200-miliónový zázrak ruskej techniky zhorel na popol. Ukrajina prezradila, že je za tým nová zbraň (VIDEO)
- Ukrajine sa podarilo zničiť dve batérie protivzdušného systému S-400, a to rovno na Kryme
- Kyjev tvrdí, že použili novú zbraň
- Ukrajine sa podarilo zničiť dve batérie protivzdušného systému S-400, a to rovno na Kryme
- Kyjev tvrdí, že použili novú zbraň
Pád lietadla so šéfom wagnerovcov Jevgenijom Prigožinom zatienil úspech Ukrajiny, ktorej sa podaril husársky kúsok. Práve v stredu, keď celý svet riešil koniec Prigožina, naši východní susedia zlikvidovali moderný ruský protivzdušný systém S-400. Zázrak ruskej techniky bol zničený na Rusmi okupovanom Kryme.
Ukrajina informovala o špeciálnej operácii, ktorá zničila dve odpaľovače S-400, termínom pritom uštipačne narážala na výraz, ktorý používa ruská propaganda na označenie vojny na Ukrajine. Protivzdušná obrana sa mala nachádzať niekoľko kilometrov od mesta Olenivka. Ukrajinci tvrdia, že sa im ju podarilo úplne zničiť.
Koniec S-400 zachytáva aj video, ktoré Kyjev umiestnil na sociálnej sieti Telegram. Z neho vidieť obrovský výbuch, ktorý mal podľa Ukrajincov zničiť systém, na ňom umiestnené rakety a dokonca aj obsluhujúci personál.
Nie je jasné, čo spôsobilo výbuch S-400
Z videa nie je jasné, čo Ukrajinci použili na zničenie S-400. Tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany, Oleksij Danilov, tvrdí, že išlo o novú „modernú“ zbraň. Danilov ale neprezradil ďalšie podrobnosti.
Ukrajinský novinár Jurij Butusov teraz tvrdí, že S-400 majú na svedomí protilodné strely Neptun, ktoré boli upravené na pozemné ciele.
The War Zone portálu The Drive uvádza, že ak je to pravda a rakety boli skutočne upravené, ich význam pre túto vojnu by mohol ešte narásť. Teraz sú Neptuny známe ako strely, ktoré potopili vlajkovú loď Čiernomorskej flotily, Moskvu.
Niektoré zdroje z obranného priemyslu tvrdia, že „prerábka“ striel je prioritou pre Kyjev. Modifikácia strely by nebola ničím výnimočným, aj Rusi používajú svoje protilodné strely Kalibr na pozemné ciele.
#Ukraine: A Russian S-400 air defense battery was targeted by Ukrainian forces in Cape Tarkhankut, Crimea- at least one TEL was hit and detonated, with other elements of the system nearby likely suffering damage. pic.twitter.com/GYmaAiOfiu
— 🇺🇦 Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) August 23, 2023
Nie je však isté, či tento program naozaj existuje. The War Zone tiež pripomína, že Ukrajina ich nemá veľký počet a ich výroba je od začiatku vojny problematická. A to až natoľko, že Ukrajinci používajú na ochranu pred ruskými loďami americké strely Harpoon.
Portál nevylučuje, že S-400 mohol zasiahnuť aj samovražedný dron.
Má ísť o najmodernejší ruský systém protivzdušnej obrany
Systém protivzdušnej obrany S-400 (v kóde NATO SA-21 Growler) je najnovší a zároveň aj jeden z najlepších systémov protivzdušnej obrany vo svete. Poradiť si vie s lietadlami, ako sú bombardéry a lietadlá určené na elektronický boj, helikoptérami, taktickými balistickými raketami i balistickými raketami.
Tento zázrak ruskej techniky má dostrel okolo 400 kilometrov, skutočný dostrel však závisí od viacerých faktorov.
Okrem toho má aj vrstvenú obranu, vďaka schopnosti pracovať so štyrmi druhmi rakiet a schopnosti automatickej selekcie. Naraz dokáže sledovať až 100 cieľov, no 6 z nich vie „zamknúť“ rakety.
Do služby vstúpil systém S-400 v roku 2007 a okrem Ruska tento 200-miliónový systém používa aj Čína, Bielorusko, ale i člen Severoatlantickej aliancie (NATO), Turecko. Objednaný ho má aj India.
Práve Turecko kritizovalo Rusko z podvodu. Podľa Ankary a ich testov má S-400 dostrel 400 kilometrov len pri obrovských lietadlách typu Jumpo Jet. Tie navyše musia letieť vo výške 20 kilometrov, pri výške 5 kilometrov dosah klesne o 30 – 40 %. Ešte viac pri cieli vo výške 1 kilometer, ktorý je pre S-400 zachytiteľný vo vzdialenosti len 70 – 180 kilometrov v závislosti od terénu, uvádza Global Defense Corp.
Pre Rusov je S-400 spolu s balistickými raketami krátkeho doletu Iskander strategickým prvkom ruskej obrany.
Od začiatku ruskej agresie na Ukrajine podľa analytikov z portálu Oryx stratili Rusi štyri odpaľovače S-400 a jedno veliteľské stanovište.
Zdroje: The War Zone, Global Defense Corp, Oryx