Dobré správy pre Slovákov: Inflácia sa vrátila na jednociferné číslo. „Dezinflačné trendy pokračujú,“ tvrdí analytik

  • Potraviny a odev zlacneli
  • Benzín a dovolenky zdraželi
  • Predpokladá sa priemerný rast spotrebiteľských cien
Muž vyťahuje z peňaženky bankovky
Ilustračný obrázok TASR/DPA/Patrick Pleul
  • Potraviny a odev zlacneli
  • Benzín a dovolenky zdraželi
  • Predpokladá sa priemerný rast spotrebiteľských cien

Všeobecný nárast cien postupne klesá a po vyše roku sa na začiatku leta dostal späť na jednocifernú hodnotu. Medzimesačne sa stali finančne dostupnejšími potraviny, predovšetkým syry, mlieko a zelenina a vďaka výpredajom v prvej polovici prázdnin aj oblečenie a obuv. 

Zatiaľ, čo potraviny a odev šli nadol, zdražel benzín a dovolenky, informuje Štatistický úrad SR na svojej webovej stránke. Zmierňovanie rastu inflácie teda pokračuje a v medziročnom porovnaní pokračovalo spomaľovanie rastu cien potravín na júlovú hodnotu 16,5 % už piaty mesiac v rade.

Pokles inflácie bol predpokladaný

Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v júli 2023 v porovnaní s júnom klesli o 0,3 %, pričom šlo o druhý medzimesačný pokles v tomto roku. Krivka medziročnej inflácie rástla od roku 2021 do februára tohto roku nepretržite, no už päť mesiacov po sebe klesá a v júli sa rast cien dostal pod úroveň 10 %.

Analytik Marián Kočiš zo Slovenskej sporiteľne pre Startitup uviedol, že tento vývoj inflácie predpokladali. „V súlade s naším očakávaním, spotrebiteľské ceny merané indexom CPI dosiahli v júli medziročný rast na úrovni 9,7 %. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom boli ceny nižšie o 0,3 %.“

„Posledných 16 mesiacov sme videli dvojcifernú infláciu, ktorá začala, keď ročná miera inflácie v marci 2022 presiahla 10 %. Aktuálne sa tak medziročná inflácia prvýkrát od februára 2022 vrátila na jednociferné hodnoty.“

Kočiš vo svojom komentári spomína, že na medzimesačnej báze bol pokles cien najvýraznejšie ovplyvnený poklesom cien potravín o 0,7 % a druhý mesiac po sebe klesli aj ceny bývania a energií o 0,2 %. Na druhej strane, výraznejšiemu poklesu cien zabránil predovšetkým rast cien pohonných látok o 1,3 %.

„Na medziročnej báze boli najvýraznejšími ťahúňmi tak ako zvyčajne potraviny s príspevkom 3,62 % k celkovému rastu cien. Potraviny medziročne rástli o 16,5 %, pričom tempo medziročného rastu cien potravín sa spomalilo vo všetkých 9 zložkách potravín a dynamika rastu cien potravín sa už 4 mesiace na medziročnej báze spomaľuje.“

Jednociferná inflácia v potravinách na konci tohto roka

Od vrcholu potravinovej inflácie, ktorá kulminovala na úrovni 29 % na prelome rokov, sme sa podľa Kočiša posunuli k výrazne priaznivejším číslam. Predpokladá tiež, že jednocifernú infláciu v potravinách uvidíme pred koncom roka.

„Druhou najdôležitejšou kategóriou boli opäť ceny bývania a energií, ktoré prispeli k júlovej inflácii 2,16 % a medziročne rástli o 8,4 %. Podľa dát Štatistického úradu rast cien tepelnej energie zostal nad 15 % hranicou a ceny tuhého paliva boli stále medziročne vyššie takmer o tretinu. Jadrová inflácia medziročne rástla na úrovni 10,6 %, čo v predstavuje spomalenie oproti júnovým 11,6 %.“

Analytik tiež upozorňuje na to, že v minulom roku vyvolala agresia Ruska proti Ukrajine inflačné tlaky zdvihnutím cien komodít a vytvorila všeobecnú neistotu na trhoch.

„Vojna v našej susednej krajine naďalej ovplyvňuje naše makroekonomické prostredie vrátane trajektórie inflácie, aj keď sa do popredia dostavajú vnútorné inflačné tlaky v podobe rastu cien služieb,“ hovorí.

Medziročná miera inflácie klesá, no predpokladá sa rast cien

Ceny v oblasti reštauračných a hotelových služieb medziročne rástli o 12,7 % a k celkovej medziročnej inflácii pridali takmer trištvrte percentuálneho bodu.

„V ekonomike sú tak stále evidentné jadrové inflačné tlaky, ktoré poháňajú zvýšené náklady firiem, nízka miera nezamestnanosti a silný rast nominálnych miezd. Napriek tomu, ako ukazujú údaje, dezinflačné trendy na Slovensku pokračujú.“

Medziročná miera inflácie naďalej klesá, najmä v dôsledku vyššej bázy z predchádzajúceho roka. Pre tento rok sa podľa Kočiša predpokladá priemerný rast spotrebiteľských cien o 11,2 %.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Štatistický úrad SR, Slovenská sporiteľňa

Najnovšie videá

Trendové videá