Daň za psa nemusí platiť každý: Výnimky môže udeliť aj samotná obec

  • Ak patríš do výnimky, daň za psa platiť nemusíš
  • Udeliť ti ju môže aj obec
na snímke sú psy na lúke
Ilustračné foto Archív Canva
  • Ak patríš do výnimky, daň za psa platiť nemusíš
  • Udeliť ti ju môže aj obec

Ako iste už vieš a ako sme ťa aj informovali, ak máš doma štvornohého miláčika, tak okrem toho, že investuješ určitý obnos peňazí na stravu, starostlivosť či zdravotnú starostlivosť, je potrebné, aby si zaň aj odvádzal takzvanú daň za psa.

Za psa je povinný platiť vlastník psa staršieho ako 6 mesiacov, uvádza sa na webe Slovensko.sk. V prípade, ak sa nedá preukázať, kto je skutočným vlastníkom psa, daň uhrádza jeho držiteľ. Nájdu sa však aj výnimky, kedy daň za psa platiť nemusíš a nikto ťa za to pokutovať nebude. 

Kto nie je povinný platiť daň?

Túto daň nemusí platiť vlastník, držiteľ psa, ktorý:

  • je chovaný na vedecké a výskumné účely,
  • je umiestnený v útulku zvierat,
  • má špeciálny výcvik a vlastní ho alebo používa držiteľ preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.

„Daňová povinnosť vzniká prvým dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa pes stal predmetom dane (pes starší ako šesť mesiacov chovaný fyzickou alebo právnickou osobou). Zánik daňovej povinnosti sa viaže k poslednému dňu mesiaca, v ktorom ste prestali byť vlastníkom alebo držiteľom psa,“ uvádza sa na webe.

Na weboch príslušných obcí a miest poväčšine nájdeš konkrétne všeobecné záväzné nariadenia, ktoré ustanovujú podrobnosti týkajúce sa platenia dane za psa alebo za podmienky, kedy si od platenia dane psa oslobodený. Daň za psa ti môže byť aj znížená.

Na rozdiel od iných daňových povinností, s miestnou daňou za psa nie je potrebné čakať. Majiteľ si toto „daňové priznanie“ môže podať kedykoľvek v roku, pričom urobiť tak musí do obdobia, keď pes dovŕši 6 mesiacov. Tlačivo, ktoré musí držiteľ psa vyplniť, často nájde na webovej stránke mesta alebo obce, pričom vyplniť ho stačí raz. 

Výnimky môže udeliť aj samotná obec 

Ako uviedol portál peniaze.sk, ďalšie dôvody pre oslobodenie dane si môžu, no vôbec nemusia stanoviť samotné obce či mestá vo všeobecne záväznom nariadení (VZN). Toto nariadenie môžeš nájsť na webe obcí.

Medzi dôvodmi pre oslobodenie dane od psa môžeš nájsť: dosiahnutie určitého veku vlastníka psa, absolvovanie výcviku, nízky príjem či poberanie starobného alebo invalidného dôchodku, ak si zoberieš psa z útulku, ak máš psa z terapeutických dôvodov, informuje portál peniaze.sk.

Ako portál ďalej uviedol, za psa minimálne s výcvikom základnej poslušnosti, ktorý je z útulku, s mikročipom, tetovaním, ktorý je sterilizovaný, zaplatí jeho vlastník v bratislavskom Starom Meste daň 20 eur, v iných prípadoch zaplatí 40 eur. Právnická osoba platí až 400 eur.

V Košiciach v bytovom dome zaplatíš 40 eur a v rodinnom dome len 10 eur. V Žiline je to veľmi podobne, v byte zaplatíš za psíka 40 eur, v objekte na podnikanie 100 eur, v iných budovách, vrátane rodinného domu je to 5 eur.

Samospráva chce motivovať psičkárov 

Žilinská samospráva chce motivovať psičkárov udržiavať čistotu pri venčení balíčkom kompostovateľných vreciek na psie exkrementy. Podľa hovorkyne mesta Zuzany Holienčíkovej si môžu majitelia psov prevziať vrecká v Klientskom centre Mestského úradu (MsÚ) v Žiline do 31. augusta.

Doplnila, že balíček je určený psičkárom, ktorí zaplatili daň za psa za rok 2023. „Doklad o zaplatení dane nie je potrebný. Platbu si zamestnanci úradu skontrolujú podľa občianskeho preukazu, firmy uvedú IČO. V evidencii psov na území mesta Žilina je aktuálne registrovaných spolu 3989 psov,“ uviedla.

Pripomenula, že samospráva prevádzkuje venčoviská na sídliskách Hájik a Solinky a pravidelne v nich dopĺňa vrecká na exkrementy.

„Prevádzkuje ekologické toalety, pripravuje projekt prvého psieho parku v meste, poskytuje finančný príspevok mesta na prevádzku Útulku Žilina pre psov v Mojšovej Lúčke,“ dodala hovorkyňa mesta.

Zdroje: peniaze.sk, TASR, Slovensko.sk

Najnovšie videá

Trendové videá