Hygienici uverejnili návod, ako zničiť salmonelu v jedle. Slovensko zaznamenalo cez 2-tisíc prípadov

  • Slovenskí hygienici prinášajú unikátny návod
  • Ochorenie salmonelóza môže byť vyvolané vajíčkami, mäsom aj mliečnymi produktami
  • Ako zničiť salmonelu?
Sliepka, vajíčka, výskumník, salmonela
TASR/Tom Campbell, Lukáš Grinaj
  • Slovenskí hygienici prinášajú unikátny návod
  • Ochorenie salmonelóza môže byť vyvolané vajíčkami, mäsom aj mliečnymi produktami
  • Ako zničiť salmonelu?

Salmonelóza sa najčastejšie prenáša nedostatočne tepelne upraveným kontaminovaným mäsom. Rovnako aj tepelne neupraveným mliekom a slepačími vajcami či výrobkami z nich. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) Daša Račková. Hygienici prinášajú ľuďom jednoduchý návod, ako zničiť salmonelu v týchto produktoch.

Ako zničiť salmonelu v jedle

ÚVZ apeluje na varenie jedál pri teplote minimálne 70 stupňov Celzia.

„Salmonely sa v potravinách dokážu množiť. Prežívajú aj pri chladničkovej teplote, dokonca i v mrazených potravinách. Ničí ich teplota 70 stupňov Celzia, pri varení sa vždy presvedčte, či ju jedlá dosiahli. Šťava správne pripraveného mäsa a hydiny musí byť číra, nie ružová,“ priblížila hovorkyňa.

Ako zničiť salmonelu vo vajíčkach? Podľa ÚVZ stačí ich desaťminútové varenie pri teplote 70 stupňov Celzia.

Vajíčka namäkko (aspoň v horúcich mesiacoch) radšej oželejte a volské oká osmažte z oboch strán,“ doplnil. Zdrojom salmonel môžu byť podľa neho aj vajíčka iných druhov hrabavej a vodnej hydiny. Konzumácii takýchto rizikových potravín sa preventívne radšej vyhnite,“ povedal.

veľkochov sliepok
zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Salmonela môže byť vo vajíčkach, mäse a mliečnych produktoch

Úrad taktiež apeluje na ľudí, aby boli pri kúpe mäsových výrobkov obozretní. Mali by podľa neho kontrolovať dobu spotreby, respektíve dátum minimálnej trvanlivosti výrobku, ale aj či nejaví senzorické zmeny, ako napríklad zmeny farby, pachu či osliznutie.

„Pri nákupoch sa snažte mäso chladené či mrazené, najmä v letných mesiacoch, transportovať podľa možností v chladiacej taške a čo najskôr ho uskladniť v chladničke či mrazničke,“ doplnila Račková.

Dôležité je taktiež dodržiavať správnu technológiu a osobnú hygienu pri príprave jedál. „Oddeľujte surové potraviny a uvarené pokrmy. Oddeľte surové mäso, hydinu od ostatných potravín,“ poznamenal ÚVZ.

Treba podľa neho dodržiavať aj pravidlá hygieny pri používaní pracovných pomôcok a dostatočne čistiť pracovné plochy. Apeluje aj na správnu manipuláciu so surovinami a jedlami aj ich správne skladovanie.

„Nenechávajte jedlá, potraviny a nápoje na priamom slnku, či už pri bazéne, na terase chaty alebo v aute,“ zdôraznil.

Počet prípadov salmonelózy je na Slovensku podobný ako v minulých rokoch. Tento rok zaznamenali 2 379 prípadov.

Zo slovenských pultov stiahli až 13 ton mäsa

Ako sme ťa nedávno informovali, pre salmonelu vo vzorkách museli hygienici stiahnuť z obchodov neuveriteľné množstvo mäsa.

Išlo o hydinu z Poľska pod názvom Kurací stehenný plátok chladený. Ten doviezli na Slovensko v množstve 4,8 tony a salmonela sa vyskytovala vo vzorke s dátumom spotreby do 31. júla, píše sa na stránke Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.

Potravinári vykonali nad produktom poľskej firmy Cedrob S. A. dve kontroly. V prípade oboch zistili nevyhovujúce výsledky. V druhom prípade šlo o kuracie mäso s dátumom spotreby do 7. augusta, ktoré na Slovensko doviezli v množstve 8 400 kilogramov. Spolu sa tak na Slovensku nachádzalo vyše 13 ton nevyhovujúceho mäsa.

Produkty boli v oboch prípadoch už po dátume spotreby.

„Inšpektori nariadili prevádzkovateľovi informovať odberateľov o nevyhovujúcom výrobku,“ informovala ŠVPS SR. 

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, ŠVPS SR

Najnovšie videá

Trendové videá