Musk kontroluje svet zo stoličky: V jedinú sekundu môže „vypnúť“ Ukrajinu

  • Jediný muž má v rukách moc, ktorá môže zmeniť konflikt
  • Vďaka Starlinku môže Musk kedykoľvek znevýhodniť Ukrajinu vypnutím svojich služieb
Elon Musk tryskáč
Gulfstream TASR/AP, John Raoux
  • Jediný muž má v rukách moc, ktorá môže zmeniť konflikt
  • Vďaka Starlinku môže Musk kedykoľvek znevýhodniť Ukrajinu vypnutím svojich služieb

Musk má nad konfliktom na Ukrajine väčšiu moc, ako si svet doposiaľ pripustil. Ak by chcel, mohol by celú krajinu držať „v šachu“. Služby, ktoré prostredníctvom Starlink poskytuje, sú totiž v prebiehajúcich bojoch kľúčové.

Zdroje na Ukrajine pre The New York Times uviedli, že Musk pri niekoľkých príležitostiach obmedzil prístup bojových síl k systému Starlink. Pri jednej príležitosti odmietol žiadosť armády o jeho použitie v blízkosti Ruskom okupovaného Krymského polostrova s cieľom poslať na Krym dron naložený výbušninami, informuje portál Calcalist.

Starlink už od februára roka 2023 nemožno použiť na útoky dronov. Zo svojho miesta na druhej strane sveta Musk ovplyvnil stratégiu a pohyby na bojisku. Jedna osoba, vďaka systému, ktorý pomohol vytvoriť, má rovnaký vplyv ako vládca krajiny a môže stlačením tlačidla zmeniť súdržnú a organizovanú armádu na rozptýlené jednotky v chaose.

Starlink na Ukrajine

Musk síce zabezpečil Ukrajine množstvo satelitov, no po vyplávaní na povrch informácií, že jeho služby sú používané aj na vojenské účely, resp. navádzanie dronov, sa rozhodol, že svoje služby obmedzí. Podľa jeho slov malo ísť vždy len o zabezpečenie pripojenia v rámci komunikácie a na humanitárne účely.

Poradca ukrajinského prezidenta na situácie na Twitteri reagoval, že firmy ako SpaceX si majú vybrať, na koho strane stoja. „Môžu sa pridať k Ukrajine v boji za slobodu, alebo si vybrať Rusko a jeho ,právo‘ na zabíjanie a zaberanie cudzích území,“ dodal Michailo Podoliak, informovala Pravda.

Keď daroval satelity, mali ho za záchrancu

Pre Ukrajinu sa v čase, keď daroval Starlink satelity, stal Musk dôležitejším záchrancom ako niektoré zbraňové systémy. Zhluk satelitov nad Ukrajinou, ktoré umožňujú prístup k vysokorýchlostnému internetu, pomohol mnohým Ukrajincom, ktorí žijú v bojových zónach, zostať v spojení s okolitým svetom. Ukrajinské bezpilotné lietadlá vďaka nemu zhadzovali bomby na ruské ciele.

A vojaci v oceliarni Azovstaľ dokázali viesť videohovory so svojimi veliteľmi, novinármi či blízkymi, a tak podať svetu správu, že sa nevzdávajú. A to vďaka tomu, že v obkľúčenom závode mali systém Starlink, píše Politico.

Snahy odrezať Ukrajinu od okolitého sveta sa Rusku nepodarili. Podľa spravodajských informácií len pár hodín predtým, ako ruské vojská zaútočili na Ukrajinu, sa odohral kybernetický útok na Viasta, americkú komunikačnú spoločnosť, ktorá poskytuje vysokorýchlostný širokopásmový internet. Ten Ukrajina používala na komunikáciu frontových jednotiek na východe krajiny so Západom.

V Rusku však nečakali, že sa do konfliktu zapojí aj miliardár Elon Musk. O používanie jedného zo satelitov Starlink ho poprosil ukrajinský minister Mychajlo Fedorov, na ktorého žiadosti miliardár reagoval takmer ihneď. Táto technológia mohla pomôcť Ukrajincom zostať online, hoci Rusi poškodili hlavné telekomunikačné infraštruktúry krajiny.

Dnes, dlhé mesiace po reakcii miliardára, sa na situáciu mnohí začínajú dívať diametrálne odlišne. Elon Musk drží osud konfliktu vo svojich rukách a kým vojská jednej aj druhej strany na bojisku umierajú a Ukrajina sa snaží postupovať v protiofenzíve, Elon Musk má možnosť kedykoľvek ovplyvniť boje v prospech jednej či druhej strany, a to z pohodlia svojej kancelárie či domu.

Zdroje: Calcalist, Pravda, Startitup archív

Najnovšie videá

Trendové videá