AKTUÁLNE: Prezidentka odvolala obvineného šéfa SIS. Už je známe, kto preberie jeho právomoci

  • Vláda schválila návrh na odvolanie šéfa SIS Michala Aláča
  • Odvolávanie súvisí s obvinením z trestných činov, ktorému Aláč v súčasnosti čelí
Na snímke je Zuzana Čaputová
TASR/Jaroslav Novák
  • Vláda schválila návrh na odvolanie šéfa SIS Michala Aláča
  • Odvolávanie súvisí s obvinením z trestných činov, ktorému Aláč v súčasnosti čelí

Aktualizované o 16:55

Hovorca prezidentky Martin Strižinec informuje o tom, že Zuzana Čaputová  dnes na návrh vlády rozhodla o odvolaní riaditeľa Slovenskej informačnej služby Michala Aláča s účinnosťou od zajtrajšieho dňa.

Právomoci riaditeľa bude v súlade so štatútom SIS v plnom rozsahu vykonávať jej námestník Tomáš Rulíšek, ktorý je dlhoročným príslušníkom SIS a v ktorého pôsobnosti boli aj medzinárodné vzťahy SIS.

Doterajší riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Michal Aláč má skončiť vo funkcii. Návrh na jeho odvolanie vláda schválila v stredu. Odvolanie je v tejto chvíli na prezidentke SR Zuzane Čaputovej.

Predloženie návrhu na Aláčovo odvolanie avizoval ešte v pondelok (21. 8.) predseda vlády SR Ľudovít Ódor. Odvolávanie súvisí s obvinením z trestných činov, ktorému Aláč v súčasnosti čelí. Týka sa zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

 

Prezidentka Zuzana Čaputová dočasne pozbavila riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Michala Aláča výkonu štátnej služby. SIS vedie jeho námestník. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Dôvody väzby pominuli

Aláča prepustili zo zadržania iba pred pár dňami (20. augusta). Pre TASR to potvrdil odbor komunikácie policajného prezídia. Šéf tajnej služby obvinenie na nedeľnom brífingu opätovne odmietol. Tvrdí, že všetky skutočnosti bude vedieť vysvetliť po zbavení mlčanlivosti.

Po vykonaní úkonov dospel vyšetrovateľ k názoru, že dôvody väzby pominuli, stotožnil sa s tým aj službukonajúci prokurátor špeciálnej prokuratúry.

„V zákonnej lehote zadržania boli zo strany orgánov činných v trestnom konaní vykonávané také úkony, ktorých cieľom bolo v súlade so zásadou kontradiktórnosti vykonať preverenie všetkých skutočností vzťahujúcim sa k dôvodom väzby vrátane skutočností uvádzaných samotným obvineným,“ priblížila polícia.

Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) informoval o tom, že službukonajúci prokurátor sa stotožnil s dôvodnosťou vedeného trestného stíhania.

„V trestnej veci obvineného Michala Aláča a spol. bolo vydané uznesenie o vznesení obvinenia so súhlasom dozorového prokurátora ÚŠP. Podľa dozorového prokurátora tak doposiaľ získané dôkazy plne odôvodňujú vznesenie obvinenia šiestim obvineným osobám,“ doplnila hovorkyňa prokuratúry Zuzana Drobová.

NAKA v rámci akcie Rozuzlenie vo štvrtok (17. 8.) obvinila viacero osôb, medzi nimi šéfov SIS a Národného bezpečnostného úradu. Obvinenie šéfa SIS a ďalších štyroch osôb sa týka zločineckej skupiny, ktorá mala sťažiť alebo mariť vyšetrovania korupčných a iných trestných činov, navodzovať dojem manipulácie výpovedí svedkov vyšetrovateľmi, ale aj diskreditovať orgány činné v trestnom konaní.

Dve osoby boli obvinené pre zneužívanie právomoci verejného činiteľa z pomsty.

Obvinenie odmieta

Šéf SIS nevidel dôvod na svoje zadržanie. Obvinenie naďalej odmieta. Podčiarkol, že platí prezumpcia neviny a z funkcie odísť neplánuje. Vyplýva to z jeho vyjadrení na nedeľnej tlačovej konferencii.

Michal Aláč, šéf SIS
zdroj: TASR/Martin Baumann

„Skutok ako taký odmietam a všetky skutočnosti, ktoré sú v tomto skutku uvedené, budem vedieť vysvetliť po zbavení mlčanlivosti od prezidentky,“ uviedol šéf tajných služieb. Deklaroval, že spolupracoval s vyšetrovateľmi a chápe ich snahu skutok objasniť. Aj oni podľa neho musia pochopiť, že spravodajská činnosť je utajovaná, preto nemohol pri prvom výsluchu všetko objasniť.

Jeho právny zástupca Marián Bošanský priblížil, že počas zadržania šéfa SIS prebiehala konfrontácia jeho výpovede s iným svedkom. Obhajoba si myslí, že dôvody na zadržanie pominuli skôr, ako bol prepustený.

Bošanský považuje obvinenie za nelogické. Nič podľa neho nepreukazuje existenciu zločineckej skupiny a jej fungovanie. Podotkol, že preukázané nebolo ani zneužívanie právomocí verejného činiteľa.

Fico žiada aj odvolanie Hamrana

Postavením šéfa SIS mimo služby a návrhom na jeho odvolanie sa prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Ľudovít Ódor postavili na stranu zločinu a idú chrániť ľudí, ktorí krivili právny systém a sú podozriví z manipulácie dôkazov. Tvrdí to šéf Smeru-SSD Robert Fico.

Ak má odísť riaditeľ tajnej služby, Fico žiada aj odchod policajného prezidenta Štefana Hamrana. Mimo výkon služby majú byť podľa neho postavení aj všetci obvinení vyšetrovatelia NAKA, tzv. čurillovci. Fico nerozumie tomu, prečo obvinenie Michala A. stačí na to, aby bol odvolaný z funkcie, zatiaľ čo stíhaní policajní vyšetrovatelia ostali vo funkciách.

V súvislosti s odvolaním šéfa SIS hovorí tiež o snahe uchopiť všetky mocenské štruktúry pred parlamentnými voľbami a zneužiť ich. Na utorkovej tlačovej konferencii uviedol, že aj o týchto témach chcel hovoriť na mimoriadnej schôdzi Národnej rady (NR) SR, ktorú iniciovala jeho strana.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá