Nové pravidlo v obľúbenej dovolenkovej destinácii: Prísny zákaz sa nepáči ani miestnym

  • Nové pravidlo začalo platiť na niektorých talianskych súkromných plážach
  • Vzťahuje sa na konzumáciu vlastných jedál a nápojov
Puglia, Taliansko
Nové pravidlo sa nepáči ani miestnym Unsplash/Massimo Virgilio
  • Nové pravidlo začalo platiť na niektorých talianskych súkromných plážach
  • Vzťahuje sa na konzumáciu vlastných jedál a nápojov

Nové pravidlo rozhodne nepoteší dovolenkárov, ktorí si chcú vychutnať relax v Taliansku. Podľa najnovších správ zavádza táto obľúbená dovolenková destinácia prísnu plážovú „novinku“. Nadšením veľmi neprekypujú ani tamojší obyvatelia.

V talianskom regióne Apúlia bráni niektoré pláže v súkromnom vlastníctve návštevníkom jesť vlastné jedlo, ktoré si priniesli z domu. Týmto krokom chcú rekreantov podnietiť k tomu, aby si pokrmy kupovali výhradne v plážových baroch či reštauráciách, ktoré sa nachádzajú v blízkosti danej pláže.

Paradoxom však zostáva, že mnohé plážové rezorty v súkromnom vlastníctve si účtujú vysoké ceny aj za slnečníky, ležadlá či parkovanie. 

Taliansky denník Corriere upozorňuje na výsledok prieskumu, z ktorého vyplýva, že na vrchole preferencií obeda na pláži je ryža alebo šalát s kuracím mäsom či morskými plodmi prinesený z domu, ktorý si vybralo 34 % dovolenkárov. Nasleduje jednoduchý ovocný šalát (18 %) a taktiež tradičný šalát caprese na báze mozzarelly a paradajky (12 %).

Nové pravidlo sa objavilo na viacerých plážach práve v spomínanej talianskej lokalite. Zakázané sú nielen vlastné balíčky s jedlom, ale aj prenosné chladničky a chladiace tašky. Neprípustné sa stali aj nápoje. Návštevník si tak musí všetko kupovať priamo na mieste.

Obdobný zákaz sa však objavil už v roku 2017, keď v regióne Salento umiestnili prvé tabule s nápisom „prísny zákaz nosiť jedlo a pitie zvonku“. Nebolo ťažké ani natrafiť na plavčíkov, ktorí vyzývali „previnilcov“ dodržiavať pravidlá pláže.

Nové pravidlo má cenu výplaty

„Obyčajná nedeľa na pláži pre rodinu stojí okolo 250 – 300 eur. A to preto, že nestanovili žiadne limity pre súkromníkov, ktorí si účtujú až 25 eur za šalát a nechávajú stále menej miesta na voľné pláže. A to aj napriek tomu, že platia mizerné koncesionárske poplatky.“

„Ak začnú kúpajúcim zakazovať aj nosenie jedla, prekračujú naozaj všetky medze,“ vysvetľuje pre News Italy 24 Dario Durso, právnik a aktivista Codacons v Bari.

Preto niet divu, že si ľudia prinášajú jedlo, ktoré si pripravili sami. „Ak už bude na túto sezónu neskoro, lebo byrokracia by nám nedovolila zasiahnuť včas, od budúceho roka upozorníme každého, kto si dovolí zakázať kúpajúcim sa s vlastným stravovaním vstup na štátny majetok,“ dodáva Durso.

Pravidlá týkajúce sa „povoleného“ jedla a pitia sa líšia v závislosti od jednotlivých pláží či regiónu. Michele Colella, manažérka súkromnej pláže Lido Calarena v Cozze, tvrdí, že ak niekto prinesie porciované jedlo, malú chladničku alebo nápoj, prižmúria oči.

Sú však aj prísnejšie pláže, ako napríklad Lido Ottagono di Savelletri, kde nosenie vlastného jedla a nápojov prísne zakazujú. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Bellavitainpuglia (@bellavita_in)

Tri rodiny tento nemilý zákaz okúsili na vlastnej koži. Informáciu priniesli talianske noviny La Repubblica. Po príchode na známu pláž Torre Lapillo chceli skonzumovať vlastné potraviny. Následne ich však oslovili zamestnanci s tým, že ak zákaz nebudú rešpektovať, z pláže ich vyhodia.

Ostatné pláže v Taliansku medzitým prinášajú opatrenia na minimalizáciu vplyvu turistov na ich brehy. Na Sardínii môže Cala Sisine navštíviť iba 1 600 ľudí, zatiaľ čo Santa Maria Navarrese povoľuje iba 1 300.

Stále menej ľudí môže navštíviť Cala Mariolu, pričom denne je povolených iba 550 ľudí a každý musí zaplatiť poplatok 1 euro.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: Corriere, News Italy 24, La Repubblica

Najnovšie videá

Trendové videá