniť na bytové jednotky a spolupracovať s mestom na novom učebnom odbore pre sklárov. Riečica chce zamestnať až 200 ľudí a sústrediť sa na kvalitu pre globálne značky. R-Glass Trade minulý rok zaznamenal tržby 10,3 milióna eur so ziskom 387 702 eur.
Nové technológie a výstavba bytovky
Podnikateľ Ján Riečica stojaci za spoločnosťou R-Glass Trade, ktorá sa už niekoľko rokov venuje výrobe úžitkového skla v Katarínskej Hute, kúpil objekty bývalých sklární v Poltári. TASR to potvrdil s tým, že ich od podnikateľa Vladimíra Poóra kúpil už na jar tohto roku.
„V Poltári chceme opäť postupne rozbehnúť výrobu skla. Zamerať sa chceme na strojovú výrobu žiadaného sortimentu a do haly kúpiť aj nové technológie,“ povedal Riečica TASR. Z niekoľkoposchodovej administratívnej budovy, ktorá by nemala využitie súvisiace s výrobou, chce urobiť bytovku.
Príprava nových sklárov v tamojšej škole
Do závodu chce priviesť nielen strednú či staršiu generáciu skúsených sklárov, ktorí ešte v regióne ostali a majú záujem v obore pracovať, ale zamerať sa chce najmä na mladých ľudí. Vychovávať ich chce v tamojšej strednej spojenej škole, kde by mal vzniknúť nový sklársky učebný odbor. O spoluprácu pri vytváraní tradície a dobrého mena sklární požiadal aj mesto Poltár.
„S vytvorením učebného odboru, ktorý by vychovával majstrov výroby dutého skla, uvažujeme od školského roku 2024/2025,“ povedal TASR riaditeľ spojenej školy Dušan Zdechovan.
Škola chce takto reagovať na potreby tamojších podnikateľov, pričom už teraz v učebnom odbore operátor sklárskej výroby vyučuje na základe požiadavky poltárskej sklárskej firmy Sonne Chrystal niekoľko žiakov v brúsení a maľovaní skla.
Riečica predpokladá, že postupne sa im podarí v závode zamestnať asi 200 ľudí. V Katarínskej Hute už dnes dávajú prácu 180 ľuďom, pričom zamestnanosť každý rok mierne narastá.
Podnikateľ si pochvaľuje spoluprácu s viacerými svetovými značkami, ktorým z Novohradu aktuálne predávajú výrobky. „Nás teší, že dodávame naše sklo zvučným menám, oni sa zase môžu spoľahnúť na špičkovú kvalitu,“ pripomenul. Do zahraničia pritom smeruje takmer 100 percent výroby.
Spoločnosť R-Glass Trade zaznamenala podľa finstat.sk vlani tržby na úrovni 10,3 milióna eur a zisk 387 702 eur. Tržby boli medziročne o 37 percent vyššie a zisk lepší až o 80 percent.
Nové pracovné príležitosti v Bratislave
Aj v Bratislave vďaka úspešnej firme vznikli nové pracovné pozície, ako sme ťa už nedávno stihli informovať. SuperScale je platforma zameraná na podporu herných vývojárov a vydavateľov pri dosahovaní komerčného úspechu.
Teraz hľadá nových členov tímu, ako napríklad „Senior Backend Engineer“ alebo „HR Líder“, ponúkajúc atraktívne platy a moderné pracovné podmienky.
Zakladateľom SuperScale je vášnivý hráč Ivan Trančík, ktorý ho založil v roku 2015. Spoluzakladateľkou je Alžbeta Kováčová, ktorá pridala svoje skúsenosti z budovania analytických platforiem a tímov z herných firiem Ubisoft a Pixel Federation.
SuperScale sa snaží podporovať herných vývojárov a vydavateľov prostredníctvom analýzy dát, herného manažmentu a vydavateľských služieb. Pod vedením Ivana Trančíka sa podarilo zvýšiť hráčsku základňu a tržby pre firmy ako Electronic Arts a LEGO.
Trančík je tiež poradcom a mentorom pre startupy v hernom a technologickom sektore. Spoločnosť sa momentálne snaží šíriť svoje služby a technológie na širšie spektrum trhu, aby podporila viac tvorcov hier pri dosahovaní komerčného úspechu.
Zdroje: TASR, Redakcia