Káva dokáže zabíjať: Experti varujú, nad nimi určený limit nikdy nechoď
- Odporúčaná denná dávka je 400 miligramov kofeínu
- Rizikoví sú pacienti s existujúcimi srdcovými problémami
- Odporúčaná denná dávka je 400 miligramov kofeínu
- Rizikoví sú pacienti s existujúcimi srdcovými problémami
Pre mnohých z nás je káva neodmysliteľnou súčasťou každého dňa. Bez rannej šálky tohto mimoriadne populárneho horúceho nápoja si veľa ľudí nevie predstaviť svoj bežný život.
Ako píše NBS News, v lete má človek tendenciu siahnuť po štandardnej káve alebo jej ľadovej verzii, pretože nám dodá príval energie, zlepší nám náladu či zvýši hladinu cukru v prípade, že je sladená a trpíme jeho deficitom.
Na vedeckom portáli National Library of Medicine bola zverejnená štúdia Coffee Consumption and Cancer Risk: An Assessment of the Health Implications Based on Recent Knowledge, ktorá vyzdvihovala dlhodobé zdravotné účinky kávy vrátane zníženého rizika rakoviny, srdcového zlyhania, cukrovky 2. typu a dokonca aj smrti.
Na druhej strane, iné štúdie tiež ukázali, že vysoká konzumácia kávy je spojená so zvýšeným rizikom demencie a mozgovej príhody, ako aj vyšším rizikom úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia v rámci ľudí pijúcich kávu, ktorí zároveň trpia zvýšeným krvným tlakom (hypertenziou).
Kde je teda povestná hranica medzi využívaním výhod rannej šálky kávy a zachádzaním do extrému?
Kávu by nemala piť široká skupina ľudí
NBC News v tejto súvislosti oslovili štyroch nutričných odborníkov, ktorí sa vo všeobecnosti zhodli na tom, že hoci je káva bezpečná a zdravá, ľudia s už existujúcimi zdravotnými problémami môžu pociťovať väčší počet jej negatívnych vedľajších účinkov.
„Denná šálka kávy môže byť rizikovejšia aj pre ľudí s kardiovaskulárnym ochorením alebo cukrovkou, ak si pridajú cukor alebo smotanu,“ povedala Nikki Cotová, dietologička na Mayo Clinic v Arizone pre Head Topics.
Cotová zároveň dodala, že videla prepracované kofeínové nápoje z kaviarní, ktoré obsahujú až 50 gramov cukru, čo je množstvo pridaného sladidla, ktoré FDA odporúča na celý deň ľuďom, ktorí denne skonzumujú 2 000 kalórií.
A hoci existujú „silné a konzistentné“ dôkazy o tom, že striedma konzumácia kávy nie je škodlivá, neznamená to, že by sa káva mala konzumovať pre zdravotné benefity, povedala členka Americkej spoločnosti pre výživu Tricia Psotová, dietologička zaoberajúca sa problematikou výživy.
„Nikdy by som neodporúčala, aby jednotlivci, ktorí nekonzumujú kofeínové nápoje, ich z akéhokoľvek dôvodu začali začleňovať do svojho dňa,“ dodala.
Hranicou je 400 miligramov kofeínu denne
NBC News uvádza, že Úrad pre potraviny a liečivá (FDA) odporúča ľuďom obmedziť denný príjem kofeínu na 400 miligramov alebo asi štyri či päť šálok kávy. Podľa FDA väčšina ľudí s najväčšou pravdepodobnosťou nezažije vážne vedľajšie účinky kofeínu, akými sú nepravidelný srdcový tep, vracanie, záchvaty, hnačka či dokonca smrť, pokiaľ neskonzumujú 1 200 miligramov alebo približne 12 šálok denne.
Podľa už spomínanej Psotovej, konzumácia už aj 400 miligramov kofeínu denne môže mať niekedy nežiaduce vedľajšie účinky vrátane nervozity, úzkosti a problémov so spánkom.
„Zatiaľ čo niektorí ľudia môžu ľahko vypiť štyri až päť šálok denne, iní môžu mať nižšiu toleranciu kofeínu a sú náchylnejší na vedľajšie účinky. Na vlastnom tele som zistila, že neznesiem viac ako jednu alebo dve šálky kávy denne. Všimla som si, že v dňoch, keď som minulú noc nespala tak dobre a prekročila som tento bod, cítila som sa nervózne a nepohodlne.“
Ďalšou špecifickou skupinou podľa Psotovej sú tehotné alebo dojčiace ženy. Pre nich odporúča nie viac ako 200 miligramov, respektíve asi dve šálky kávy denne, pretože kofeín sa môže preniesť na dieťa prostredníctvom materského mlieka. Výskum ukázal, že konzumácia kofeínu počas tehotenstva môže viesť k nižšej pôrodnej hmotnosti u novorodencov. Tehotným a dojčiacim ženám sa všeobecne neodporúča konzumovať kofeínové nápoje, a to ani v spomínanej miere 200 miligramov denne.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: NBC News, Head Topics, National Library of Medicine