Prigožin buď do roka zomrie, alebo sa pokúsi o nový prevrat, myslí si vedúci Bellingcatu

  • Podľa Grozeva čakajú Prigožina dva možné scenáre
  • V hre je aj možnosť ďalšieho pokusu o prevrat
Jevgenij Prigožin
Jevgenij Prigožin TASR/AP, Prigozhin Press Service
  • Podľa Grozeva čakajú Prigožina dva možné scenáre
  • V hre je aj možnosť ďalšieho pokusu o prevrat

Podľa Christa Grozeva, vedúceho ruského vyšetrovacieho tímu Bellingcat, môže majiteľ žoldnierskej skupiny Wagner Jevgenij Prigožin čeliť v najbližších 6 mesiacoch jednej z dvoch možností, a to buď svojej smrti, alebo štartu organizovanejšej vzbury. Grozev to uviedol v exkluzívnom rozhovore pre denník Financial Times.

„Každý vie, čo sa v Rusku robí so ,zradcami‘, a (ruský prezident Vladimir) Putin to ešte neurobil. Chce ho vidieť mŕtveho. Ale teraz ešte nemôže,“ povedal Grozev v rozhovore. Podľa neho sa napätie medzi nimi čoraz viac stupňuje. Ruský prezident Prigožina totiž už viackrát verejne označil za zradcu. 

Vyšetrovací tím Bellingcat, ktorý vedie Grozev, je známy odhaľovaním ruských plánov s využitím verejne dostupných informácií. Podľa nich sa Putinovi momentálne nedarí odstrániť Prigožina, aj keď po tom túži. Grozev dodal, že on sám nie je priklonený ani k jednému scenáru, avšak možnosť, že by sa ani jedna z nich nenaplnila je dosť nepravdepodobná, informuje portál Kyiv Post.

„Myslím si, že žiadna časť elity, s výnimkou vojensko-priemyselného komplexu, nevidí v tejto vojne pre nich zmysel,“ myslí si šéf investigatívcov o prebiehajúcej vojne na Ukrajine. 

Okrem toho je v hre aj dilema väzňa, čo znamená, že ruské elity váhajú, ako konkrétne konať a či je pre nich výhodné sa vzbúriť. „Nevyjadrujú sa, pretože je to dilema väzňa. Nechcú byť prví, ktorí sa pohnú, alebo jediní, ktorí sa pohnú,“ dodal.

Otázna je aj budúcnosť Putina, ktorá podľa Grozeva nie je najsvetlejšia. „Buď sa podarí prelomiť dilemu väzňa, alebo sa ho (Putina) jednoducho zbavia lepšie koordinovaným prevratom,“ povedal. Doteraz podľa informácií však nie je známa chuť o ďalší prevrat medzi oligarchami, ministrami či v FSB.

Úloha vagnerovcov

Vagnerovci zohrávali v bojoch na Ukrajine dôležitú úlohu, v júni sa nakrátko vzbúrili a pokúsili sa zvrhnúť vedenie ruskej armády. Po dohode s Kremľom sprostredkovanej bieloruským lídrom Alexandrom Lukašenkom sa stiahli. Na základe predmetnej dohody dostali vagnerovci možnosť presunúť sa na územie Bieloruska, ako o tom píše TASR.

Podľa portálu NBC News sa po vzbure pre ruskú elitu vrátili otázky „o Putinovom úsudku, o jeho relatívnom odstupe od udalostí a o jeho nerozhodnosti“.

Putin si počas rokov totiž vytvoril obraz o sebe ako o vládcovi poriadku v Rusku, avšak táto 36-hodinová vzbura zanechala v mnohých ľuďoch v krajine otázku, či tomu naozaj tak aj je. 

Ako sme ťa nedávno informovali, šéf CIA povedal, že sa Putin momentálne snaží o získanie času na vymyslenie najlepšieho postupu voči vodcovi žoldnierskej skupiny. Totiž napriek tomu, že sa skupina stiahla z Ukrajiny, v Afrike, Sýrii či v Líbyi zohráva ešte dôležitú úlohu.

Vagnerovci na letisku

Ruská polovojenská Vagnerova skupina údajne stavia stanové mestečko pre približne 1 000 žoldnierov na bieloruskom vojenskom letisku Ziabrauka ležiacom približne 15 kilometrov od ukrajinských hraníc. Tvrdí to ukrajinské Centrum národného odporu, píše TASR podľa utorňajšej správy stanice Sky News.

Tento tábor plánujú podľa zmieneného centra vagnerovci využívať na „podvratnú činnosť“ v susednej Černihivskej oblasti na Ukrajine, ktorú má Kyjev stále pod svojou kontrolou.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Financial Times, Kyiv Post, SIU, NBC News, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá