Zvyk takmer všetkých Slovákov je mimoriadne škodlivý na srdce, odhalil výskum

  • Hlavnými problémami sú krvný tlak a tep
  • Spánková deprivácia je celosvetovým problémom
žena spí
Ilustračný obrázok Freepik/@gpointstudio
  • Hlavnými problémami sú krvný tlak a tep
  • Spánková deprivácia je celosvetovým problémom

Napriek tomu, že všetci vieme, že spánok je pre náš život, najmä s pribúdajúcim vekom, mimoriadne dôležitý, mnohí z nás trpia jeho chronickým nedostatkom. Najviac sa to prejavuje v rámci pracovného týždňa, keď je zložité zladiť hektický pracovný život s rodinou a prípadne aj záujmami. Riešením, minimálne zdanlivým, je dlhé vyspávanie cez víkend.

Podľa najnovšej štúdie s názvom Recovery sleep following sleep restriction is insufficient to return elevated daytime heart rate and systolic blood pressure to baseline levels, ktorá vyšla v odbornom časopise Psychosomatic Medicine, však táto stratégia nie je pre naše zdravie, najmä kardiovaskulárny systém, správna. 

Problémom je krvný tlak a pulz

CTV News píše, že autormi najnovšej štúdie sú výskumníci z Penn State University. Podľa ich záverov, v prípade, že je spánok počas týždňa obmedzený na päť hodín za noc, zhoršuje to náš kardiovaskulárny systém, vrátane tepu a krvného tlaku.

Ešte dôležitejšia je skutočnosť, že pokus dohnať spánok cez víkend je v konečnom dôsledku nedostatočný, pokiaľ ide o návrat týchto faktorov do normálu, uvádzajú vedci.

„Iba 65 percent dospelých v USA pravidelne spí odporúčaných sedem hodín za noc a existuje veľa dôkazov, ktoré naznačujú, že tento nedostatok spánku je z dlhodobého hľadiska spojený s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Náš výskum odhaľuje potenciálny mechanizmus tohto dlhodobého vzťahu, kde dostatok po sebe idúcich zásahov do vášho kardiovaskulárneho zdravia, keď ste mladý, môže spôsobiť, že vaše srdce bude v budúcnosti náchylnejšie na kardiovaskulárne ochorenia,“ cituje oficiálne vyhlásenie Anne-Marie Changovej, docentky biobehaviorálneho zdravia na Penn State University a spoluautorky štúdie, portál Study Finds

Výskumníci prijali 15 zdravých mužov vo veku 20 až 35 rokov, aby sa zúčastnili na tejto 11-dňovej štúdii spánku v nemocnici. Počas prvých troch nocí mohla každá osoba spať až 10 hodín v noci, aby sa nastavila základná úroveň spánku.

Výsledky štúdie, ktoré Slovákov nepotešia

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Study Finds, Euronews, CTV News, Science Daily

Najnovšie videá

Trendové videá