Turisti si našli morbídnu „zábavku“. Nový trend prekračuje všetky hranice

  • Zatiaľ čo niektorí ľudia túžia vidieť krásne pláže či historické pamiatky, ďalší majú iný cieľ
  • Cestujú, aby sa odfotili s mŕtvolou
indonezia
Twitter/@AFPphoto
  • Zatiaľ čo niektorí ľudia túžia vidieť krásne pláže či historické pamiatky, ďalší majú iný cieľ
  • Cestujú, aby sa odfotili s mŕtvolou

Každá krajina je charakteristická svojou vlastnou kultúrou, zvykmi a rituálmi. Zatiaľ čo niektoré sú na prvý pohľad „neškodné“, iné môžu vyzerať poriadne bizarne. A presne takým je aj indonézsky rituál Ma’nene.

Poobedná káva s mŕtvymi

Už si niekedy počul o (pre nás bizarnej) tradícii nazvanej Ma’nene, ktorá je charakteristická pre indonézsky ostrov Sulawesi? Ak nie, tak sa priprav – dozvieš sa o rituáli, ktorý je úplne mimo nášho kultúrneho chápania, a môže ťa naozaj zaskočiť.

Ma’nene je tradičný rituál, ktorý sa koná každé tri roky v oblasti Tana Toraja. Ak sa pýtaš, o čo teda vlastne v tomto rituáli ide, odpoveď ťa môže nechať bez slov.

Miestni obyvatelia totiž v rámci neho vyberú svojich mŕtvych predkov z hrobiek, očistia ich, oblečú im nové šaty, následne sa s nimi usadia za jeden stôl a posedia si s nimi, ako by boli živí.

Áno, čítaš správne. Mŕtvi sú vybraní z hrobiek, očistení a potom sa s nimi trávi čas ako so živými. Príde ti to zvláštne a šokujúce? Alebo len zaujímavé? Bez ohľadu na naše pocity je zrejmé, že je to niečo, čo je úplne mimo našu západnú kultúru.

Prečo to robia?

Asi každému teraz napadla otázka, prečo miestni niečo takéto robia. Odpoveďou je, že je to pre nich forma rešpektu a úcty k ich predkom. Veria, že duša mŕtvych stále existuje a že sú súčasťou ich životov, aj keď sú fyzicky mŕtvi. A tak ako si my v našej kultúre pripomíname mŕtvych tým, že ich navštívime na cintoríne, oni to robia týmto spôsobom.

Keď sa na to pozrieme z ich perspektívy, je to viac pochopiteľné. Možno je to pre nás zvláštne, ale pre nich je to úplne normálne a prirodzené. Rovnako ako my máme svoje tradície a rituály, oni majú tie svoje. A na tom nie je nič zlé.

Priebeh rituálu je pokojný

Mnohí ľudia si rituál predstavia ako niečo hororové, ale v skutočnosti je to celkom pokojná a pamiatková udalosť. Rodiny sa v rámci nej zhromaždia okolo hrobiek svojich predkov, otvoria ich a potom opatrne vyberú telá, ktoré potom, ako sme už spomenuli, očistia, oblečú a s mŕtvymi si pohovoria. 

Nie je to však len o očiste a oblečení mŕtvych. Je to aj o spomienkach a uctievaní si tých, ktorí odišli. Rodiny rozprávajú príbehy o svojich predkoch, o tom, akými ľuďmi boli, čo v živote dokázali. Je to taká malá rodinná cesta späť v čase.

Ma’nene je teda bizarný rituál, ktorý pre nás môže byť nepochopiteľný, ale zároveň je to svedectvo o tom, aké rôznorodé sú kultúry našej planéty. A aj keď sa nám to môže zdať divné, je dôležité si uvedomiť, že pre miestnych obyvateľov je to dôležitá súčasť ich života a kultúry. 

Ma’nene je teda úchvatný rituál, ktorý nám pripomína, že na svete existuje mnoho rôznych spôsobov, ako si pripomínať a ctiť našich predkov. A to je nakoniec to najdôležitejšie.

Zvláštny cieľ turistov

Zvláštnejšie ako samotný rituál je to, že niektorí turisti navštevujú ostrov Sulawesi zámerne presne v čase, keď sa tu tento rituál koná – a to len preto, aby si mohli spraviť fotku s mŕtvolou. 

Vďaka tejto morbídnej možnosti sa stala „slávnosť“ vyhľadávanou turistami z celého sveta, ktorí každé 3 roky čakajú na august, počas ktorého sa bude konať.

Miestni sa síce tejto možnosti nebránia – predsa len, je to pre cestovný ruch prínosné. Vyzývajú však návštevníkov k tomu, aby sa správali slušne a aby sa k vyhrabaným mŕtvolám správali úctivo. 

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: Metro, Cultura Colectiva, The Blue of Indonesia

Najnovšie videá

Trendové videá