Slovensko má veľký problém. Až 75 % firiem nedokáže nájsť schopných zamestnancov

  • Bojujeme s nedostatkom pracovnej sily
  • Nejde však iba o tú kvalifikovanú
  • Tri zo štyroch firiem si nevedia nájsť vhodných zamestnancov
práca továreň peniaze
Ilustračný obrázok Unsplash/Emil Kalibradov, TASR/Daniel Stehlík
  • Bojujeme s nedostatkom pracovnej sily
  • Nejde však iba o tú kvalifikovanú
  • Tri zo štyroch firiem si nevedia nájsť vhodných zamestnancov

V decembri sme ťa v tomto článku informovali o priepastných rozdieloch čísel nezamestnanosti v jednotlivých okresoch Slovenska. Zatiaľ čo v okrese Rimavská Sobota šlo o mieru 19,05 percenta, najlepšie na tom bola Ilava, pričom v tomto okrese bolo 2,34 percenta nezamestnaných, ktorí sú schopní pracovať.

Slovensko však nebojuje iba s nezamestnanosťou, ale v mnohých odvetviach aj s nedostatkom pracovnej sily. Problém sa pritom netýka iba pozícií, ktoré vyžadujú vysokú kvalifikáciu. Kriticky je na tom aj výrobná sféra, ktorá je na vzdelanie menej náročná. Asociácia personálnych agentúr Slovenska (APAS) upozornila na to, že vhodnú pracovnú silu dnes nevie nájsť približne 75 % slovenských firiem.

Slovensko má zle nastavené pravidlá

Prezidentka APAS Zuzana Rumiz uviedla, že nedostatok pracujúcich predstavuje veľké riziko pre ekonomiku na Slovensku. Podľa nej sa očakáva, že sa bude problém s nedostatkom ľudí naďalej prehlbovať vo všetkých oblastiach.

Riešením by mohol byť nábor uchádzačov z iných krajín, aj mimo Európskej únie. Slovensko má však podľa APAS zle nastavené pravidlá.

„Hoci sa novelou zákona upravili podmienky zamestnávania pracovníkov zo zahraničia, tento proces sa zjednodušil a zrýchlil len v úzkom okruhu profesií. Na Slovensku však nedokážeme dlhodobo obsadiť ani ďalšie pracovné pozície, najmä v automobilovom priemysle a ďalších oblastiach výroby či logistiky, ale tiež v stavebníctve,“ uviedla Rumiz. 

Dodala tiež, že pri pracovníkoch z krajín mimo EÚ je najväčším problémom dlhý vízový proces. Slovenským zastupiteľstvám totiž trvá vydanie takýchto víz aj pol roka, kým napríklad v Poľsku to dokážu do týždňa.

Pri obsadzovaní pracovných pozícií Slovákmi nie je jedinou prekážkou nízke finančné ohodnotenie. Firmy narážajú aj na problém nedostatočnej alebo nevhodnej kvalifikácie. APAS odporúča zamestnávateľom prehodnotiť kritériá na uchádzačov v rámci výberových procesov a zvýšiť možnosti ich zaškoľovania.

Na možnosti zamestnávania občanov na Slovensku podľa Rumiz negatívne vplývajú aj ďalšie faktory, ako napríklad vysoké percento ľudí v produktívnom veku, ktorí nie sú ekonomicky aktívni. „Podľa údajov z Eurostatu nie je na Slovensku ekonomicky aktívnych takmer 15 % ľudí v produktívnom veku,“ priblížila Rumiz.

Súčasná aj budúca vláda, zamestnávatelia a ďalšie zainteresované strany by mali podľa APAS konštruktívne spolupracovať pri hľadaní efektívnych a udržateľných riešení nedostatku pracovníkov a na podpore trvalého ekonomického rastu.

minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) ukazuje graf s údajmi o evidovanej miere nezamestnanosti na Slovensku
zdroj: TASR/Alexandra Moštková

Každý piaty mladý človek na Slovensku je nezamestnaný

Nezamestnanosť na Slovensku síce nie je v alarmujúcom stave. Z aprílových dát však v máji vychádzalo, že sa podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve znížil na 4,08 percent z marcových 4,29 percent. Niektorým mladým sa však stále nedarí nájsť adekvátne zamestnanie.

Ako sme ťa v máji informovali v tomto článku, podľa percent síce nezamestnanosť v apríli klesla najvýraznejšie od októbra 2021, no na Slovensku sa týka až 20 percent populácie mladých do 29 rokov. Podľa portálu Forbes sme na tom v eurozóne po Grécku, Španielsku a Taliansku absolútne najhoršie.

Podľa údajov z roku 2022 vyštuduje každý rok vysokú školu až 24 423 Slovákov, čo v danom ročníku predstavuje 40 percent populácie. V porovnaní s 90. rokmi minulého storočia ide až o dvojnásobne vyššie číslo. Nezamestnanosť je však aj napriek takému vysokému počtu vyštudovaných ľudí príliš vysoká. Európsky priemer je totiž niekde na úrovni okolo 14 percent.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: TASR, archív Startitup, Forbes, archív Startitup 2

Najnovšie videá

Trendové videá