Burning Man sa zmenil na „boj o život“ v bahne. Zábery priamo z miesta (VIDEO)

  • Svetoznámy festival Burning Man prilákal tento rok vyše 73 000 návštevníkov
  • Zmenil sa na katastrofu, ľudia sa zabárajú do lepkavého blata a delia sa o vodu
blatové topánky
Burning Man Reprofoto: X/@unicorn
  • Svetoznámy festival Burning Man prilákal tento rok vyše 73 000 návštevníkov
  • Zmenil sa na katastrofu, ľudia sa zabárajú do lepkavého blata a delia sa o vodu

Festival Burning Man je svetoznáme podujatie, ktoré končí zapálením sochy „horiaceho muža“. To sa však v tohtoročných podmienkach udiať doposiaľ nemohlo. Vyše 73 000 návštevníkov sa doslova topilo v hustom bahne, na ktoré sa premenila púšť, kde sa festival koná.

Cesty v okolí festivalu Burning Man pre extrémne počasie uzavreli, návštevníci tak ostali zaseknutí na mieste, kde museli dodržiavať prísne opatrenia, aby prežili. V piatok dokonca na festivale jeden človek prišiel o život.

Brány festivalu sa podľa najnovších informácií opätovne otvorili dnes, 4. septembra. Desiatky tisíc ľudí boli tri dni uväznení v nevadských púštnych oblastiach.

Burning Man sa kúpe v bahne

V sobotu museli kvôli extrémnemu počasiu cesty v Black Rock púšti uzavrieť. Organizátori vydali príkazy, aby účastníci zostali na mieste. Vzhľadom na to, že záplavy takmer úplne zneprístupnili cesty vozidlám, účastníkom odporučili šetriť potraviny, vodu a palivo.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený David Hadden (@davidhadden)

Veľa ľudí sa na týždňovú oslavu festivalu Burning Man, ktorá sa koná v odľahlých častiach nevadskej púšte, pripravovalo niekoľko dní vopred.

Zrážky v severozápadnej Nevade však za 24 hodín medzi piatkom a sobotným ránom dosiahli enormné množstvo. Toľko, koľko napršalo za deň, tam zvykne napršať za dva až tri mesiace za normálnych okolností.

„Cesty v meste Black Rock City sú stále príliš mokré a blatové na to, aby sme ich v nedeľu 3. septembra mohli oficiálne otvoriť pre odchod,“ informovali organizátori ešte v nedeľu večer.

Účastníci sa pokúsili dostať preč po vlastných

Niektorí účastníci sa už pokúsili opustiť festival, prechádzajúc hustým lepivým bahnom. Mnohí účastníci boli nútení kráčať v hustom bahne. Aj DJ Diplo sa týmto blatom prechádzal, aby sa dostal na svoj koncert vo Washingtone.

Aj napriek nepriaznivým podmienkam si však návštevníci našli priestor pre kreativitu a spolupatričnosť. Účastníci sa snažia pomáhať si navzájom, ponúkajú potravu a prístrešie pre tých, ktorí to potrebujú.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený David Date (@steelandfeels)

Festival horiaceho muža

Burning Man svojimi hudobnými a umeleckými podujatiami už tradične láka umelcov, fanúšikov techna a zvedavcov z celého sveta.

Tradíciu tohto festivalu založil umelec Larry Harvey, ktorý po tom, čo ho opustila priateľka, v roku 1986 počas letného slnovratu spálil na pláži Baker Beach v San Franciscu veľkú drevenú sochu muža so psom ako symbolický záver svojho minulého života. Toto podujatie prilákalo množstvo divákov a opakovalo sa aj v nasledujúcich rokoch.

V roku 1990, kvôli zákazu pálenia sochy a stúpajúcemu počtu divákov, sa rituál presunul do neobývanej oblasti na dne vyschnutého jazera na severe Nevady. Zmenil sa aj termín udalosti, aby sa zhodoval s celoštátnym sviatkom v prvý septembrový pondelok, ktorý sa v USA oslavuje ako Deň práce.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený David Date (@steelandfeels)

Rovnaké sklamanie ako Fyre Festival

Mnohí ľudia na sociálnych sieťach prirovnávajú túto festivalovú katastrofu k fraške menom Fyre festival. Festival Fyre, ktorý sa konal v roku 2017, sa stal významným mediálnym zlyhaním. Organizovali ho Billy McFarland a rapper Ja Rule.

Propagovali ho ako luxusné podujatie na Bahamách s podporou modeliek ako Bella Hadid a Kendall Jenner. Napriek sľubovaným exkluzívnym zážitkom sa návštevníci stretli s nedostatočnými podmienkami, chaotickým prostredím a zrušenými hudobnými vystúpeniami.

Toto zlyhanie viedlo k žalobám a trestnému stíhaniu organizátorov, a Billy McFarland bol následne odsúdený na šesť rokov väzenia. Festival Fyre sa stal symbolom nebezpečenstva klamlivého marketingu a sociálnych médií. Viac sa o ňom dočítaš tu.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: BBC, Redakcia, CNN, X/Carolin15161363, IG/davidhadden, IG/steelandfeels, SIU

Najnovšie videá

Trendové videá