Spustnutý objekt premenili na „Fibonacciho kaštieľ“. Milionár a olympionička zachránili historickú vinicu

  • Aj keď nemali žiadne skúsenosti s vinárskym remeslom, kúpili si zámok s historickými vinicami
  • Premenili ho na honosné sídlo a nestránia sa ani produkcii vína
Na obrázku sú vinice z château Jabloňka.
BoysPlayNice
  • Aj keď nemali žiadne skúsenosti s vinárskym remeslom, kúpili si zámok s historickými vinicami
  • Premenili ho na honosné sídlo a nestránia sa ani produkcii vína

Z návršia nad krútiacou sa Vltavou ponúka château Jabloňka úchvatný výhľad na Prahu. 

V zlatých dobách, za vlády Karola IV., keď ešte boli brehy Vltavy lemované vinohradmi, bývala Praha nazývaná „mestom vína“. Ani Čierny kopec (teraz Jabloňka) nebol výnimkou. Avšak následkom Tridsaťročnej vojny ležali vinohrady úhorom, boli spustnuté a vínna réva ustúpila jabloniam.

Práve tieto stromy prepožičali návršiu súčasný názov „Jabloňka“.

„V 18. storočí bol na návrší vystavaný drobný klasicistický kaštieľ s majestátnymi výhľadmi na rieku Vltavu. Klasicizmus chápeme ako architektonický sloh vychádzajúci z estetických princípov klasickej antiky. Dôraz na formu, jednoduchosť, proporcie a dokonalosť je jasným odrazom stredomorských kultúr, starovekého Grécka a Ríma,“ objasňujú architekti.

V priebehu nasledujúcich storočí sa údolie pod Jabloňkou zásadne premenilo. V roku 1830 sem bola zavedená severná železnica, ktorá so sebou súčasne priniesla značný ekonomický a urbanistický rozvoj.

zdroj: BoysPlayNice

Kedysi malebné výhľady na vinohrad zmizli a boli pohltené spleťou nových, živelne rastúcich mestských štruktúr. Prvá dekáda 20. storočia priniesla najradikálnejšiu zmenu – výstavbu tunelového komplexu Blanka, ktorý ironicky viedol k výraznému zhoršeniu dopravnej situácie, hluku a znečisteniu vzduchu v celej Troji.

Malebný, romantický kaštieľ bol tiež svedkom niekoľkých náhlych premien. Získal nového súkromného vlastníka, ktorý sa na základe svojej vášne pre historickú pamäť miesta rozhodol nadviazať na tradíciu vinohradu na návrší.

zdroj: BoysPlayNice

Majitelia kaštieľa a priľahlých sadov Jabloňka sa rozhodli pokračovať v historickom odkaze tohto výnimočného miesta a v roku 2013 vysadili prvé sadenice. Ich produkcia ponúka v limitovanom množstve iba 3 odrody, a to Rýnsky Rizling, Rýnsky Rizling Červený a Tramín Červený.

Jabloňka

Objekt má vlastniť milionár Mark Vydra – manžel jachtárky Šmídovej, ktorá je striebornou olympijskou medailistkou z Atén roku 2004 v triede Európa. Od rieky je vidieť aj novozrekonštruovaná terasovitá záhrada.

Pri kultivácii spustnutej záhrady boli odkryté kamenné terasy, nabádajúce k obnove vínneho patia. Čoskoro sa cieľom stala celková obnova pôvodného romantického vinohradu. Novovybudované idylické patio, nesúce rukopis juhoeurópskych architektov, dáva kaštieľu Jabloňka vyniknúť v staronovom kontexte a návštevníkom umožňuje sa dočasne odlúčiť od ruchu hlavného mesta.

zdroj: BoysPlayNice

Pri budovaní terasovitého vinohradu bola odkrytá kamenná ruina akéhosi zakriveného priestoru. Keďže pôvodné kamenné múry boli nepatrne zahĺbené do okolitého terénu, boli využité ako základ pre tvorbu nového návrhu.

Genius loci viedol architektov k použitiu Fibonacciho špirály, ktorej stopa dokonale kopíruje pôvodný kamenný múr.

„Nové murivo, definované Fibonacciho špirálou, vymedzuje priestor oázy pokoja chránenej proti hlučnej doprave v údolí. Jednoduchý priestor, uzavretý pred ruchom mesta, vedie návštevníkov svojou atmosférou k tomu, aby sa plne sústredili len na malebný château a terasovitý vinohrad.“

zdroj: BoysPlayNice

Stavebný zásah bol plne predurčený pôvodnými historickými prvkami. Tie boli buď odkryté a zachované, alebo obnovené či novointerpretované.

„Aby sme vyzdvihli aspoň jeden z nich – symbolickým prvkom návrhu sa stal zarámovaný priehľad do údolia s pôvodnými dubmi. Rám priehľadu je uzatvárateľný a je vyhotovený z kontrastného cortenu.“

„Keď sú dvere zatvorené, zostáva stredobodom pozornosti kaštieľ a vinohrad. Keď ale dvere otvoríme, dochádza k prepojeniu s veľkomestom a návštevníka nabádame k ďalšej ceste vinohradom. Zrkadlovo symetricky umiestnené cortenové dvere sú zasadené v opornej stene a ukrývajú malú vínnu pivnicu slúžiacu na servírovanie vína.“

zdroj: BoysPlayNice

Fibonacciho terasa je osvetľovaná nepriamo, citlivo voleným rozptýleným svetlom. Svietidlá sú ukryté v úrovni podlahy a nasmerované na priľahlé steny, čím dávajú vyniknúť kráse prírodného kameňa.

Samotná terasa je členená do dvoch výškových úrovní. Spodná časť slúži k pohodlnému priechodu, o stupienok vyššie je vlastné patio s okrúhlym degustačným stolom, pozývajúcim na spoločné posedenie a zdieľanie.

Tento projekt má na svedomí štúdio Marco Maio Architects. Je to tím mladých profesionálov z celého sveta, sídliacim v Prahe. Rozdielnosť pôvodu a kultúrneho pozadia využívajú na tvorbu nových a nevšedných návrhov. 

architekti
zdroj: Marco Maio Architects

„Naša práca zahŕňa širokú paletu architektonických projektov, od návrhu detailov nábytku až po veľké urbanistické celky obytných štvrtí. Koncept, s ktorým pracujeme, predovšetkým nazývame ‚shaping the light‘. To v praxi znamená, že sa pomocou prirodzeného svetla snažíme dosiahnuť čo najprirodzenejšie a najkomfortnejšie prostredie pre človeka.“

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Zdroj: Marco Maio Architects

Najnovšie videá

Trendové videá