Vedci rozlúštili egyptskú záhadu: Vedia, prečo si veľkí vládcovia brali za ženy sestry a dcéry

  • V starovekom Egypte sa obyčajní ľudia aj kráľovské rodiny často brali so svojimi príbuznými
  • To, čo je dnes nepredstaviteľné, bolo kedysi úplne bežné
boh Sobek
Ilustračné foto Pixabay/DEZALB
  • V starovekom Egypte sa obyčajní ľudia aj kráľovské rodiny často brali so svojimi príbuznými
  • To, čo je dnes nepredstaviteľné, bolo kedysi úplne bežné

V príbehoch o starovekom Egypte ľudia často hovoria o tom, ako kráľovské rodiny uzatvárali manželstvá medzi príbuznými, či už so súrodencami, alebo dokonca vlastnými deťmi. Ale je to naozaj pravda?

Odpoveď je áno, no je za tým oveľa viac. V starovekom Egypte sa obyčajní ľudia aj kráľovské rodiny skutočne brali so svojimi príbuznými, ale treba vziať do úvahy časové obdobie a spoločenskú triedu, aby sme získali úplný obraz.

Za všetkým stoja Rimania

Medzi obyčajnými ľuďmi sa manželstvá medzi bratmi a sestrami stali bežnejšími, keď Rimania vládli Egyptu, približne od roku 30 p. n. l. do roku 395 n. l. V skorších dobách však tieto druhy manželstiev neboli také rozšírené. Akoby sa zvyky ľudí časom menili.

Na druhej strane, pokiaľ ide o kráľovské rodiny, niekedy sa stalo, že sa faraóni oženili so svojimi vlastnými sestrami. Môže sa nám to zdať zvláštne, ale mohlo to spôsobiť ich náboženské presvedčenie. Existujú dokonca prípady, keď si faraóni vzali svoje vlastné dcéry.

Vedci, ktorí študujú staroveký Egypt, o tejto téme veľa diskutovali. Existujú príklady egyptských vládcov, ktorí si vzali svojich súrodencov. Napríklad Senwosret I., ktorý vládol okolo roku 1961 p. n. l. do roku 1917 pred Kristom, bol ženatý so svojou sestrou Neferu.

Ďalší faraón, Amenhotep I., ktorý vládol okolo roku 1525 p. n. l. do roku 1504 pred Kristom, sa oženil so svojou sestrou Ahmose-Meritamun. Dokonca aj Kleopatra VII., jedna z najznámejších egyptských kráľovien, sa pred smrťou vydala za svojho brata Ptolemaia XIV.

V starovekom Egypte si nebrali len súrodencov, ale aj vlastné deti

Niektorí faraóni si dokonca vzali svoje vlastné dcéry. Ramesse II., ktorý bol veľkým vládcom okolo roku 1279 p. n. l. do roku 1213 pred Kristom, sa oženil s jednou zo svojich dcér menom Meritamen.

Teraz sa možno čuduješ, prečo sa to všetko dialo. Jedným z dôvodov je, že v staroegyptských mýtoch existovali bohovia menom Osiris a Isis, ktorí boli tiež súrodencami a boli zosobášení. Kráľovskí členovia si teda mohli myslieť, že sobášom s vlastnými súrodencami kopírujú týchto bohov. Vďaka tomu mali pocit, že sú bližšie k onomu „božskému“.

Pre bežných ľudí sa trend sobášov medzi bratmi a sestrou zvýšil v čase, keď bol Egypt pod rímskou kontrolou. Niektorí odborníci si myslia, že dôvodom môže byť adopcia muža do manželkinej rodiny krátko pred svadbou. Môže to znieť zvláštne, ale mohlo to byť preto, že rodičia bez synov sa chceli uistiť, že ich majetok zostane v rodine, a tak sa manžel presťahoval do domu ich dcéry.

Nie všetci s tým však súhlasia. Iní odborníci tvrdia, že spôsob, akým kedysi formulovali egyptské manželské zmluvy, naznačuje, že adopcia nemusí byť vysvetlením.

Niektorí si myslia, že rodičia podporovali tieto manželstvá, aby sa ich majetok po smrti príliš nerozdelil. Existuje tiež názor, že sa to stalo skôr medzi ľuďmi gréckeho pôvodu žijúcimi v Egypte ako spôsob ukázania a udržania svojej identity.

Takže v skratke: Áno, ľudia v starovekom Egypte si vzali svojich príbuzných vrátane súrodencov a niekedy aj vlastných detí. Dôvodom týchto manželstiev bola zmes náboženských presvedčení, kultúrnych praktík a sociálnych faktorov. Dnes je to pre nás trochu zvláštne, ale v ich dobe a kontexte im to dávalo zmysel.

Zdroje: Live Science, Egypt Museum

Najnovšie videá

Trendové videá