PRIESKUM: Progresívci šliapu Smeru na päty. ĽSNS by vo voľbách zaznamenalo poriadny prepad

  • Prieskum sa realizoval od 7. do 14. augusta na vzorke 1 000 respondentov
  • Na základe výsledkov prieskumu by Smer-SD v parlamente získal 32 kresiel
Plénum národnej rady
Ilustračný obrázok TASR/Jakub Kotian
  • Prieskum sa realizoval od 7. do 14. augusta na vzorke 1 000 respondentov
  • Na základe výsledkov prieskumu by Smer-SD v parlamente získal 32 kresiel

Voľby do Národnej rady (NR) SR by v auguste vyhrala strana Smer-SD so ziskom 19,2 percenta hlasov. Nasleduje Progresívne Slovensko (PS) so 17,8 percenta a Hlas-SD s 15 percentami hlasov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Ako pre reláciu Na hrane televízie Joj.

Do parlamentu by sa dostali aj koalícia OĽANO a priatelia, Za ľudí a Kresťanská únia (7,2 percenta), strana SaS (6,6 percenta) a hnutie Republika (6,3 percenta). Hranicu zvoliteľnosti by prekročili KDH (6,2 percenta), SNS (5,9 percenta) a Sme rodina (5,7 percenta).

Pred bránami NR SR by zostali strany Demokrati (2,9 percenta), Aliancia (2,5 percenta) a Modrí, Most-Híd (2,1 percenta). Potrebných päť percent by nezískali ani zoskupenie strán Maďarské fórum (MF), Občianski demokrati Slovenska, Za regióny, Rómska koalícia, Demokratická strana (0,8 percenta), Komunistická strana Slovenska (0,4 percenta), Spravodlivosť (0,4 percenta), SDKÚ-DS (0,4 percenta) a Kotlebovci – ĽSNS (0,3 percenta).

Do parlamentu by sa nedostali ani Slovenské Hnutie Obrody, My Slovensko, Srdce vlastenci a dôchodcovia – Slovenská národná jednota, ktoré by získali zhodne po 0,1 percenta. Nula percent by získali Pirátska strana – Slovensko, Princíp, Spoločne občania Slovenska, Vlastenecký blok a Karma.

Na základe výsledkov prieskumu by Smer-SD v parlamente získal 32 kresiel, Progresívne Slovensko 30 a Hlas-SD 25. S 12 poslancami by v NR SR bola koalícia OĽANO a priatelia, Za ľudí a Kresťanská únia, zhodne s 11 poslancami zase SaS a Republika. KDH a SNS by získali zhodne po desať mandátov, Sme rodina deväť mandátov.

Prieskum sa realizoval od 7. do 14. augusta na vzorke 1 000 respondentov.

Voľby mimo bydliska

Obce začali od stredy (16. august) vydávať hlasovacie preukazy na voľbu mimo trvalého bydliska. S preukazom môže volič hlasovať kdekoľvek na Slovensku. Treba oň vopred požiadať obec, v ktorej má trvalý pobyt. Osobne bude možné vybaviť si preukaz najneskôr deň pred parlamentnými voľbami, teda 29. septembra.

Obce mali do 10. augusta zverejniť na úradnej tabuli a na webe, ak ho majú zriadený, e-mailovú adresu na doručenie žiadosti o vydanie hlasovacieho preukazu.

„Hlasovací preukaz oprávňuje na zápis do zoznamu voličov v ktoromkoľvek volebnom okrsku, teda aj vo volebnom okrsku, v ktorom bol pred vydaním hlasovacieho preukazu zapísaný v zozname voličov,“ píše na svojom webe Ministerstvo vnútra (MV) SR.

Volič môže o preukaz požiadať osobne, ale aj listom alebo e-mailom tak, aby sa žiadosť doručila najneskôr 8. septembra. Obec zašle hlasovací preukaz voličovi na adresu trvalého pobytu, ak v žiadosti neuvedie inú adresu, najneskôr tri pracovné dni od doručenia žiadosti. Zasielať sa bude doporučenou zásielkou „do vlastných rúk“.

Volič môže požiadať o hlasovací preukaz osobne najneskôr posledný pracovný deň pred voľbami v úradných hodinách obce. Obec vydá hlasovací preukaz bezodkladne. Požiadať oň môže aj splnomocnená osoba, a to najneskôr deň pred voľbami. Viac informácií je na webe MV.

Ministerstvo tiež pripomína, že hlasovací preukaz sa nevydáva voličovi, ktorý požiadal o voľbu poštou. Výnimkou je situácia, ak volič zruší registráciu o voľbu poštou v prípade, že zásielka s materiálmi na hlasovanie bola na MV vrátená z cudziny späť ako nedoručiteľná.

Pri strate alebo odcudzení hlasovacieho preukazu obec voličovi nový preukaz nevydá. Volič musí vo volebnej miestnosti okrem hlasovacieho preukazu predložiť aj občiansky preukaz. Predčasné parlamentné voľby budú 30. septembra.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá