Reťazce na Slovensku sťahujú desiatky produktov. Ak ich máš doma, prestaň ich používať
- Do zoznamu sa dostali výrobky obľúbených značiek
- Pozri sa, či ich náhodou nemáš doma
- Do zoznamu sa dostali výrobky obľúbených značiek
- Pozri sa, či ich náhodou nemáš doma
Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje na viacero kozmetických výrobkov. Ide o produkty, ktoré do systému Safety Gate Rapex, čiže systému EÚ na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch, nahlásili kontrolné orgány v Maďarsku, Taliansku a Českej republike.
ÚVZ SR uvádza, že ide o výrobky, ktoré sa môžu nachádzať aj na Slovensku.
Do zoznamu sa dostal napríklad kúpeľový a sprchový krém značky Tesori D’Oriente výrobnými dávkami 16424103269 a 18435104295. Dôvodom je, že podľa zoznamu zložiek sa vo výrobku nachádza látka Butylphenyl Methylpropional.
Tejto látke dala Európska únia stopku ešte v roku 2022, keďže, ako uvádza United Life, figuruje na zozname 26 najznámejších alergénov a môže mať u citlivejších osôb alergénny potenciál.
Vyššie spomínaná látka bola nájdená aj v kondicionéroch na vlasy značky GLISS. Konkrétne ide o radu GLISS HAIR REPAIR, ktorú používajú aj ženy zo Slovenska. Pozor by si mali dať na výrobnú dávku 0928191102.
Muži by si zas mali dávať pozor na dezodorant značky Dove. Ide o guľôčkový dezodorant MEN + Care – Deodorante Extra Fresh s číslom výrobnej dávky 9183504. Podľa zoznamu zložiek sa vo výrobku nachádza látka – Butylphenyl Methylpropional.
Problémovým výrobkom je aj penové tužidlo na vlasy Studio Line značky L’OREAL PARIS. Aj v tomto produkte sa v zozname zložiek nachádza látka Butylphenyl Methylpropional.
Kompletný zoznam nebezpečných produktov nájdeš na stránke Úradu verejného zdravotníctva.
Náramok, ktorý by si mal vrátiť do predajne
Slovenská obchodná inšpekcia nedávno vydala upozornenie v súvislosti so známou módnou značkou H&M Hennes & Mauritz. Tá stiahla z predaja nebezpečný produkt.
Takéto zásadné rozhodnutie padlo v dôsledku vysokého obsahu olova v jednom z výrobkov, čo predstavuje potenciálne riziko pre zdravie ľudí a životné prostredie.
Obľúbená značka reagovala na upozornenie Slovenskej obchodnej inšpekcie takto: „V H&M je bezpečnosť našich zákazníkov našou najvyššou prioritou. V oblasti zdravia a bezpečnosti máme prísne požiadavky a pri ich stanovovaní uplatňujeme zásadu predbežnej opatrnosti.“
„Švajčiarsky úrad nás 27. júna informoval, že pri kontrole zistili, že limit olova v korálkovom náramku so zapínaním porušuje nariadenie REACH. Odoslaná objednávka bola testovaná počas výroby v externom laboratóriu.“
„Dôvodom stiahnutia je zistenie, že niektoré z testovaných náramkov obsahujú príliš vysoký limit olova a porušujú toto nariadenie,“ vysvetlila vo svojom vyjadrení sieť predajní H&M.
Ak patríš k zákazníkom, ktorí si zakúpili tento nebezpečný produkt, a to konkrétne pánsky náramok s identifikačným číslom PN 1163609 a objednávkovými číslami – 498512, 433537, 498564, 433538, 482859 – Slovenská obchodná inšpekcia odporúča okamžite prestať výrobok používať.
Olovo je totižto chemická látka, ktorá predstavuje riziko pre ľudské zdravie a životné prostredie. Vysoký obsah olova je nebezpečný ako pre ľudí, tak aj pre voľne žijúcich živočíchov.
Zástupcovia známej značky H&M preto zákazníkov žiadajú, aby „okamžite prestali produkt používať a vrátili ho do najbližšieho obchodu H&M, kde im budú vrátené peniaze, alebo môžu rovnako kontaktovať zákaznícky servis na hm.com“.
„Náramok bol predávaný od 28. 12. 2022 do 11. 7. 2023 a neboli hlásené žiadne incidenty alebo zranenia“.
Zdroje: ÚVZ SR, United life, SOI