Škvrna na Slnku môže spôsobiť geomagnetickú búrku. NASA deteguje jav, ktorý spustil varovanie

  • Slnečná škvrna sa otáča smerom k našej Zemi
  • Spomínaný jav zachytil Rover Perseverance Mars od NASA
  • Odborníci varujú pred veľkou slnečnou erupciou
slnečná erupcia
Ilustračné foto Archív Canva
  • Slnečná škvrna sa otáča smerom k našej Zemi
  • Spomínaný jav zachytil Rover Perseverance Mars od NASA
  • Odborníci varujú pred veľkou slnečnou erupciou

Slnečná škvrna, ktorú objavila NASA, by mohla už budúci týždeň spustiť slnečné búrky. Spomínaný nález bude pravdepodobne naďalej rásť a pohybovať sa po povrchu, kým nebude čeliť Zemi. Experti varujú, že tmavá oblasť predstavuje chladnejšie prostredie.

Preto môže dôjsť k uvoľneniu energetických explózií, ktoré dokážu vyradiť energetické siete našej planéty. Presné merania slnečnej škvrny nepoznáme, ale sonda Rover Perseverance od NASA urobila jej zábery.

Spomínaný rover denne zachytáva snímky Slnka, aby zmeral množstvo prachu prítomného v atmosfére Marsu. Jeho hlavnými úlohami je hľadať dôkazy o živote na Marse a zbierať desiatky vzoriek, ktoré sa niekedy v nasledujúcom desaťročí vrátia na Zem prostredníctvom spoločnej misijnej kampane NASA a Európskej vesmírnej agentúry.

Vytrvalosť pomáha vedcom odhaliť škvrny skôr, ako sa stanú viditeľnými zo Zeme. Roveru sa podarí zaznamenať tieto slnečné škvrny skoro, pretože Mars obieha na opačnej strane Slnka, a tak má pred Zemou týždenný náskok. 

Slnečné škvrny vyžarujú silné výrony koronálnej hmoty (CME), ktoré môžu naraziť na Zem a spustiť potenciálne nebezpečné geomagnetické búrky bez ohľadu na to, či vidíme tmavé škvrny. To znamená, že nás môžu zaskočiť extrémne udalosti vesmírneho počasia.

„Pretože Mars obieha nad odvrátenou stranou Slnka, Perseverance môže vidieť blížiace sa slnečné škvrny viac ako týždeň pred nami. Považujte to za týždňové varovanie. Blíži sa veľká slnečná škvrna,“ informuje Spaceweather.

Obrázky, ktoré zmenili na animáciu, ukazujú slabé slnko visiace v čiernom priestore s rozmazaným, tmavým útvarom pohybujúcim sa po povrchu.

Slnečná škvrna ako predzvesť erupcie?

Slnečné škvrny vznikajú, keď je magnetické pole Slnka asi 2 500-krát silnejšie ako zemské. V dôsledku silného magnetického poľa sa magnetický tlak zvyšuje, zatiaľ čo okolitý atmosférický tlak klesá. 

To znižuje teplotu v porovnaní s okolím, pretože koncentrované magnetické pole bráni prúdeniu horúceho nového plynu z vnútra Slnka na povrch.

Animácia pochádza z MASTCAM (stereo stožiarovej kamery), ktorá rozmiestňuje okolo slnečného disku asi 90 pixelov. „Na zobrazenie týchto obrázkov s nízkym rozlíšením je potrebná veľká slnečná škvrna,“ píše Spaceweather

WION News uvádza, že slnečné erupcie a CME zasahujúce Zem môžu, okrem iného, ovplyvniť satelitnú navigáciu a narušiť energetické siete, takže sledovanie pohybu slnečných škvŕn je viac než len akademický záujem.

Aj napriek tomu, že rover bežne posiela snímky Slnka, naďalej ide iba o takzvanú vedľajšiu či pomocnú úlohu. Jeho hlavnou podstatou je hľadať dôkazy o živote na Marse a práve marťanské kamene by mohli poskytnúť informácie o tom, ako sa červená planéta vyvinula.

Očakáva sa, že okolo roku 2028 zo Zeme vypustia Sample Retrieval Lander, ktorý ponesie raketu Mars pod vedením NASA a malé vrtuľníky Mars. Lander pristane v blízkosti krátera v blízkosti roveru a kamene nazbierané Perseverance naložia na raketu.

Zdroje: Spaceweather, Daily Mail, WION News

Najnovšie videá

Trendové videá