Fenoménu „mikroagresie“ začali holdovať aj Slováci. Totálne devastuje sebavedomie i psychiku

  • Počul si už o fenoméne mikroagresie?
  • Tieto „mikroútoky“ môžu mať v realite „makrodôsledky“
mikroagresia
Unsplash/Kristina Flour
  • Počul si už o fenoméne mikroagresie?
  • Tieto „mikroútoky“ môžu mať v realite „makrodôsledky“

Termín mikroagresia môže byť pre mnohých neznámy a trocha „zavádzajúci“, keďže navádza k tomu, že môže mať niečo spoločné s fyzickou agresivitou. Opak je však pravdou.

Čo je to mikroagresia?

Mikroagresia je subtilná forma diskriminácie alebo urážky, ktorá môže byť vyjadrená slovne, neverbálne alebo prostredníctvom nejakého konania. Mikroagresívne správanie môže byť niekedy dokonca neúmyselné alebo tak často môže byť prezentované.

Hoci sú takéto útoky označované ako „mikro“, môžu mať značný a dlhotrvajúci dopad na psychické zdravie a sebavedomie ľudí, ktorí sú nimi zasiahnutí.

Keďže je trend mikroagresie na vzostupe, je dôležité, aby sme mu venovali pozornosť a aby sme mohli lepšie rozumieť jeho dopadu na naše každodenné životy.

mikroagresia
zdroj: Pexels/Keira Burton

„Nenápadné“ útoky

Prejavom mikroagresie sú slová alebo činy, ktoré urážajú, degradujú alebo znevažujú, pričom často sa to deje bez toho, aby si to ten druhý uvedomoval.

Najlepšie si to vysvetlíme na konkrétnom príklade. Predstav si, že sedíš v kancelárii, a kolega, ktorý sedí oproti tebe, ti povie: „Wow, ty ani vôbec nevyzeráš ako niekto, kto je z východu.“ 

Alebo si predstav, že úspešne dokončíš nejaký projekt, a tvoj šéf ti povie: „Na to, že si to robil ty, to bolo OK.“ Možno si si na takéto poznámky už zvykol a možno si ani neuvedomuješ, že sú v skutočnosti urážlivé a ich cieľom je poníženie. Ale bez ohľadu na to, akým spôsobom ich vnímame, ide o mikroagresiu.

Takýchto príkladov ale môžu byť stovky, tak napríklad:

  • Tvoje meno je také smiešne, ty nie si zo Slovenska, však?
  • Ty si gay? To by som na teba vôbec nepovedal. 
  • Ty si Róm? Nevyzeráš tak.
  • Na to, že máš nadváhu, nevyzeráš zle. 
  • Na osobu so zdravotným postihnutím ti to ide celkom dobre.
  • Na ženu ti idú tieto technické veci celkom fajn. 

Dopady mikroagresie

Faktom je, že často máme tendenciu tieto slová alebo činy ignorovať a radšej sa tváriť, že ani neboli vyslovené. Možno sa domnievame, že ignorovanie je najlepšou obranou, ale v skutočnosti môže takéto správanie kohokoľvek hlboko zasiahnuť a ovplyvniť jeho sebavedomie, produktivitu a celkovú pohodu. 

Mikroagresia totiž vysiela odkaz, že sme „iní“, že nie sme dostatočne dobrí, že sme menejcenní, a to je niečo, čo by sme nemali prehliadať. 

Predstav si napríklad balón napustený vodou. Každé mikroagresívne „rýpnutie“ je drobnou ihlou, ktorá sa do tohto balóna zapichne. Spočiatku možno nevidno, že by sa niečo zásadné dialo, ale časom sa začne voda z balóna vypúšťať. No a keď sa takýchto drobných útokov nahromadí príliš veľa, balón jednoducho praskne. Vtedy je už ale príliš neskoro na to, aby sme niečo urobili.

mikroagresia
zdroj: Pexels/Andrew Neel

Ako s ňou bojovať?

Či už sa s mikroagresiou stretávaš osobne alebo vidíš, ako ju niekto trpí, je dobré vedieť, ako s ňou bojovať. 

Prvý dôležitý krok je uvedomiť si, že sa to deje. Keď si všimneš, že niekto používa mikroagresiu voči tebe alebo voči niekomu inému, neboj sa a upozorni na to. Danej osobe racionálne vysvetli, prečo je to urážlivé. Je možné, že si to ten druhý ani neuvedomuje a bude ti vďačný za tvoju otvorenosť a úprimnosť.

Druhý krok je stanoviť si hranice. Nauč sa povedať „nie“ a nauč sa brániť svoju hodnotu. Nikomu nedovoľ, aby ťa degradoval alebo znevažoval, bez ohľadu na to, či je to tvoj šéf, kolega, priateľ alebo dokonca rodinný príslušník. Je dôležité uvedomiť si, že si zaslúžiš rešpekt.

No a nakoniec, nikdy nezabúdaj na svoju sebahodnotu. Mikroagresia môžu zasiahnuť hlboko, ale nezabúdaj na to, že vždy máš v sebe silu ju prekonať.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Medical News Today, Eddy

Najnovšie videá

Trendové videá