Táto všedná potravina ti dokáže predĺžiť život: Zoznam jej prínosov nemá konca
- Mnohí ho vnímajú ako konzervovanú potravinu
- Je však chutný, mimoriadne výživný a zdravý
- Jesť ho raz za týždeň nestačí
- Mnohí ho vnímajú ako konzervovanú potravinu
- Je však chutný, mimoriadne výživný a zdravý
- Jesť ho raz za týždeň nestačí
Mnohí z nás vnímajú tuniaka ako súčasť konzerv. Aj keď táto pochúťka nemá také pôsobivé postavenie ako losos, svojou nutričnou hodnotou sa mu môže veľmi priblížiť. Mäso z tuniaka je chutné a výživné. V jednej bežnej konzerve tuniaka nájdeš viac ako 40 gramov bielkovín, bez prítomnosti sacharidov a s minimom tuku.
Napriek nízkemu obsahu tuku je však bohatý na kvalitné omega-3 mastné kyseliny, ktoré podporujú srdcovú aktivitu a zlepšujú pamäť, a to všetko pri energetickom obsahu menej ako 200 kilokalórií. Keď sa však hovorí o kalóriách v jedle, tak hovoríme slovo „kalória“, aj keď myslíme kilokalória, teda tisícnásobok kalórie, uvádza Protein.
Nie je to len o bielkovinách
Aj napriek tradičnému, no nie príliš prívetivému uskladňovaniu v podobe konzervy tuniak patrí medzi obľúbené potraviny, ktoré si Slováci radi hádžu do svojich nákupných košíkov a vozíkov. Obzvlášť populárnou surovinou je však v jedálnych lístkoch športovcov a profesionálnych atlétov.
Bielkoviny, ktoré tuniak obsahuje, sú esenciálne pre všetky vekové skupiny, od detí po seniorov. Prispievajú k rastu, obnove a udržiavaniu svalovej hmoty. To, čo však tuniakové bielkoviny robí výnimočnými, sú aminokyseliny. Tuniak obsahuje komplexný profil aminokyselín, vrátane tých, ktoré si naše telo nevie vytvoriť samo.
Tuniak má síce relatívne nízky obsah tuku, no ten, ktorý obsahuje, je pre tvoj organizmus mimoriadne prospešný. Omega-3 mastné kyseliny z tuniaka znižujú cholesterol a podporujú kardiovaskulárne zdravie. V niektorých konzervách možno nájsť aj prídavok rastlinných olejov, čo kvalitu týchto tukov ešte zvyšuje.
Tuniak je aj zásobárňou vitamínov a minerálov. Zvlášť významnými sú vitamíny B6 a B12, ktoré hrajú kľúčovú rolu v metabolizme a ochrane nervového systému. Okrem toho ponúka tuniak aj bohatý prísun minerálov ako draslík, horčík a selén.
Tuniak môže byť výborným pomocníkom pre tých, ktorí trpia anémiou. Vysoký obsah železa a vitamínu B12 podporuje zdravú produkciu červených krviniek, čím pomáha predchádzať symptómom spojeným s chudokrvnosťou.
Nestačí si ho dať raz za týždeň
Pravidelné konzumovanie tuniaka môže byť dobré pre naše srdce. Kombinácia omega-3 mastných kyselín a rastlinných olejov podporuje zdravý cholesterol a môže znížiť riziko srdcových ochorení.
Výhody tuniaka však nekončia len pri srdci. Jeho kombinácia bielkovín a omega-3 mastných kyselín môže pomôcť zmierniť stratu svalovej hmoty, čo je častým problémom u seniorov.
Okrem všetkých týchto výživových benefitov je tuniak skvelý aj pre diabetikov, pretože reguluje hladinu krvného cukru. Odporúča sa zaradiť ho do stravy aspoň dvakrát týždenne pre maximálne zdravotné prínosy, uvádza Pravda.
Mäso z tuniaka sa vo väčšine prípadov predáva mrazené, čerstvé alebo konzervované a vo veľkej miere sa konzumuje po celom svete ako obľúbená prísada do sendvičov, šalátov, cestovín a sushi roliek, uvádza Zdravopedia.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Protein, Zdravopedia, Pravda