Kollár v priamom prenose tvrdo obvinil PS-ko. Vytiahol fotografiu

  • Predčasné parlamentné voľby sú za dverami
  • V relácii V politike sa stretli Robert Fico a Boris Kollár
Boris Kollár
Startitup
  • Predčasné parlamentné voľby sú za dverami
  • V relácii V politike sa stretli Robert Fico a Boris Kollár

Hosťami v dnešnej diskusnej relácie TA3 V politike sú poslanec a predseda strany SMER-SSD Robert Fico a predseda parlamentu a líder Sme rodina Boris Kollár.

Témami politického duelu sú volebná kampaň, priority strán a volebné prieskumy, ale aj situácia okolo obvineného Tibora Gašpara.

Kollár: Zásahy polície majú pomôcť Progresívnemu Slovensku

Šéf Smeru Robert Fico označil zadržanie exprezidenta policajného zboru Gašpara za „vymyslenú blbosť“. Podľa Fica sa na Slovensku aktuálne udial policajný prevrat. Líder Sme rodina zase v relácii ukázal fotografiu podpredsedu PS Michala Trubana s policajným prezidentom Štefanom Hamranom.

Hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde na základe návrhu SaS.
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Podľa Kollára to dokazuje, že „aktuálne zásahy polície majú pomôcť Progresívnemu Slovensku“. Kollár aj Fico obaja tvrdia, že „súčasný policajný prezident pochádza z prostredia progresívcov“. Podľa politikov ho do funkcie navrhol Jaroslav Spišiak, ktorý sa aktuálne nachádza na kandidátke PS.

„Pán Fico, pán Kollár, chápem, že vám sú bližšie spoločné fotografie s ľuďmi ako Bödör či Piťo. Preto vás tak rozrušuje fotka spred štyroch rokov, na ktorej vtedy šéf Lynx Commanda, Štefan Hamran, stojí vedľa Michala Trubana na verejnom kampaňovom podujatí PS/SPOLU, kde sa môže pristaviť ktokoľvek,“ reagoval na Kollárove slová pre Startitup Michal Šimečka, predseda PS.

„Iba sa tým potvrdzuje vaša paranoja, že všetko sa tu deje v prospech Progresívne Slovensko, všetko riadime my a preto vraj rastieme. Nie – to len ľudia začínajú mať dosť politikov minulosti, ktorí kašlú na budúcnosť a starajú sa len o to, aby ich ľudí nedobehla spravodlivosť,” dodal Šimečka.

PS má najväčšiu voličskú podporu medzi mladými

Najväčšiu voličskú podporu medzi ľuďmi vo veku od 18 do 33 rokov má hnutie Progresívne Slovensko (PS), progresívcov by volilo 30 percent z nich. Za nimi nasledujú strany SMER– slovenská sociálna demokracia (SMER-SSD) a Sloboda a Solidarita (SaS), ktoré by volilo zhodne po 11 percent ľudí vo veku 18 až 33 rokov, informuje SITA.

Medzi voličmi vo veku 66 a viac rokov víťazí strana HLAS – sociálna demokracia (HLAS-SD), ktorej by hlas odovzdalo 28 percent z nich, tesne za ním by skončil s 27 percentami SMER – slovenská sociálna demokracia (SMER-SSD). V ostatných dvoch vekových kategóriách, teda 34 až 49 rokov a 50 až 65 dominuje SMER-SSD.

Medzi 34- až 49-ročnými by zaň hlasovalo 19 percent a medzi 50- až 65-ročnými 20 percent voličov. HLAS-SD je medzi voličstvom vo veku 18 až 33 na štvrtej priečke, volilo by ho deväť percent, u 34- až 49-ročných by to bolo 11 percent a medzi 50- až 65-ročnými má podporu 16 percent.

Vyplýva to z výsledkov prieskumu agentúry AKO pre reláciu Na hrane TV JOJ. Prieskum bol realizovaný v dňoch 7. až 14. augusta, na reprezentatívnej vzorke tisíc respondentov, ktorým bola položená otázka: „Skúste si prestaviť, že by sa parlamentné voľby do NR SR konali už teraz najbližší víkend. Ktorú stranu alebo hnutie by ste volili?“

Respondentom bol predložený zoznam všetkých kandidujúcich subjektov, mohli si vybrať len jednu možnosť.

Hnutie PS u 34- až 49-ročných voličov skončilo na druhom mieste so 17 percentami. Progresívci sa umiestnili v prvej trojke aj vo vekovej kategórii 50 až 65 rokov, a to s 13-percentnou podporou, a taktiež aj medzi voličmi vo veku 66 a viac rokov, kde by ich volilo desať percent elektorátu.

Voliči starší ako 66 rokov by do parlamentu posunuli ešte stranu Aliancia, ktorá by u nich získala 5 percent hlasov, no u žiadnej inej vekovej kategórie by neprekročila brány Národnej rady (NR) SR.

Ak by volil len elektorát vo veku 66 a viac rokov, do parlamentu by sa celkovo dostali štyri politické subjekty. Strana SaS má u voličstva vo veku 35 až 49 rokov osempercentnú podporu, no ak by volili len voliči vo veku od 50 do 65 rokov a 66 a viac rokov, liberáli by neprekročili brány parlamentu, keďže v prvej spomenutej vekovej kategórii by dostali štyri percentá hlasov a v druhej dve percentá.

Koalícia OĽANO a priatelia, ktorú tvorí OĽANO, Za ľudí a Kresťanská únia, by do parlamentu posunuli všetky vekové kategórie, s výnimkou 66 a viacročných, u ktorých by získala šesť percent hlasov, a teda by neprekročila sedempercentné kvórum pre koalície.

Po osem percent hlasov by získala medzi 34- až 49-ročnými, a taktiež medzi 50- až 65-ročnými. Medzi elektorátom vo veku 18 až 33 rokov by ju podporilo sedem percent.

Hnutie Republika má sedempercentnú voličskú podporu u všetkých vekových kategórií, okrem voličstva staršieho ako 66 rokov, od ktorého by toto hnutie získalo tri percentá hlasov.

Hnutie Sme rodina má najvýraznejšiu podporu medzi 34- až 49-ročnými, kde by ho volilo deväť percent voličov, a následne 18- až 33-ročnými, kde by dostalo hlas od šiestich percent elektorátu. Vekové kategórie od 50 do 65 rokov a 66 a viac rokov by daný politický subjekt neposunuli do parlamentu, u prvej by získal štyri a u druhej tri percentá hlasov.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TA3/V politike, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá