Ukrajina vypustila nové monštrum. Ruská Čiernomorská flotila je už teraz v pozore
- Ukrajinci ukázali podvodný dron, ktorý patrí k najväčším na svete
- Zrejme bude schopný niesť aj obrovské množstvo výbušniny
- Cieliť môže na Čiernomorskú flotilu
- Ukrajinci ukázali podvodný dron, ktorý patrí k najväčším na svete
- Zrejme bude schopný niesť aj obrovské množstvo výbušniny
- Cieliť môže na Čiernomorskú flotilu
Ruská čiernomorská flotila patrila pred vojnou k pýche ruského námorníctva. Od začiatku ruskej agresie na Ukrajine ale utrpela značné straty. Potopených bolo viacero plavidiel, medzi nimi aj vlajková loď flotily, krížnik Moskva.
Ukrajinci so svojimi protilodnými strelami a samovražednými dronmi dokázali efektívne znemožniť ruským lodiam, aby sa priblížili k ukrajinskej pevnine. V bezpečí nie je Čiernomorská flotila ani na svojich základniach na Rusmi okupovanom Kryme.
Čoskoro Rusov môže začať terorizovať aj nové monštrum Ukrajincov. Tým je nový podvodný samovražedný dron s menom Marička.
Ukrajinci zverejnili zábery, ktoré spustenie dronu na hladinu zachytávajú. Marička je čierne plavidlo, ktoré má mať podľa dostupných zdrojov dĺžku šiestich metrov a šírku jedného metra. To z nej robí jeden z najväčších dronov na svete.
Dron má vedieť prekonať vzdialenosť až 1 000 kilometrov, pričom využitý môže byť na rôzne typy misií, ako je prieskum, útok či preprava materiálu.
Marička má stáť 16 miliónov ukrajinských hrivien, čo je približne 400 566 eur.
⚡️⚡️На відео проводится тестування підводного дрону „Марічка“, який стане в нагоді для підорських кораблів, берегових укріплень, для підводних човнів а також виконувати функції дорозвідки
Довжина – 6 м
Ширина – 1 м
Дальність – 1000 км
Ціна – 16 млн грнhttps://t.co/AHf3PV2zQj pic.twitter.com/YChcyGHw2T— 🇺🇦 Мисягiн 🇺🇦 (@2uwmp) August 22, 2023
Podvodné drony sú ešte nebezpečnejšie
Nie je známe, aký veľký „náklad“ dokáže Marička prepraviť, no podľa rozmerov bude značný. Portál Naval News uvádza, že dron bude Ukrajina pravdepodobne používať na útoky na ruské lode a na ruskú kritickú infraštruktúru.
Navals News pripomína, že od začiatku vojny na Ukrajine samovražedné drony v rukách Ukrajincov zaskočili Čiernomorskú flotilu. Od začiatku vojny ukrajinskí inžinieri zvýšili dosah týchto plavidiel. Najčastejšie však používajú povrchové drony, ktoré pripomínajú člny. Spočiatku ochromené Rusko nevedelo na ukrajinské drony reagovať, neskôr však vytvorilo protiopatrenia.
Jedným z nich aj taktika stará skoro sto rokov, premaľovanie lodí čiernym náterom. Táto kamufláž má lode ochrániť pred prieskumnými dronmi a následne pred delostrelectvom, protilodnými strelami či samovražednými dronmi.
Portál ale pripomína, že ruské protiopatrenia nie sú príliš účinné, keďže Ukrajincom sa naďalej darí podnikať útoky.
„Podvodné drony sú pre Rusov ešte nebezpečnejšie, pretože ich ruský sledovací systém nedokáže odhaliť,“ uvádza Naval News.
„Navyše Marička zasiahne lode na podvodnej časti, čo môže byť pre vojnové lode ešte ničivejšie. Proti roju týchto samovražedných dronov je veľmi ťažké ubrániť sa,“ dodáva.
Predpokladá sa, že Ukrajinci ich otestujú v dohľadnom čase.
Povrchové plavidlá poškodili nejednu loď
Doteraz ukrajinská armáda používala hlavne povrchové plavidlá bez posádky. Tie pripomínajú menšie loďky. Námorný analytik H.I. Sutton uvádza, že tieto plavidlá sú malé, dajú sa zostrojiť aj v garáži a sú pomerne lacné, jeden vyjde približne na 231 268 eur.
Ukrajinci ich použili pri viacerých útokoch na Čiernomorskú flotilu vrátane útoku priamo v Sevastopole. Pri útokoch v krymskom prístave boli poškodené lode Admirál Makarov a minolovka Ivan Golubets.
Chronology of the Russian Black Sea Fleet Destruction
Almost two dozen Russian ships and boats followed the well-known direction.
🔥 On 21 March 2022, the large landing ship Caesar Kunikov was hit by tactical operational missile complex „Tochka“. The captain of the ship went… pic.twitter.com/qkZSjkmBxF
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) August 4, 2023
Neskôr mali Rusi prísť o „oči Čiernomorskej flotily“, keď tieto drony zaútočili na loď Ivan Churs. Ide o elektronickú prieskumnú loď, ktorej hlavnou úlohou je vykonávanie rádiotechnického prieskumu a odpočúvania komunikácie.
Zdroje: Naval News, H.I.Sutton, Archív SIU