Slovenská politika zažíva silné „rodinkárstvo“. Preklepli sme, ktoré kandidátky majú najviac príbuzných
- Vo voľbách kandiduje veľké množstvo príbuzných
- Nájdeš ich takmer v každej strane
- Politológovia Lenč a Koziak na to majú jasný názor
- Vo voľbách kandiduje veľké množstvo príbuzných
- Nájdeš ich takmer v každej strane
- Politológovia Lenč a Koziak na to majú jasný názor
Staré príslovie hovorí, že krv nie je voda. A aj keď niektorí politici v minulosti označovali politické rodinkárstvo ako „najhorší stupeň politických nominácií, ktoré spôsobujú výrazný úpadok pri riadiacich mechanizmoch uplatňovaných v štáte“, prax často vyzerá inak.
V skutočnosti si pozorný volič pri pohľade na kandidátky môže všimnúť, že takmer v každej strane kandidujú do volieb aj rodinní príbuzní. A je jedno, či ide o sociálnych demokratov, extrémistov alebo napríklad populistické strany.
Kaliňákovci v Smere-SSD, priam „rodinný klan“ kollárovcov v Sme rodina, ale aj Kotlebova matka či brat, „Pellegrini“ na začiatku aj konci kandidátky či Kuffovci na kandidátke SNS sú toho živým príkladom.
Startitup sa pozrel na to, v ktorých stranách môžeš na kandidátke nájsť rodinných príslušníkov.
Kaliňákovci v Smere
Exminister Robert Kaliňák bol dlhé roky „korunným princom“ Smeru-SD. Starší z Kaliňákovcov patrí k zakladateľom strany a od jej vzniku prešiel rôznymi straníckymi funkciami. Bol v predsedníctve strany a aj podpredsedom Smeru-SSD.
V parlamente bol podpredsedom vlády a zastával aj spomínaný post ministra vnútra. S Robertom Kaliňákom sa okrem závratnej politickej kariéry spája aj množstvo káuz, za všetky môžeme spomenúť napríklad kauzu „Hedviga Malinová“ či „únos Vietnamca“.
Ešte pred pár rokmi mal Kaliňák politiky pravdepodobne už „po krk“ a vo voľbách v roku 2020 sa na kandidátke Smeru-SSD neobjavil. Avšak dnes je už všetko inak a meno dlhoročného smeráka môžeš nájsť na siedmom mieste.
O jedno miesto vyššie sa nachádza jeho synovec Erik Kaliňák, ktorému patrí šieste miesto. Ten politicky vyrástol práve „pod vplyvom“ svojho strýka. Erik si o strýkovi myslí, že bol najlepší minister vnútra a pred pár rokmi bol súčasťou tzv. generačnej výmeny v strane. V súčasnosti je podpredsedom strany.
„Stranícky nepotizmus je jav, ktorý môže byť aj v demokratických spoločnostiach. Bola tým povestná napríklad India,“ hovorí pre Startitup politológ Jozef Lenč. Podľa experta je to však skôr vnímané ako „aspekt krízy demokracie“.
O tom, že puto Kaliňákovcov je skutočne silné, svedčí aj fakt, že Robert Erikovi k osemnástym narodeninám venoval naozajstný darček snov. Bol ním jedenapolizbový byt na Borodáčovej ulici v Bratislave. Erik to priznal pre Plus 7 dní. „Jedenapolizbový byt som dostal do daru na 18. narodeniny od svojho strýka a zároveň krstného otca Roberta Kaliňáka,“ uviedol pre časopis v roku 2021 mladý podpredseda Smeru.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Predčasné parlamentné voľby sú za rohom
- Stranu, kde nekandidujú rodinní príbuzní, nájdeš len ťažko
- Kaliňákovci v Smere-SSD či priam „rodinný klan“ kollárovcov v Sme rodina sú len špičkou ľadovca
- Ktorých ďalších strán sa to týka
- Čo si o politickom nepotizme myslí politológ Lenč
- O čom to svedčí podľa politológa Tomáša Koziaka
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity