Poplatky na urgente sa môžu dvihnúť až na 25 eur. Lekári zaujali tvrdý postoj

  • Ambulantné pohotovosti majú fungovať kratšie
  • Poplatky sa majú zvýšiť
ambulancia (2)
Ilustračné foto TASR/František Iván
  • Ambulantné pohotovosti majú fungovať kratšie
  • Poplatky sa majú zvýšiť

Ordinačné hodiny ambulantných pohotovostí by sa mali skrátiť z 22.00 h na 20.00 h. Zvýšiť sa tiež majú poplatky za návštevu ambulantných pohotovostí, rovnako aj urgentov. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorý v stredu schválila vláda. Kabinet odobril aj návrh na skrátené legislatívne konanie.

Minister zdravotníctva Michal Palkovič predpokladá, že návrh novely nájde podporu v parlamente. Ak sa tak nestane, rezort sa podľa jeho slov zameria na implementáciu tých bodov reformy primárnej ambulantnej sféry, ktoré nevyžadujú legislatívne zmeny. Má ísť napríklad o posilnenie kompetencií lekárov a sestier či debyrokratizáciu.

Na urgente zaplatíš aj 25 eur

Výška poplatkov za neodôvodnené zneužívanie ambulantných pohotovostí by sa mala zvýšiť z dvoch na päť eur, v prípade urgentov z desať na 25 eur.

„Hlavným účelom je preventívne zamedzenie ich zneužívania pacientmi a zníženie preťaženia zdravotníckych pracovníkov, čo povedie k zabezpečeniu liečby najvážnejších stavov poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a skráteniu čakacích dôb na ambulantných a ústavných pohotovostných službách,“ vysvetlilo ministerstvo.

Upraviť sa má aj povinnosť samosprávneho kraja, aby ordinačné hodiny pre zdravotnícke zariadenia, poskytujúce všeobecnú ambulantnú starostlivosť, boli poskytované počas piatich dní v týždni, čím sa podľa rezortu zabezpečí dostupnosť všeobecnej ambulantnej starostlivosti počas celého týždňa.

„Hlavným účelom návrhu zákona je udržať dostupnosť primárnej zdravotnej starostlivosti so súčasnými poddimenzovanými personálnymi kapacitami a zabezpečiť nadväznosť a časovú efektivitu poskytnutej zdravotnej starostlivosti,“ ozrejmilo ministerstvo.

Bez prijatia stabilizačných opatrení je podľa neho ohrozená udržateľnosť dostupnosti všeobecnej ambulantnej starostlivosti, a tým aj udržateľnosť prevádzkovania ambulantných pohotovostí.

Na opatreniach sa zhodli aj zástupcovia ambulancií a nemocníc počas okrúhleho stola na pôde ministerstva zdravotníctva. Rezort ich navrhol po tom, čo vyše 400 pediatrov podalo výpoveď z ambulantných pohotovostných služieb pre nedostatok personálu a ich preťaženosť.

Financie na zdravotníctvo

Do zdravotníctva musí ísť na budúci rok viac financií, plánované 500-miliónové navýšenie rozpočtu stačiť nebude. Zhodujú sa na tom zástupcovia nemocníc i ambulancií. Apelujú na ministerstvo financií, aby zdroje navýšilo minimálne o miliardu eur.

„Žiadame ministerstvo financií, aby bol rozpočet navýšený o miliardu a viac. Bez toho bude rozpočet iba o tom, že budeme kúriť a svietiť, ale nedosiahneme žiadny rozvoj ani zlepšenie zdravotnej starostlivosti,“ uviedol šéf Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth.

Prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko dodal, že bez navýšenia zdrojov nebudú ani prostriedky na optimalizáciu siete nemocníc.

peniaze, euro
zdroj: Unsplash/Markus Spiske

Viac financií pre sektor požadujú aj samosprávne kraje.

„Chceli sme podporiť MZ v snahe pri vyjednávaní s MF, aby objem finančných zdrojov, ktorý pôjde do zdravotníctva, nezostal na úrovni, ktorú jej dnes garantuje zákon,“ uviedol predseda Združenia samosprávnych krajov SK8 Jozef Viskupič po rokovaní odvetvovej tripartity na pôde rezortu zdravotníctva.

Opatrenia ministerstva

Minister zdravotníctva Michal Palkovič ozrejmil, že aktuálny štátny rozpočet počíta s platbou za poistenca štátu na úrovni 4,5 percenta.

„V týchto intenciách budeme definovať jednotlivé požiadavky na časti zdravotníckeho sektoru,“ uviedol. Rezort zároveň podľa jeho slov vníma, že financií bude potrebných viac.

„V diskusiách, ktoré budeme viesť k rozpočtu na rok 2024, urobíme určitý zoznam opatrení, ktoré sú nutné,“ uviedol. Poukázal napríklad na reformu nemocníc či primárnej sféry.

„Tieto všetky veci potrebujeme napočítať tak, aby sme došli k záverečnej sume,“ dodal.

Okrem financovania sektora sa na tripartite venovali aj otázke optimalizácie siete nemocníc. Predmetom agendy boli podľa Palkoviča vecné požiadavky a praktické problémy, ktoré treba „doprecizovať“.

„Budeme na ne hľadať odpovede, aby sme zabezpečili kontinuitu tohto projektu,“ ubezpečil minister. Dodal, že všetci zúčastnení sa zhodli, že reforma nemocníc je nevyhnutná a treba v nej pokračovať.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá