Katastrofická predpoveď sa naplnila. Štvrtine sveta chýba základná surovina pre život

  • Dopyt po vode sa od roku 1960 zdvojnásobil
  • Las Vegas a Singapur ukázali, ako tento problém riešiť
sucho studňa voda nedostatok vody
Podľa najnovšej štúdie až štvrtina celosvetovej populácie trpí veľkým nedostatkom vody a situácia sa bude ešte zhoršovať TASR/František Iván
  • Dopyt po vode sa od roku 1960 zdvojnásobil
  • Las Vegas a Singapur ukázali, ako tento problém riešiť

Dobré jedlo, čistý vzduch či pitnú vodu drvivá väčšina z nás považuje za úplné samozrejmosti a myšlienka, že by sme čo i len deň žili bez nich, je jednoducho nepredstaviteľná. Avšak zďaleka nie každý má takéto šťastie napriek tomu, že napríklad voda je pre náš život mimoriadne dôležitá.

Euronews píše, že voda je nevyhnutná pre podporu spravodlivej spoločnosti, pestovanie potravín, výrobu elektriny, udržiavanie zdravia a plnenie svetových klimatických cieľov. Populačný rast, ekonomický rozvoj a klimatické zmeny zhoršia situáciu bez riadneho riadenia našich zásob vody.

V tejto súvislosti vypracoval World Resources Institute novú štúdiu, ktorá upozorňovala na krajiny s najväčšími problémami s nedostatkom vody a čo tento stav spôsobuje.

Veľký problém má štvrtina celosvetovej populácie

CNN uvádza, že podľa najnovších zistení až štvrtina svetovej populácie v súčasnosti každý rok čelí „extrémne vysokému nedostatku vody“, pričom sa očakáva, že do roku 2050 bude týmto vážnym problémom zastihnutá ďalšia miliarda ľudí.

Extrémne vysoký nedostatok vody znamená, že krajiny využívajú takmer všetku vodu, ktorú majú k dispozícii, konkrétne podľa predloženej správy, ktorá je publikovaná každé štyri roky, minimálne 80 %.

V správe sa píše, že 25 krajín sveta, v ktorých žije 25 % svetovej populácie, zažíva každý rok extrémne vysoký nedostatok vody, pričom medzi päť najviac postihnutých patria Bahrajn, Cyprus, Kuvajt, Libanon a Omán. Euronews informuje, že ďalšími európskymi krajinami medzi týmito dvadsiatimi piatimi je Belgicko (18. miesto) a Grécko (19. miesto).

Aj krátkodobé sucho by mohlo tieto miesta ohroziť takým spôsobom, že nebudú disponovať žiadnou vodou.

„Voda je pravdepodobne náš najdôležitejší zdroj na planéte a napriek tomu s ňou nehospodárime spôsobom, ktorý by to odrážal. Pracujem v tejto oblasti takmer desať rokov a, bohužiaľ, príbeh je rovnaký takmer celých 10 rokov,“ poznamenala spoluautorka štúdie Samantha Kuzmová. 

Britský The Guardian dopĺňa, že podľa výskumu vodného rizika zvýšený nedostatok vody ohrozuje hospodársky rast krajín. Ovplyvňuje aj produkciu potravín. Výskum hovorí, že 60 % svetového zavlažovaného poľnohospodárstva čelí extrémne vysokému nedostatku vody, najmä cukrovej trstiny, pšenice, ryže a kukurice.

Do roku 2050 bude svet musieť vyprodukovať o 56 % viac kalórií ako v roku 2010, aby nasýtil 10 miliárd ľudí, čo je očakávaná populácia v polke tohto storočia.

Kríza za zhoršuje, ale existujú riešenia

CNN podotýka skutočnosť, že z globálneho hľadiska sa dopyt po vode od roku 1960 viac ako zdvojnásobil a správa predpokladá, že do roku 2050 vzrastie o ďalších 20 až 25 %. Zvýšený dopyt po vode je výsledkom viacerých faktorov vrátane rastúcej populácie a požiadaviek priemyselných odvetví, ako je poľnohospodárstvo, spolu s neudržateľnými politikami využívania vody a nedostatkom investícií do infraštruktúry.

Výskumníci predpovedajú, že na Blízkom východe a v severnej Afrike, regiónoch s najväčším nedostatkom vody na svete, bude celá populácia do polovice storočia žiť s extrémne vysokým nedostatkom vody, čo ovplyvní zásoby pitnej vody a poškodí priemysel, čo môže viesť k vypuknutiu politického konfliktu.

Najväčšia zmena v dopyte po vode nastane v subsaharskej Afrike podľa najnovšej správy, ktorá predpokladá nárast dopytu po vode do roku 2050 o 163 %.

Existujú teda nejaké riešenia z tejto nelichotivej situácie? Vedci v správe navrhujú rôzne opatrenia, napríklad ochranu a obnovu mokradí a lesov, farmárom odporúčajú používať efektívnejšie zavlažovacie techniky, ako je kvapkové zavlažovanie, a tvorcom politík, aby sa zamerali na zdroje energie, ktoré v malej miere závisia od vody, teda napríklad slnko či vietor.

Miesta ako Las Vegas a Singapur ukázali, že je možné spravovať veľmi vzácne vodné zdroje prostredníctvom opatrení, akými sú čistenie a opätovné použitie odpadových vôd a odstraňovanie rastlín náročných na vodu.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: CNN, Euronews, The Guardian, World Resources Institute

Najnovšie videá

Trendové videá